قطعه موسیقی “منو بشناس” چگونه لو رفت؟

موسیقی کوکپس از حاشیه‌های عجیب و غریبی که طی هفته‌های گذشته بر سر تولید قطعه منو بشناس از محصولات مرکز موسیقی «مأوا» در فضای مجازی رقم خورد و فرزاد فرزین آهنگساز و یکی از خوانندگان پروژه درباره شایعات مطرح شده پیرامون انتساب این قطعه به یکی از آثار مایکل جکسون ارائه دادند، این بار این لو رفتن اصل اثر بود که موجب بروز حاشیه‌هایی شد.

ماجرا از این قرار بود که روز چهارشنبه به یکباره در فضای مجازی اثری دست به دست شد که از آن به عنوان نسخه اصلی قطعه «منو بشناس» یاد می‌کردند. اثری که در آن تعدادی از خوانندگان مطرح کشورمان در آن شنیده می‌شد. جالب اینکه در این نسخه صدای تعدادی از خوانندگان تازه مهاجرت کرده به کشور ترکیه نیز شنیده می‌شد.

نکته عجیب و غریبی که تا لحظه انتشار این گزارش توضیحاتی از سوی مدیران مرکز موسیقی ماوا ارائه نشده اما برخی از گمانه زنی‌ها و پیگیری‌هایی که از سوی خبرنگار مهر به دست آمد، مشخص شده این نسخه، نه تنها قطعه اصلی پروژه «منو بشناس» نیست بلکه تنها ماکتی از صدای خوانندگان پروژه است که در روزهای ابتدایی تنظیم پروژه مورد استفاده دست‌اندرکاران قرار گرفته و با نسخه اصلی بسیار تفاوت دارد.

ماکت کار منتشر شد

اینکه همین نسخه‌ای که از آن به عنوان ماکت کار یاد می‌کنند، چگونه در فضای مجازی منتشر شده، خود نکته قابل توجهی است که بار دیگر موضوع شیطنت‌های رسانه‌ای و فعالیت‌های برخی‌ها در حوزه موسیقی را برجسته می‌کند. کما اینکه در همین چارچوب پیش از این نیز اتفاقات مشابهی افتاده که موجب ضرر و زیان فراوانی برای تولیدکنندگان آثار موسیقایی شده‌اند.

به هر ترتیب طی تازه‌ترین پیگیرهایی که توسط خبرنگار مهر به عمل آمده گویا نسخه اصلی به هیچ وجه با نسخه لو رفته مطابقت ندارد و ترکیب خوانندگان اثر نسبت به نسخه منتشر شده دچار تغییرات اساسی شده و تعدادی دیگر از خوانندگان نیز به پروژه اضافه شده‌اند. این در حالی است که صدای خوانندگانی که در این پروژه وجود داشته اما هم اینک بنا به دلایل مختلف به کشورهای دیگر مهاجرت کرده‌اند نیز از نسخه اصلی حذف شده و هنرمندان دیگری جایگزین آنها شده‌اند.

منتظر این قطعه موسیقی درشب یلدا باشید

درباره انتشار اثر نیز باید به این نکته اشاره کرد که گویا مدیران مرکز موسیقی ماوا تصمیم دارند در شب یلدا نسخه اصلی اثر را در دسترس مخاطبان قرار دهند و طبق اخرین خبرهایی که به گوش می‌رسد هم اکنون گروه اجرایی به صورت شبانه روزی مشغول ضبط مراحل نهایی کلیپ اثر هستند تا آن را در تاریخ مقرر پیش روی بینندگان قرار دهند.

منو بشناس در مراحل پایانی تولید

بر اساس این گزارش طبق اعلام مرکز موسیقی ماوا ۴۰ خواننده پاپ در ایران در تجربه‌ای کم‌نظیر در یک قطعه با موضوع صلح و وحدت ملی با محوریت ایران تحت عنوان «منو بشناس» همخوانی کردند. این اتفاق که برای اولین بار در تاریخ موسیقی ایران رقم می‌خورد، با حضور چهره‌های شاخص موسیقی پاپ تهیه و تولید شده است و موزیک ویدئوی خوش ساخت و حرفه‌ای این اثر، مراحل پایانی تولید را طی می‌کند.

خوانندگان قطعه منوبشناس

«منو بشناس» تلاش موسسه موسیقی «ماوا» و خوانندگان سرشناس ایرانی برای تقویت هویت ملی در میان ایرانیان است. بهروز صفاریان، رضا صادقی، فرزاد فرزین، فریدون آسرایی، حجت اشرف‌زاده، گرشا رضایی، خشایار اعتمادی، پرواز همای، سینا شعبانخانی، روزبه نعمت‌الهی، گروه سون، کاوه آفاق، حسین حقیقی، مسعود صادقلو، حمید هیراد، حامد همایون، سینا درخشنده، سامان جلیلی، احسان حق‌شناس، رضا شیری و تعداد زیادی از خوانندگان و هنرمندان دیگر، در این اثر حضور دارند. این اثر به قلم احمد امیرخلیلی، آهنگسازی فرزاد فرزین، تنظیم کنندگی بهروز صفاریان است که تهیه‌کنندگی آن را میثم محمدحسنی انجام داده است.