مجوزهای ارشاد تا پایان سال اعتبار دارد

وزارت ارشاد اعلام کرد؛

به گزارش موسیقی کوک، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بر اساس این اطلاعیه، مجوزهای قبلی صادره از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تا تاریخ مندرج در آنها و حداکثر تا پایان سال جاری دارای اعتبار است؛ اما دارندگان آنها می‌توانند پس از استقرار «پنجره­‌ واحد مجوزها و خدمات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی» مجوزهای جدید را دریافت کنند.

 

همچنین در این اطلاعیه هدف از این اقدام «رعایت حقوق شهروندی و توجه به شأن والای فعالان عرصه­ فرهنگ، هنر و رسانه؛ از طریق حذف روش­‌های غیرضرور و اصلاح فرایندهای اداری به استناد سیاست­‌های کلی نظام اداری کشور و برنامه‌های اعلامی دولت دوازدهم در حوزه­ فرهنگ و هنر» اعلام شده است.

صدور تنها ٣۶ فقره مجوز از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

همچنین بر اساس این اطلاعیه، از تاریخ اول دی­ماه سال جاری؛ مبنای صدور مجوز در زمینه­‌های موضوع قانون «اهداف و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی» و سایر قوانین و مقررات موضوعه ذی‌ربط، تنها «٣۶ فقره مجوز» به شرح این جدول خواهد بود که در میز خدمت الکترونیکی این وزارتخانه به نشانی sso.farhang.gov.ir قابل ملاحظه و دسترس است. الزام شهروندان به دریافت مجوزی از این وزارتخانه (غیر از موارد مندرج در جدول) و یا جایگزینی فرایندهای جدید به­‌جای چرخه ­های حذف­ شده، از سوی اشخاص حقیقی یا حقوقی دولتی یا غیردولتی، هیچگونه محمل قانونی نخواهد داشت.

عدم تشکیل پرونده دستی و غیرالکترونیک

بر این اساس، از تاریخ اول بهمن­ ماه سال جاری؛ تشکیل پرونده­ی دستی (غیر الکترونیکی) در کلیه­ واحدهای تابعه و وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صورت نمی­‌گیرد؛ و متقاضیانی که پرونده ­های آنان قبلاً در تهران یا شهرستان­‌ها به­ صورت دستی تشکیل شده است، ضمن برخورداری از اولویت رسیدگی، به نحو مقتضی، راهنمایی خواهند شد.

سامانه‌­های متعدد صدور مجوز و سایر خدمات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به­ صورت یکپارچه و صرفاً با یک بار ثبت نام و ارائه­ مدارک اولیه، امکان بهره‌گیری از همه­ خدمات و همچنین رهگیری گردش کار و فرایند را فراهم خواهند کرد.

همچنین مجوزهای قبلی صادره توسط این وزارتخانه، تا تاریخ مندرج در آنها و حداکثر تا پایان سال جاری دارای اعتبار است؛ اما دارندگان آنها می­‌توانند پس از استقرار «پنجره­ واحد مجوزها و خدمات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی» مجوزهای جدید را دریافت کنند. (مجوزهایی که نیازی به این تطبیق وضعیت ندارند، در پنجره ­واحد اطلاع‌رسانی می­‌شوند).

دستورالعمل­‌ها و شیوه ­نامه­‌های مربوط به هریک از این مجوزها، منتشر خواهد شد

همچنین در بخش دیگری از این اطلاعیه تاکید شده است که از تاریخ اول اسفندماه سال جاری، دستورالعمل­‌ها و شیوه­ نامه­‌های مربوط به هریک از این مجوزها، منتشر خواهد شد.

با انتشار نمونه­ پروانه‌های جدید، تمامی پروانه­‌ها یا مجوزهای ٣۶ گانه­‌ای که از آن تاریخ توسط این وزارتخانه صادر می­‌شوند، دارای کد QR هستند که اصالت و درستی آن قابل ردگیری به­ صورت برخط است.

عناوین و فهرست کامل خدمات و مجوزهای دو سازمان «حج و زیارت» و «اوقاف و امور خیریه» و نیز دستورالعمل­‌های مربوط به هریک، منتشر خواهد شد.

فهرست سایر خدمات مربوط به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شامل تسهیلات،  موافقت­نامه­‌ها، گواهی­نامه­‌ها، تأییدیه­‌ها و … نیز پس از بازنگری و نهایی­ سازی، منتشر خواهد شد.

صدور مجوزی خارج از مندرجات اطلاعیه تخلف محسوب می‌شود

در این اطلاعیه همچنین تاکید شده است، کارکنانی که بعد از تاریخ­‌های مقرر، هرگونه مجوز، خارج از موارد مندرج در جدول زیر را صادر کنند و یا برای فعالیت‌های مختلف، مطالبه­ مجوزی خارج از مندرجات آن و یا مدرکی افزون بر آنچه اعلام شده است را داشته باشند، متخلف محسوب می­ شوند. از عموم مراجعان تقاضا دارد موارد تخلف را به سامانه­ دفتر مدیریت عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نشانی الکترونیکی bazrasi.farhang.gov.ir و حسب مورد به واحدهای بازرسی سازمان­‌های تابعه، منعکس کنند.

در اطلاعیه یادشده که از سوی دفتر نوسازی و تحول اداریِ معاونت توسعه مدیریت و منابعِ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده، همچنین آمده است: در راستای تحقق سیاست­‌های دولت و نظر به تأکید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، از اصحاب رسانه که با ایفای نقش دیده‌­بانی خود، استقرار دولت الکترونیک را رصد کرده و این دستگاه اجرایی را برای نیل به اهداف، یاری می‌رسانند، صمیمانه سپاسگزار است.