محمد جلیل عندلیبی تجلیل می‌شود

محمد جلیل عندلیبی تجلیل می‌شود

محمد جلیل عندلیبی تجلیل می‌شود ؛ در نشست رسانه‌ای نهمین جشنواره بین‌المللی «دف؛ نوای رحمت» تجلیل از محمد جلیل عندلیبی نوازنده و آهنگساز پیشکسوت که در آثارش توجه ویژه ای به دف داشت و ثبت سنندج به عنوان پایتخت دف در جهان خبر داده شد.

موسیقی کوک| نشست رسانه‌ای نهمین جشنواره بین‌المللی دف‌نوازی «دف؛ نوای رحمت» دیروز چهارشنبه ۱۶ مردادماه با حضور محمد زرویی نصرآباد مدیرعامل سپهر سوره هنر، امین مرادی رئیس حوزه هنری استان کردستان و بیژن کامکار نوازنده پیشکسوت دف و دبیر افتخاری جشنواره در سالن امیرحسین فردی حوزه هنری برگزار شد.

محمدرضا زنگنه، مجری و کارشناس نشست، در ابتدا با خوشامدگویی و تبریک روز خبرنگار به اهالی رسانه از استاد کامکار درخواست کرد توضیحاتی درباره جشنواره ارائه دهد.

کامکار عنوان کرد: من همیشه هر تریبونی ببینم شروع به اعتراض می‌کنم و اگرچه امروز نه برای داوری آمدم نه گله، ولی موسیقی سنتی دارد منقرض می‌شود، اما بی‌حمایتی‌ها و بی‌کفایتی‌ها نتوانسته ما را خم کند.

۱۵۰ کانال ماهواره ای بر ضد موسیقی ما کار کردند ولی ما کار خودمان را ادامه دادیم. با این وجود تکنولوژی کمر ما را خم کرده است. الان به شکل‌های بسیار نامناسبی دارند موسیقی مبتذل را بین مردم پخش می‌کنند و از طریق خود موسیقی به موسیقی ضربه می‌زنند.

او افزود: خوشحالم که در جای جای میهن ما در هر استانی خودجوش از طرف مردم یا گاهی از طرف شخص خاصی مثل آقای مرادی رئیس حوزه هنری کردستان، چراغ موسیقی در قالب جشنواره‌ها روشن نگاه داشته شده است.

گاهی بازخوردهای یک جشنواره سال‌ها بعد نشان داده می‌شود، اما کمترین تاثیرش این است که مشعل دف روشن می‌ماند و شور و شوق جوان‌ها نیز قابل تحسین است. آرزو می‌کنم این فستیوال را جهانی کنیم و حمایت‌ها از آن بیشتر شود.

این نوازنده باسابقه بیان کرد: فکر می‌کنم من عاقبت به خیرترین نوازنده ایران هستم. از روزی که دف به دست گرفتم، آرزو داشتم روزی برسد هزاران نفر دف بزنند و الان میلیون‌ها نفر، به واسطه برگزاری جشنواره دف به دست دارند و به آرزویم رسیده‌ام و از حوزه هنری تشکر می‌کنم که بانی این امر خیر شد.

در ادامه، امین مرادی رئیس حوزه هنری کردستان با تبریک روز خبرنگار گفت: دف نوازی حامل معناست. حاوی مسائل هویتی است؛ سازی ضربی با پیشینه عرفانی و آیینی و متعلق به مناسک مذهبی که در طول تاریخ با مراسم فرهنگی همراه بوده و از کنج خانقاه‌ها به دل جامعه راه پیدا کرده است.

دف در نیایش و ذکر و سماع خانقاهی و … استفاده می‌شود. بین مردم کردستان این ساز تقدس دارد و حلقه مهم در ایجاد وحدت و تقریب مذاهب است. دف گسترده ترین ساز مذهبی با گستره جغرافیایی بسیار وسیع از خلیج فارس تا شبه جزیره قفقاز است.

مرادی درباره اهداف این جشنواره بین‌المللی گفت: ترویج مضامین و مفاهیم رفیع اسلامی و انسانی و کشف و حمایت از استعدادهای جوان دو هدف از اهداف جشنواره «دف؛ نوای رحمت» است.

مقابله با تهاجم فرهنگی با بهره‌مندی از ظرفیت‌های فرهنگی و هنری فاخر، خلق و تولید آثار هنری فاخر و نمونه برای ابلاغ تعالیم اسلامی، توجه به موسیقی عرفانی برگرفته از تعالیم دینی و تحکیم پایه‌های وحدت و همدلی بین مسلمانان با بهره‌گیری از ظرفیت‌های موسیقی عرفانی از دیگر اهداف این جشنواره است.

رئیس حوزه هنری استان کردستان با اشاره به بخش‌های بین‌المللی، سراسری و جنبی در نهمین دوره از جشنواره «دف؛ نوای رحمت» گفت: بخش بین‌الملل به صورت غیر رقابتی و بر اساس میزان درخواست گروه‌های مختلف از کشورهای منطقه برگزار می‌شود.

بخش سراسری شامل تک‌نوازی، گروه نوازی و مولودی‌خوانی است و برگزاری ورک‌شاپ‌ها و نشست‌های تخصصی هم در این دوره پیش بینی شده است.

او درباره مقررات جشنواره، گفت: بخش تک‌نوازی در دو رده سنی نوجوانان و بزرگسالان آقا و خانم برگزار می‌شود، بخش مولودی‌خوانی ویژه آقایان و به صورت گروهی برگزار می‌شود و در بخش مولودی‌خوانی با توجه به هویت جشنواره، تنها ساز دف و سازهای دو طبله و تاس مجاز به شرکت هستند و سازهای به اصطلاح ملودیک (ایرانی و غیرایرانی) حق شرکت ندارند.

مرادی اعلام کرد: همنوازی گسترده‌ای که سال گذشته در عمارت خسرو آباد سنندج برگزار شد، به ثبت ملی رسید و باعث شد ساز دف را به نام سنندج می‌شناسند و استان کردستان در حال حاضر به عنوان مهد و خاستگاه دف جهان ثبت شده است.

در ادامه این نشست، محمد زرویی نصرآباد مدیرعامل سپهر سوره هنر گفت: امسال سال خوبی به لحاظ مالی برای بخش فرهنگ و هنر نیست؛ دولت با توجه به محدودیت‌هایش در اولین بخشی که صرفه‌جویی را می‌کند، بخش فرهنگ و هنر است و متاسفانه در این شرایط شاهد هستیم که برخی از سازمان‌ها و وزارتخانه‌های بی‌ارتباط، دارند جشنواره‌های متنوع فرهنگی-هنری را خیلی مفصل و با بودجه زیاد برگزار می‌کنند.

او افزود: سال گذشته قول بین‌المللی کردن جشنواره را داده بودیم و پای آن هستیم. سه گروه مهمان خارجی در این دوره شرکت کرده‌اند؛ گروه «مولانا» از کردستان عراق، گروه «قوالی» از هند و افغانستان و گروه «سماج» از بوشهر که گروه عربی زبان است.

زرویی توضیح داد: از دوره چهارم جشنواره «دف؛ نوای رحمت»در سال ۹۳ بخش تجلیل را در جشنواره گنجانده‌ایم که پیشکسوتان عرصه موسیقی به خصوص در منطقه کردستان مد نظرمان بوده‌اند.

او عنوان کرد: در بخش تجلیل امسال از استاد محمد جلیل عندلیبی تقدیر و تشکر می‌شود و مستندی از ایشان نیز در جشنواره اکران خواهد شد.

مدیرعامل سپهر سوره هنر خاطر نشان کرد: در دوره پنجم از ۱۸ استان شرکت کننده داشتیم، در حالیکه امسال از ۳۰ استان شرکت کننده در جشنواره حضور دارد و این رشد و تسری و علاقه‌مندی به هنر دف نوازی که از هنرهای اصیل ایرانی است، دلگرم کننده است و اگر امکانات مالی اجازه بدهد از ظرفیت‌های بین‌المللی هم بیشتر استفاده خواهیم کرد.

در ادامه، مرادی رئیس حوزه هنری استان کردستان از تجلیل از پنج پیشکسوت دف نوازی منتخب از میان دراویش استان کردستان خبر دارد.

بیژن کامکار هم در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره ساز دف این طور توضیح داد: حرکات نمایشی با دف به منظور جذب مخاطب هیچ ایرادی ندارد در شرایطی که به اصل موسیقی صدمه‌ای وارد نشود.

متاسفانه در شرایط امروز استفاده نا به جایی از دف شده است. بنده زمانی که دف به دست گرفتم باورم نمی شد که زنان هم جذب این موسیقی شوند و به کاربردهای زیادی این ساز در انواع دیگر موسیقی برسیم.

در پایان این نشست هم از پوستر جشنواره که فرشته زیدی آن را طراحی کرده است، رونمایی شد. نهمین جشنواره بین‌المللی «دف؛ نوای رحمت» از ۲۲ تا ۲۴ مرداد در سنندج برگزار می‌شود.