مراقبت پزشکان از حنجره پارسا خائف

با دستور رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تبریز انجام شد؛

موسیقی کوک| مراقبت پزشکان از حنجره پارسا خائف ؛ حنجره پارسا خائف، خواننده نوجوان موسیقی دستگاهی که اهل  آذربایجان است، در دوران بلوغ توسط یک تیم پزشکی مورد مراقبت قرار خواهد گرفت.

پارسا خائف خواننده نوجوان آذربایجانی که این روزها با حضور در برنامه استعداد یابی «عصر جدید» شهرت بالایی پیدا کرده، در بیمارستان ولی‌عصر تبریز حاضر شد و شهرام دبیری رییس این بیمارستان و رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تبریز از او تقدیر کرد.

به گفته دبیری یک تیم فوق تخصصی پزشکی بیمارستان، حفاظت از وضعیت جسمانی، رشد و حنجره این نوجوان اردبیلی در دوران بلوغ و نوجوانی را بر عهده گرفتند.

پارسا خائف که رکورد بیش از چهار و نیم میلیون رای در  مسابقه تلویزیونی عصر جدید را به نام خود ثبت کرده، سال گذشته هم جایگاه اول آواز دستگاهی در جشنواره موسیقی جوان را کسب کرده بود.

مدتی قبل حسین علیزاده آهنگساز شناخته شده ایرانی در آیین رونمایی از پوستر جشنواره ملی موسیقی جوان از خانواده پارسا خائف و البته برگزارکنندگان مسابقه عصر جدید به خاطر سوء استفاده از استعداد این نوجوان انتقاد کرده بود.

پارسا خائف متولد ۲۷ اردیبهشت ۱۳۸۴ در اردبیل است. او اکنون دانش‌آموز پایه هفتم است. او فعالیت در عرصه موسیقی را با پیشنهاد خانواده‌اش و با موسیقی سنتی شروع کرد و با حضور در برنامه عصر جدید مشهور شد. پارسا، در یک خانواده ۴ نفره به دنیا آمد و تنها یک خواهر کوچک‌تر از خودش به نام نفس دارد.

او از سال ۱۳۹۱ زیر نظر محمدعلی احدی و حیدر محرمی شروع به یادگیری موسیقی کرد. فعالیتش را با حضور در کلاس‌های آواز حوزه هنری و مجتمع هنری فدک در اردبیل ادامه داد؛ او ابتدا با دستگاه‌های موسیقی سپس آواشناسی آشنا شد و حالا خواننده سبک سنتی است. در سال ۱۳۹۶ وقتی ۱۲ ساله بود، در جشنواره موسیقی استان اردبیل با کسب مقام اول در محل زندگی‌اش نامش سر زبان‌ها افتاد.

از سال ۹۶ با ارکستر کودکان تبریز به سرپرستی قادر رودکیان شروع به کار کرد و سال ۹۷ در جشنواره موسیقی ملی جوان در تهران به مقام اول رسید. خائف در تابستان ۹۷ همزمان با عید قربان در تالار شهریار تبریز اولین کنسرت خود را در ۲ روز برگزار کرد و در همین سال برگزیده جشنواره بین‌المللی شمس و مولانا شد. پارسا در شروع جشنواره سی و چهارم موسیقی فجر سال ۹۷ هم همراه با ارکستر جوانان رودکی به اجرای قطعات ترکی و فارسی پرداخت.

او از بهمن ۹۷ با حضور در برنامه استعداد یابی عصر جدید با اجرای احسان علیخانی نظرها را به سوی خودش جلب کرد. باید دید سرنوشت او در سال‌های آینده چگونه خواهد شد و با وجود این حجم از توجه و استقبال از سوی بینندگان برنامه عصر جدید، با پایان این برنامه محبوبیت و استقبال از او ادامه خواهد داشت یا خیر؟