مردی که دست جوان‌ها را می‌گرفت

مردی که دست جوان‌ها را می‌گرفت

موسیقی کوک| آیین نکوداشت صدمین زادروز زنده‌یاد علی تجویدی آهنگساز و نوازنده فقید موسیقی کشورمان شامگاه پنجشنبه شانزدهم آبان ماه با حضور تعدادی از هنرمندان و پیشکسوت موسیقی در تالار وحدت تهران برگزار شد.

در ابتدای این آیین، نماهنگی درباره این استاد موسیقی پخش شد.

در این ویدیو دختر زنده‌یاد تجویدی، زهرا تجویدی درباره عشق پدر و مادرش به هم و علاقه زنده‌باد تجویدی به کار خود سخن گفت.

او گفت: سبک آهنگسازی پدرم با دیگران تفاوت داشت. پدرم معتقد بود که شاعر و آهنگساز باید در حال و هوای واحدی باشند. او همیشه با ساز ویولنش تمرین می‌کرد و برای تمرین گل قالی را چندین بار دور می‌زد و می‌نواخت.

پدرم پس از انقلاب چون تصمیم نداشت تسلیم بیکاری شود علاوه بر سه تار و ویلن تمرین نوازندگی تار هم انجام می‌داد.

فرهاد فخرالدینی آهنگساز و رهبر ارکستر پیشکسوت هم در این کلیپ گفت: زمانی که شاگرد آقای تجویدی بودم، استاد صبا به تازگی از دنیا رفته بود و آقای تجویدی با علاقه و عشق به ما آموزش می‌داد.

ایشان بر ردیف‌های ایرانی کاملا تسلط داشت. به گمان من، باید گفت که این استاد ارزنده، حق بزرگی بر گردن موسیقی ایرانی دارد.

به یاد دارم که برای آغاز کار ارکستر ملی با اینکه بیمار بود همراه با آقای شجریان از او خواستیم تا قطعاتی را بسازند و کارهای خیلی خوبی ساختند و با ارکستر اجرا شد.

اکبر گلپایگانی خواننده پیشکسوت موسیقی ایران هم گفت: آقای تجویدی به جوانان کمک می‌کرد و دست آنها را می‌گرفت. او خیلی زحمت کشید تا من دوباره بخوانم ولی من گفتم که دلم شکسته است. او خیلی برای من زحمت کشید و یکی از عشق‌های من بود.

فضل الله توکل آهنگساز و نوازنده سنتور هم درباره زنده‌یاد علی تجویدی گفت: در آن زمان به پدر من پیشنهاد کردند که نزد آقای تجویدی که استاد ردیف موسیقی ایرانی بود، آموزش ببینم.

من هم افتخار پیدا کردم که در حضور ایشان کسب فیض کنم. کارهای زنده‌یاد تجویدی ماندگار بود و هنوز هم تازگی دارد.

نوع ملودی‌های ایشان در ذهن می‌نشیند و آدم به دنبال این می‌رود که ببیند بقیه‌اش کجاست.

فریدون شهبازیان آهنگساز و تنظیم کننده پیشکسوت هم درباره زنده‌یاد تجویدی گفت: استاد تجویدی همیشه ذهن فعالی داشت و به محض اینکه چیزی به ذهنش می‌آمد یادداشت می‌کرد.

آثار او یکی از یکی زیباتر بود و کاملا در آواهای موسیقی ایران غرق می‌شد و مردم آنها را بسیار دوست داشتند.

من شانس این را داشتم تا چند اثر استاد را با صدای علی اصغر شاه زیدی ضبط کنم. او زمانی که آثار را شنید، پسندید و اشک در چشمانشان حلقه زد و گفت هیچ کس اینگونه آثار مرا تنظیم نکرده بود.

در این آیین که میزبان علاقه‌مندان به موسیقی ایرانی بود، روزبه کلانتر نوازنده ویولن و از شاگردان استاد علی تجویدی همراه با داوود یاسری نوازنده پیشکسوت تمبک به اجرای دو نوازی در موسیقی ایرانی پرداختند.

در ادامه، بردیا صدرنوری نوازنده پیانو هم بر اساس آثاری از زنده‌یاد تجویدی به بداهه‌نوازی پیانو پرداخت.

یادمان موسسه راد نو اندیش به زهرا تجویدی فرزند علی تجویدی در حضور فرهاد فخرالدینی و ناصر ایزدی اهدا شد.

زهرا تجویدی گفت: درباره پدرم برنامه‌های زیادی اجرا شده ولی این برنامه واقعا نمونه بود و خیلی متنوع برگزار شد.

در پایان هم «اکسترملی مهر» به رهبری ناصر ایزدی و خوانندگی محمد صرفه‌جو آثاری از زنده‌یاد علی تجویدی از جمله بازگشته، حق ناشناس، رسوا شده دلم، ای بهار من و سفر کرده را اجرا کردند.