مزایده صفحه‌ نتی از «موتزارت»

مزایده صفحه‌ نتی از «موتزارت»

موسیقی کوک| صفحه‌ای از نت‌های یک قطعه موسیقی دو دقیقه‌ای اثر «موتزارت» در شعبه پاریس حراجی ساتبیز به مزایده گذاشته می‌شود.

قیمت تقریبی این نسخه، بین ۱۶۶ تا ۲۲۰ هزار دلار تخمین زده شده است.

در همین ماه و همین روز تابلو نقاشی پرتره‌ای از ۱۳ سالگی «موتزارت»‌ در حراجی رقیب ساتبیز یعنی کریستیز به مزایده گذاشته خواهد شد.

این تابلو نقاشی یکی از نادرترین پرتره‌های این موسیقی‌دان برجسته اتریشی محسوب می‌شود. کریستیز قیمت تقریبی این تابلو نقاشی را بین ۸۰۰ هزار الی  ۱.۲ میلیون یورو تعیین کرده است.

اما «موتزارت»‌ این نت‌ها را درشانزده سالگی (۱۷۲۲) نوشته است. «سایمون ماگوییر» متخصص نت‌های دست نوشته حراجی ساتبیز لندن،  این اثر را به عنوان تنها نسخه موجود از این قطعه موسیقی عنوان کرد.

این اثر، در ابتدا توسط خواهر «موتزارت» نگهداری می‌شد و سپس از کلکسیون عظیم «اشتفان تسوایگ» نویسنده اتریشی که به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌داران نسخه‌های دست‌نویس نت‌ها به‌خصوص آثار «موتزارت» شناخته می‌شود، سردرآورد.

ولفگانگ آمادئوس موتسارت ۲۷ ژانویه ۱۷۵۶ به دنیا آمد. این آهنگساز اتریشی، موسیقی دان کلاسیک بود. موتسارت در زندگی کوتاه خود بیش از ۶۰۰ قطعه موسیقی شامل موسیقی برای اپرا و همچنین شامل سمفونی، کنسرتو، موسیقی مجلسی، سونات، سرناد، و موسیقی برای گروه کُر ساخت.

او در پنجمین سال از زندگی‌اش آهنگسازی را آغاز کرد و در تمام اروپا شهرت بسیاری یافت.

در هفت‌سالگی اولین سمفونی، و در دوازده‌سالگی اولین اپرای کامل خود را نوشت. او در تمام ژانرهای مرسوم در دوران زندگی‌اش موسیقی تصنیف کرد و آثار درخشانی پدید آورد.