مسترکلاس گوتلیب والیش در ایران

به همت موسسه «نماها و آواها» برگزار می‌شود؛

موسیقی کوک| مسترکلاس پیانونوازی گوتلیب والیش (Gottlieb Wallisch)، پیانیست اتریشی-ایرانی‌تبار و استاد دانشگاه هنر برلین، به همت موسسه «نماها و آواها» در مرکز آموزش هنری بنیاد رودکی برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان به یادگیری و بهره‌مندی از این مستر کلاس می‌توانند به سامانه مرکز آموزش هنری بنیاد رودکی به آدر bramoozesh.ir مراجعه کنند.

همزمان با برگزاری این کارگاه، رسیتال پیانوی این هنرمند نیز میزبان مخاطبان خواهد بود. این کنسرت روزهای ششم و هفتم دی ماه  در تالار رودکی روی صحنه خواهد رفت.

گوتلیب والیش یکی از پیشتازان نمایندگی نسل جوان‌تر هنرمندان اروپایی است.

استقلال فردگرایانه با تأکید برظرافت از شاخصه‌های نوازندگی اوست. او در یک خانواده اهل موسیقی به دنیا آمد و در شش سالگی وارد دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی وین شد.

در ادامه، از کلاس هاینز مدژیمورک فارغ‌التحصیل شد. او در مستر کلاس‌های اولگ مایزنبرگ و دیمیتری باشکیرف هم شرکت کرد و با پاسکال دوویون در برلین و ژاک روویر در پاریس به تحصیل موسیقی پرداخت.

والیش تا امروز جوایز گوناگونی را از مسابقات بین‌المللی پیانو به دست آورده که از آن میان می‌شود به جایزه اول و جایزه بزرگ ایوو پوگورلیچ از مسابقه استراوینسکی (امریکا) اشاره کرد.

او در مسابقه سال ۱۹۹۹ ملکه الیزابت در بلژیک و بیست و یکمین مسابقه کلارا هاسکیل در وِوِی (۲۰۰۵) فینالیست بود.

گوتلیب والیش در ارکسترهای برجسته‌ای از جمله ارکستر فیلارمونیک وین، ارکستر سمفونیک وین، ارکستر جوانان گوستاو مالر، ارکستر مجلسی اشتوتگارت، ارکستر سمفونی رادیو فرانکفورت، ارکستر فیلارمونیک سلطنتی لیورپول

ارکستر ملی بی‌بی‌سی ولز، ارکستر موسیقی آنجلیکا باروک لس‌آنجلس، جشنواره زهی لوسرن و ارکستر فیلارمونیک زاگرب با رهبری چهره‌های شاخصی همچون جوزپه سینوپولی، دنیس راسل دیویس، لرد یهودی منوهین، لوئیس لانگری، سِر نویل مارینر، کیریل پترنکو، کریستوفر هاگوود، فیلیپ ِانترِمونت، لارنس فاستر، مارتین هاسلبوخ، علی رهبری، برونو ویل و والتر وِلِر نوازندگی کرده است.

به عنوان یک هنرمند شاخص برخاسته از سنت پیانویی وین، کوتلیب والیش چهار آلبوم برجسته از کارهای موتسارت و هایدن را با برچسب بریتانیایی لین‌ریکوردز منتشر کرده است. سایر آلبوم‌های او توسط دویچه گرامافون، آلفاکلاسیکز و ناکسوس منتشر شده است.

در سال ۲۰۱۰ گوتلیب والیش جوانترین استاد دانشگاه موسیقی ژنو شد. او سال ۲۰۱۶  از سوی دانشگاه هنر برلین به عنوان پروفسور معرفی شد. سال ۲۰۱۳ هم در آکادمی موسیقی فرانتس لیست به سمت استادی رسید.

او مستر کلاس‌هایی در دانشگاه ایلی‌نویز، کالج موسیقی ناگویا، کنسواتوار سن‌پترزبورگ و مرکز موتسارت سالزبورگ برقرار کرده است.