مستند «طاهر یارویسی» آماده‌ی نمایش شد

موسیقی کوک| مستند «آواز باد» به کارگردانی «سودابه بیضایی» درباره طاهر یارویسی (یکی از مقام‌نوازان تنبور در شهر گهواره استان کرمانشاه) آماده‌ی نمایش شد.

این مستند به واکاوی انسان مدرن امروز و مواجهه با خلا‌ءهای عاطفی و روحی‌اش می‌پردازد.

این فیلم با ورود دختر نوازنده‌ای به اسم پگاه به زندگی استاد طاهر روایت می‌شود و‌ به عمق ارتباط آنها با توجه به تفاوت‌ها و تضادهایشان پرداخته می‌شود.

طاهر یارویسی در ۲۵ تیر ماه سال ۱۳۹۸ پس از تحمل بیماری و رفتن به حالت کما در بیمارستان بیستون کرمانشاه در گذشت.

بهمن کیارستمی و پویا پارسامقام تدوین، حسین قورچیان طراحی و ترکیب صدا و مهشید افضلی اصلاح رنگ و نور را برعهده داشتند و سید امیرسیدزاده به عنوان مشاور تهیه‌کننده در این فیلم حضور داشته‌اند که برای حضور در جشنواره‌های داخلی و بین‌المللی آماده نمایش است.

سودابه بیضایی هنرپیشه سینما و تلویزیون، فارغ التحصیل رشته ادبیات است. او هیچ نسبتی با بهرام بیضایی کارگردان ایرانی ندارد و فقط تشابه اسمی دارند.

او از سال ۱۳۸۱ به کلاس‌های بازیگری استاد سمندریان رفت و پس از مدتی برای بازی در فیلم «گیس بریده» انتخاب شد و بازیگری را با این فیلم آغاز کرد.

او همچنین کلاس‌های فیلمنامه‌نویسی و داستان‌نویسی ناصر تقوایی را گذرانده، گاهی فیلم می‌سازد، شعر می‌گوید و به نقاشی و موسیقی می‌پردازد.

فیلم‌‌های لرد، تعارض، روز روشن، کودک و فرشته از جمله آثاری هستند که سودابه بیضایی تاکنون در آن به ایفای نقش پرداخته است.

همچنین بیضایی پیش از این با ساخت مستند مثل اسمم پگاه توانسته بود تندیس بهترین فیلم جشن مستقل مستند خانه سینما را از آن خود کند.