مستند «چی‌چکا قصه‌ شب» اکران شد

فیلمی دیگر از زندگی ابراهیم منصفی روی پرده سینما؛

موسیقی کوک| این اثر که مستندی ریتمیک به کارگردانی‌ «رها فریدی» است به زندگی «ابراهیم منصفی» موزیسین هرمزگانی می‌پردازد، در سینمای هنر و تجربه اکران شد.

این اثر یکی از متفاوت‌ترین مستندهای موزیکالی است که تا به حال در ایران ساخته شده است. در مستند «چی‌چکا قصه شب» ۲۰ موزیسین و هنرمند جنوبی ایران که از ترانه‌های ایراهیم مصنفی تاثیر پذیرفته‌اند، معرفی می‌شوند.

این فیلم که تاکنون در فستیوال‌ها و مراکز فرهنگی کشورهای کانادا، آلمان، مصر و سوئد پخش شده، روایتی از غم‌ و شادی زندگی پرچالش ابراهیم منصفی موزیسین فقید هرمزگانی است.

فریدی درباره‌ این مستند گفته است: «در هرمزگان به هر سویی که سفر می‌کنید، ترانه‌های «اِبرام» به گوش می‌خورد، پخش می‌شود، آموخته می‌شود، زمزمه می‌شود و اجرا می‌شود.

«چی‌چکا قصه‌ شب» پنجره‌ای به جنوب ایران باز می‌کند. هدفم در ساخت این مستند، بی‌شباهت به هدف شخص ابراهیم منصفی نبود. او دوست داشت واژگان هرمزگان را با اشعارش زنده نگه دارد.

من تلاش کردم ظرافت‌های شخصیت منصفی، رنگ و روی بندر قدیم و موزیسین‌های معاصر هرمزگان را برای نسل‌های آینده ثبت کنم.

امیدم این است که این فیلم سرنخی به دست بدهد برای وصل شدن حتی یک کودک کنجکاو هرمزگانی به کیفیت و تاریخچه‌ دیارش».

منصفی را باید تاثیرگذارترین ترانه‌سرا، نویسنده و خنیاگر جنوب ایران به حساب آورد که وقتی زنده بود کمتر شناخته شد اما آنچنان تاثیری روی برخی از جوانان علاقه‌مند به هنر موسیقی در جنوب ایران گذاشت که خیلی‌هایشان به نام‌های شناخته‌شده‌ای در عرصه این هنر در ایران بدل شدند.

در عرصه موسیقی در ایران چهره‌ها و گروه‌های مطرحی از جمله ناصر عبداللهی، گروه داماهی، سهیل نفیسی و ماکان اشگواری ترانه‌های ابراهیم مصنفی را بازخوانی کرده‌اند.

مستند «چی‌چکا قصه‌ شب» به کارگردانی رها فریدی به‌تازگی در گروه سینماهای هنر و تجربه روی پرده رفته و فعلا اکرانش ادامه خواهد داشت.