مشکاتیان، درویشی و پژمان در جشنواره

با برگزاری نشست جشنواره موسیقی «صبا» مطرح شد؛

موسیقی کوک| نشست خبری دومین جشنواره موسیقی دانشگاهی «صبا» روز چهارشنبه بیست و دوم آبان با حضور دبیر و مدیران بخش های مختلف این رویداد در پردیس باغ ملی دانشگاه هنر تهران برگزار شد.

پوریا رمضانیان دبیر دومین جشنواره موسیقی دانشجویی «صبا» در ابتدای این نشست، گفت: جشنواره موسیقی «صبا» یک جشنواره دانشجویی است که تلاش می‌کند از فرم دانشجویی خود خارج شده و در فضای حرفه‌ای موسیقی کشور حضور فعال‌تری داشته باشد.

ما امسال مانند دوره قبلی در چهار رشته پژوهش، آهنگسازی، موسیقی کلاسیک و موسیقی ایرانی در جشنواره به فعالیت خود ادامه می‌دهیم. دومین جایزه استاد احمد پژمان هم در حین برگزاری بخش‌های دیگر جشنواره پیش روی مخاطبان قرار می‌گیرد.

ما در بخش جنبی نیز شاهد برگزاری کارگاه‌های آموزشی با حضور هنرمندان ایرانی، اتریشی و ارمنستانی خواهیم بود که در طول جشنواره کنار ما حضور دارند.

او افزود: چون دانشکده موسیقی ما در کرج واقع شده، یکسری از پنل‌ها و بخش مروری بر آثار استاد محمدرضا درویشی در آنجا برگزار می‌شود. در حوزه کنسرت‌ها هم عمده برنامه‌های ما در تالار رودکی، تالار وحدت، تالار اندیشه حوزه هنری و عمارت روبه‌رو برگزار می‌شود.

رمضانیان در ادامه سخنانش با اشاره به مشکلات مالی که در برگزاری هر جشنواره‌ای وجود دارد، توضیح داد: از زمانی که پذیرفتم دبیر جشنواره باشم، آماده شدم که هر نوع مسئولیتی را قبول کنم. من قطعا می‌دانم که جشنواره با مشکلاتی روبه‌روست. حتی امسال بودجه‌ای که برایمان در نظر گرفته شده ۲۵ میلیون تومان است اما خوشبختانه بنیاد رودکی و کمپانی «آبسال» در سال دوم برگزاری جشنواره حمایت‌های بسیار خوبی کردند که مبلغ بودجه ما را افزایش داد.

در روزهای گذشته با جلساتی که با آقای اله‌یاری مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتیم، قرار بر این شد که بخش جداگانه‌ای برای جشنواره موسیقی دانشجویی صبا در جشنواره موسیقی فجر داشته باشیم.

دبیر دومین جشنواره موسیقی دانشجویی «صبا» افزود: ما امسال با حمایت بنیاد رودکی، موسسه توسعه هنرهای معاصر و دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شرایطی را فراهم کردیم تا گروه‌های شرکت‌کننده از فضای بهتر و با کیفیت‌تری برای اجرای آثارشان برخوردار باشند.

محمد هادی مجیدی دبیر اجرایی جشنواره موسیقی دانشجویی «صبا» در ادامه این نشست، گفت: از اقدامات مهمی که در راستای برگزاری جشنواره موسیقی دانشجویی «صبا» انجام گرفته، همکاری بنیاد رودکی و ارکستر ملی با ستاد جشنواره برای برگزاری آیین یادبود استاد پرویز مشکاتیان در اختتامیه است که به زودی جزییات آن اعلام می‌شود.

فکر می‌کنم این اجرا اولین همکاری ستاد جشنواره در حوزه موسیقی حرفه‌ای است که می‌تواند دربرگیرنده اتفاقات خوبی باشد.

او ادامه داد: شرایط کشور ما به ویژه شرایط دانشجویان موسیقی به گونه‌ای است که ما به آن به عنوان یک آب باریکه نگاه می‌کنیم. به هر حال، خودتان می‌دانید برای برگزاری این رویداد چه شرایط عجیب و غریبی پیش روی ماست اما ما با تمام مشکلات، کوشیدیم تا جشنواره را برگزار کنیم.

این را هم باید بگویم که نمی‌شود گفت حمایت‌های مالی وجود ندارد. به هر حال این جشنواره، در دوره اول با حمایت موسسه فرهنگی هنری راد نو اندیش برگزار شد اما ما اعتقاد داریم به هرحال باید این رویداد دربرگیرنده حمایت‌های بیشتری باشد.

محمدرضا تفضلی، مشاور هنری جشنواره هم در این نشست رسانه‌ای با ارائه گزارشی از روند فعالیت‌های ستاد اجرایی و محتوای جشنواره که پیش از این در رسانه‌ها انعکاس پیدا کرده بود، گفت: تجلیل از استاد محمدرضا درویشی یکی دیگر از برنامه‌هایی است که ما در این دوره از جشنواره، برنامه‌ریزی لازم را انجام داده‌ایم چرا که معتقدیم پاسداشت بزرگان موسیقی ایران باید در زمان حیات آنها صورت بگیرد.

محمدرضا آزاده فر معاون پژوهشی دانشگاه هنر و مدرس دانشگاه هم در ادامه سخنان تفضلی، گفت: من این سعادت را داشتم که در بخش پژوهشی با جشنواره موسیقی صبا همکاری کنم و بسیار خوشحالم که بخش پژوهشی بسیار پررنگ‌تر از دوره های قبل است.

به هر حال، این جشنواره محملی را ایجاد می‌کند تا گروه‌های موسیقی در حوزه دانشگاهی و دانشجویی به حیات خود ادامه بدهند. کما اینکه اکنون در شرایطی هستیم که حتی گروه‌های حرفه‌ای موسیقی در کشورمان هم چندان عمری ندارند و به نوعی آسیب پذیرند.

بنابراین می‌توان گفت و انرژی که برای بخش پژوهشی جشنواره گذاشته شده با این امیدواری بوده که این رویداد محملی برای حضور دانشجویان جهت عرضه آثار موسیقایی باشد.

او ادامه داد: ما با مطالعه آثار رسیده هنوز به ایده‌آل نرسیدیم اما برخی از آثار بودند که امیدواری‌های بسیار خوبی در این شرایط برای ما ایجاد کرد و من امیدوارم به کمک شما اهالی رسانه این یافته‌های علمی هم در رسانه‌ها منعکس شود چون همه می‌دانیم ما در این حوزه به شدت فقر داریم.

به هر حال، آن چیزی که در برگزاری این جشنواره به ما کمک می‌کند و می‌تواند متفاوت‌تر از رویدادهای مشابه دیگر مورد توجه قرار بگیرد، حضور بزرگان و هنرمندانی است که بالاتر از آنها را در پیکره موسیقی کشور پیدا نمی‌کنیم.

نکته دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد، حضور این جشنواره در چرخه فعالیت‌های موسیقایی کشور است که می‌تواند به عنوان یک نقطه عطف و امید به حساب بیاید و چراغ موسیقی جدی را روشن نگه دارد.

دومین جشنواره موسیقی دانشجویی «صبا» با میزبانی دانشگاه هنر از روز اول تا نهم آذر میزبان گروه‌ها و هنرمندان عرصه موسیقی است.