ممنوعیت دی‌جی‌‌ها و کمدین‌ها در رسانه‌ها

ممنوعیت دی‌جی‌‌ها و کمدین‌ها در رسانه‌ها

موسیقی کوک| نهاد ناظر بر عملکرد رسانه‌های تانزانیا روز شنبه اعلام کرد که از این پس رسانه‌های این کشور به ویژه رادیو و تلویزیون حق ندارند از «دی‌جی‌ها» (پخش‌کنندگان نوعی موسیقی غربی) و کمدین‌ها به دلیل عدم‌صلاحیت کار رسانه‌ای آن‌ها، در برنامه‌های خود استفاده کنند.

به نقل از دیلی‌نیوز تانزانیا، نهاد تنظیم ارتباطات این کشور (تی سی آر ای) با صدور بیانیه‌ای به رسانه‌های این کشور هشدار داد که بر اساس قانون خدمات‌رسانه‌ای مصوب سال ۲۰۱۶ در پارلمان کشور، حق ندارند از این دسته افراد ناآشنا به قوانین مطبوعات و رسانه‌ها در برنامه‌های خبری و اطلاع‌رسانی خود بهره ببرند.

این بیانیه با تاکید بر اینکه متخلفان از این قانون مستوجب جریمه‌های سنگین خواهند شد، تاکید کرد که این دسته از دی‌جی‌ها و کمدین‌ها تنها در صورتی می‌توانند در رسانه‌ها فعالیت حرفه‌ای داشته باشند که بعد از اخذ مدرک دیپلم متوسطه حداقل یک یا دو سال در رشته ارتباطات تحصیل کرده و به همه قوانین و مقررات رسانه‌ای کشور، مسلط شوند.

براساس این گزارش، این تصمیم دولت تانزانیا بعد از آن اتخاذ شد که فارغ‌التحصیلان رشته ارتباطات و روزنامه‌نگاری این کشور بارها نسبت به بهره‌برداری رسانه‌ها از دی‌جی‌ها و کمدین‌ها شکایت کرده و اعلام کردند که این تصمیم رسانه‌ها، امنیت کاری آن‌ها را به خطر انداخته است.

آن‌ها این اقدام رسانه‌ها را نقض قانون مطبوعات و رسانه های توصیف کرده و معتقدند از آنجایی که دی‌جی‌ها و کمدین‌ها صرفا از شهرت و رفتارهای عوام فریبانه تبعیت می‌کنند، به راحتی از اخلاق رسانه‌ای تخطی می‌کنند و مرتکب تخلفات رسانه‌ای می شوند که برنامه و اهداف دولت در حوزه رسانه‌ها را به سخره می گیرد.