مهدخت مخبر درگذشت

مهدخت مخبر درگذشت

موسیقی کوک| مهدخت مخبر از شاعران و ترانه‌سرایان پیشکسوت ایران درگذشت. این پیشکسوت عرصه هنر در ایران در سن ۷۶ سالگی پس از تحمل یک دوره بیماری از دنیا رفت.

مخبر که از ترانه‌سرایان قدیمی ایران به شمار می‌رفت، سابقه همکاری با چهره‌های شناخته شده موسیقی همچون  اسدالله ملک، بزرگ لشکری، جواد و منوچهر لشکری، علی تجویدی، محمود تاجبخش، علی اکبرپور، حسین صمدی، محمدجلیل عندلیبی و خوانندگانی نظیر اکبر گلپایگانی، محمودی خوانساری، کورس سرهنگ‌زاده، نادر گلچین، سیمین غانم، علیرضا افتخاری و ناصر مسعودی را داشت.

این ترانه سرای پیشکسوت، مجموعه‌ای از ترانه‌هایش را در کتابی با عنوان «ترانه‌های دیروز ترانه‌های امروز» از سوی نشر پیکان منتشر کرده بود.

در دیداری که از سوی موسسه هنرمندان پیشکسوت به بهانه زادروزش در مرکز سالمندان صبا در مهرماه امسال با او انجام شد، گفته بود: «پنج یا شش سال پیش کتابی با اسم «ترانه‌های دیروز و امروز» منتشر کردم. برای انتشار کتاب، دیگر امکانات ندارم.

اکنون کاغذ گران شده و هنرمندان، نویسندگان و ناشران هم مشکل دارند. پس انتشار کتاب من برای آنها سخت خواهد بود. این مشکلات برای امثال من غصه است. ما دور از جامعه هستیم. این‌همه طلا در سینه ماست ولی کسی توجه نمی‌کند. اینها کجا باید بروند و از زبان چه کسی باید منتقل شوند؟»

یکی از آثار موسیقیایی خاطره‌انگیزی که مهدخت مخبر در تولید آن همکاری کرد، آلبوم موسیقی «امان از جدایی» با صدای علیرضا افتخاری است که در آن قطعه‌ای با نام ای عشق در بیات راجع را سروده بود.

مخبر مدتی قبل در قالب یک آلبوم صوتی با عنوان «صدای شاعر» بخشی از اشعار و سروده‌های خود را بازخوانی کرده بود.

او در مقدمه این آلبوم موسیقی درباره زندگینامه‌اش، آورده بود:

«متولد شهر رشت هستم. از سال اول دبیرستان به تهران آمدم و از کودکی توسط پدرم با ادبیات و شعر آشنا شدم و اکثر شعرهای آنان را از حفظ بودم. به نظر من شاعری و ترانه سرایی باید از کودکی در ذات انسان باشد و اکتسابی نیست.

در آن زمان وقتی ترانه‌ای از رادیو پخش می‌شد با شعر آن کاری نداشتم، خود آهنگ را از حفظ می‌کردم و شعر خودم را روی آن می‌گذاشتم. در سال ۱۳۴۸ توسط همسایه برادرم به آقای ایرج جنتی عطایی معرفی شدم. ایشان وقتی استعداد و علاقه‌ام را دیدند، مرا به رادیو دعوت و به استاد اسدالله ملک معرفی کرد.

وقتی به رادیو آمدم با عزیزانی که سال‌ها برای من اسطوره بودند و من سال‌ها با کارهای این عزیزان زندگی کرده بودم و دیدن این عزیزان از نزدیک برای من رؤیا بود، مثل علی تجویدی، پژمان بختیاری، فریدون مشیری، سیمین بهبهانی، بزرگ لشکری، هوشنگ ابتهاج، معینی کرمانشاهی آشنا شدم.

اولین ترانه‌ای که سرودم و توسط ناصر مسعودی اجرا شد در سال ۱۳۴۹ بود به نام همیشه بهار گیلان و ملودی آن را آقای حسین صمدی ساخته بود. حال هوای من در آن دوران حال و هوای یک شاعر دیوانه و سر از پا نشناخته بود.

وقتی ترانه‌ای را می‌گفتم اول با استاد تجویدی در میان می‌گذاشتم و پس از تائید ایشان با آهنگ‌سازان بزرگی مثل اسدالله ملک، بزرگ لشکری، جواد و منوچهر لشکری، جلیل عندلیبی کار کردم. اکنون برای خوانندگانی مثل علیرضا افتخاری چند ترانه ساخته‌ام.»

مراسم تشییع و خاک‌سپاری زنده‌یاد استاد مهدخت مخبر، شنبه ۱۱ آبان ۹۸ ساعت ۱۰:۳۰ صبح در قطعه هنرمندان بهشت‌زهرازهرا (س) برگزار خواهد شد.