نامداران بلوز(۲)

موسیقی کوک به عملکرد 8 موزیسین برتر تاریخ سبک بلوز در دو قسمت نگاه کوتاهی انداخته است (قسمت دوم)

اشکان گلشاهی-موسیقی کوک| در نوشته  قبل یادی از چهار موزیسین برتر بلوز کردیم. امروز هم در ادامه آن نوشته ، از چهار هنرمند بزرگ دیگر این سبک یاد می کنیم.

۵-مادی واترز

Muddy Waters

مک کینلی مورگانفیلد که با نام اختصاری مادی واترز فعالیت می کرد. منتقدان به او لقب پدر بلوز مدرن شیکاگو داده اند. نشریه معتبر رولینگ استون در لیست صد گیتاریست برتر همه دوران، واترز را در مقام هفدهم قرار داده است. او تاثیرات مهمی در سبک بلوز داشت، از جمله افزودن درام سنگین و افزایش صدای گیتار الکتریک. مادی واتر در سفر خود به انگلستان و اجرا در اروپا هنرمندان بسیاری را تحت تاثیر سبک و متد خود قرار داد. از این هنرمندان شناخته شده می توان به گروه تاریخی رولینگ استون اشاره کرد. هنرمندان بسیاری آهنگ “پسر مانیش” مادی واترز را بازخوانی کرده اند. مادی واترز در سن ۷۰ سالگی دار فانی را وداع گفت.

۶- اریک کلپتون

Eric Clapton

وقتی صحبت از گسترش سبک بلوز و مردمی کردن آن بین سفید پوستان می آید هرگز نمی شود زحمات و نقش اریک کلپتون را نادیده گرفت. هنرمند انگلیسی برنده جایزه گرمی با آثاری به یاد ماندنی. کلپتون کار خود را با نواختن و آهنگسازی آغاز کرد و بعدها متوجه قابلیت صدای خود شد. به ندرت گیتاریستی پیدا می شود که از کلپتون تاثیر نگرفته باشد. اریک در دو آهنگ لیلا و من به تو تعلق دارم از اشعار نظامی گنجوی تاثیر گرفته است.

۷- استیوی ری وان

Stevie Ray Vaughan

خیلی از نوازنگان و خوانندگان سبک بلوز در مصاحبه های خود اعلام کرده اند که الگوی آنها استیوی ری وان بوده است. خیلی از نوازندگان گفته اند که میخواهند به سطح نوازندگی استیوی ری وان در نواختن ریتم ها و لید ها برسند. استیوی ری وان توانست به خوبی سبک بلوز تگزاس را با راک ترکیب کند. استیوی وقتی تنها ۳۶ سال داشت بر اثر حادثه سقوط هلیکوپتر جان خود را از دست داد.

۸- هاولین ولف

Howlin Wolf

اگرچه نام اصلی اش چستر آرتور بورنت بود ولی همیشه او را با نام هنری اش می شناختند. او هنرمندی تاثیر گذار در شاخه بلوز شیکاگو بود. او خواننده، نوازنده گیتار و سازدهنی بود. ولف فعالیت خود را از می‌سی‌سی‌پی آمریکا آغاز کرد و آثاری مهم و معروف از خود به جای گذاشت. ولف جنبه های تاریک و سیاه را به این سبک اضافه کرد. سرانجام ولف در سال ۱۹۷۶ در سن ۷۶ سالگی دار فانی را وداع گفت.