نامداران بلوز(۱)

موسیقی کوک به عملکرد 8 موزیسین برتر تاریخ سبک بلوز در دو قسمت نگاه کوتاهی انداخته است(قسمت اول)

اشکان گلشاهی- موسیقی کوک| هنرمندان روی یکدیگر اثر می گذارند، از هنرمندان قدیمی گرفته تا هنرمندان معاصر. در تاریخ، بسیاری از هنرمندان در شروع فعالیت دیگر هنرمندان اثر گذار شده‌اند. به احتمال اغلب ما در خاطرات بسیاری از هنرمندان مطرح  خوانده‌ایم که تحت تاثیر آهنگ یا فیلم یا اثری از هنرمند مورد علاقه شان شروع به فعالیت کرده‌اند و یا اثر شاخص خود را به جا گذاشته‌اند.در هنر موسیقی، مخصوصا سبک بلوز هنرمندان قدیمی  نقش بسیار مهمی در پیشبرد این سبک حتی در سال های اخیر داشته‌اند.

 هرچند هنرمندان معاصر هم هر کدام در پیشبرد و زنده ماندن این سبک مهم و بومی آمریکا نقش کلیدی را ایفا کرده‌اند.  شاید بتوان گفت نقش موزیسین های قدیمی بلوز توسعه و بهبود اجراها بوده است و هنرمندان معاصر بیشتر  زنده نگه دارنده این سبک هستند. در این نوشته قصد داریم تا ۸ هنرمند شاخص این سبک را بررسی کنیم. ۴ نفر در شماره اول نامداران بلوز و ۴ نفر در دومین قسمت از این نوشته:

۱- بی بی کینگ:

B.B. King

محال است کسی بلوز گوش کرده باشد و نام و یا آهنگی از بی بی کینگ نشنیده باشد. به اعتقاد بسیاری این هنرمند، شخصیت این سبک موسیقی را ساخت. نشریه معروف رولینگ استون در لیست صد گیتاریست برتر همه دوران، رتبه سوم را به بی بی کینگ داده است. بی بی کینگ بیشتر از ۶۰ سال از عمر خود را صرف ساخت آهنگ و اجرای کنسرت های بلوز با سبک و متد خویش کرد. او بر نسل های موسیقی بعد خود بسیار تاثیر گذار بود. از او به عنوان شاه بلوز یاد می شود.

۲- بادی گای:

Buddy Guy

بادی گای را به جرات می توان بزرگترین هنرمند بلوز شیکاگو دانست که خوشبختانه هنوز هم در قید حیات است. بادی گای متولد سال ۱۹۳۶ می باشد. او در ابتدا به همراه مادی واتر نوازنده استودیو شطرنج بود. او همچنین با خواننده بزرگ سبک بلوز و نوازنده هارمونیکا جونیور ولز هم همکاری داشته است. بنا به اعتقاد بسیاری از منتقدان و گفته خود هنرمندان، آهنگ های بادی گای تاثیر بسیاری بر روی نوازندگان و آهنگسازان دهه ۶۰ بلوز داشته است. هنرمندانی چون اریک کلاپتون، جیمی پیج و استیوی ری وان.

۳- رابرت جانسون:

Robert Johnson

او را باید به حق یکی از هنرمندان شاخص سبک بلوز  دانست. جانسون فقط یک نوازنده گیتار نبود. او خواننده، ترانه سرا و آهنگسازی بی بدیل بود. اریک کلاپتون درباره او گفته: جانسون تا به امروز مهمترین خواننده سبک بلوز است. نشریه معتبر رولینگ استون در لیست صد گیتاریست برتر همه دوران، جانسون را در مقام پنجم قرار داده است.

افسانه‌ای در مورد او وجود دارد مبنی بر اینکه جانسون که یک جوان سیاه پوست ساکن مزرعه‌ای در می‌سی‌سی‌پی بود شیفتهٔ موسیقی بلوز بود و آرزو داشت یک نوازندهٔ سرشناس بلوز بشود. نیمه‌‌شبی گیتارش را برداشت و به تقاطعی نزدیک مزرعه داکری رفت. او در آن‌جا با شیطان ملاقات کرد. شیطان ساز جانسون را از او گرفت، آن‌را کوک کرد و سپس ساز را به جانسون بازگرداند. جانسون روحش را به شیطان فروخت و در کم‌تر از ۱ سال، سرآمد خوانندگان دلتا بلوز شد و ترانه‌های فوق‌العاده‌ای سرود که تا آن ‌زمان کسی شبیه‌اش را نشنیده بود. او در ۲۷ سالگی دار فانی را وداع گفت.

۴- بسی اسمیت

Bessie Smith

اگر چه قبل از بسی اسمیت بانوان دیگری در سبک بلوز فعالیت می کردند اما بسی تنها بانویی است که در تمامی کتاب ها از آن به عنوان هنرمند اثر گذار سبک بلوز یاد می شود. صدای او صدای استاندارد سبک جز و بلوز شناخته شد و او شاهکارهای بسیاری از خود به جای گذاشت. تحریرهای تکنیکی او مدل و الگوی بسیاری از خوانندگان معاصر امروزی است. منتقدان به بسی لقب ملکه بلوز داده‌اند. بسی در سن ۴۳ سالگی در یک حادثه رانندگی جان باخت.

پایان قسمت اول