ناکسوس «نوحه‌خوان» را منتشر کرد

نوحه‌خوان
علی رهبری
موسیقی کوک| شرکت ناکسوس (موسسه‌ی انتشاراتی موسیقی آلمانی) با تبلیغات گسترده، اولین آلبوم از مجموعه‌ی «مادرم ایران» با نام «نوحه‌خوان» اثر علی رهبری را در بازار جهانی آغاز کرد. آهنگ‌ساز این اثر را که به داستانِ‌ روز عاشورا اختصاص دارد، به «حسین علیزاده» تقدیم کرده است.

علی رهبری «نوحه‌خوان» را در سن ۲۳ سالگی ابتدا برای ویولن و ارکستر نوشته شده بود و به تازگی با تغییراتی در پراگ توسط ارکستر سمفونیک متروپولیتن جمهوری چک و همراه با سولیستی «پائولا رهبری» -همسرعلی رهبری- ضبط شده است. در طی همکاری چندین ساله رهبری با موسسه ناکسوس، این اولین بار است که اثری از خودش را برای این موسسه رهبری می کند.

در اولین واکنش به این اثر، «داوید دنتون» از منتقدین مشهور موسیقی کلاسیک در لندن در مقاله‌ای نوشته است: «علی رهبری دارای سبک منحصر بفرد و بسیار شخصی است و با وجود این که عمدتاً سیستم آتونال را رد می‌کند، ولی در عین حال موسیقی‌اش مدرن و تجربی جلوه می‌کند. چه حیف است که این هنرمند بیشتر وقتش را صرف رهبری ارکستر کرده وشهرت جهانی اش را هم بیشتر به عنوان رهبرارکستر پیدا کرده است و فرصت کافی برای نوشتن آثاری بیشتر نداشته است.»
آلبوم دوم مادرم ایران با صدای محمد معتمدی در پاییز سال جاری منتشر خواهد شد.

علی رهبری (زاده ۱۳۲۷ در تهران)، موسیقی‌دان و رهبر ارکستر ایرانی است. او که در اتریش با نام الکساندر مشهور است، با رهبری بیش از ۱۲۰ ارکستر مطرح دنیا و ضبط حدود ۲۵۰ آلبوم اثر موسیقی کلاسیک جهانی با مهم‌ترین ارکسترها و اپراهای دنیا یکی از مطرح‌ترین چهره‌های موسیقی ایران است.
رهبری در ایران با ارکسترهای ژونس موزیکال، ارکستر هنرستان عالی موسیقی، ارکستر مجلسی رادیو و تلویزیون و ارکستر سمفونیک تهرانکنسرت‌هایی را رهبری و برگزار کرد.وی هم چنین بیش از ۱۲۰ ارکستر در سراسر جهان از جمله ارکستر فیلارمونیک برلین، ارکستر ملی فرانسه، ارکستر فیلارمونیک لندن، ارکستر رادیو تلویزیون بلژیک (مدیر هنری) و ارکستر فیلارمونیک زاگرب (مدیر هنری) را رهبری کرده و حدود ۲۰۰ اثر موسیقی کلاسیک جهانی را ضبط کرده است