نخستین کنسرت ارمنی روی آنتن تلویزیون

نخستین کنسرت ارمنی روی آنتن تلویزیون

موسیقی کوک| در آستانه سال نو میلادی رضا مهدوی در مجله موسیقیایی شبکه چهار سیما میزبان موزیسین‌های ارمنی شده است.

بر این اساس، تازه‌ترین قسمت از برنامه تلویزیونی «شب موسیقی» که یکشنبه شب ۸ دی ماه با اجرای رضا مهدوی به صورت زنده از شبکه چهار سیما پخش می‌شود، در آستانه سال نو میلادی به موضوع تاثیر موسیقیدان‌های ارمنی و هموطن بر موسیقی ایران، می‌پردازد.

رضا مهدوی در این برنامه میزبان وارطان ساهاکیان موسیقیدان و آهنگساز ایرانی ارمنی‌تبار و آندره گالستیان کارشناس موسیقی می‌شود و با آنها درباره موضوع برنامه و بزرگان ارامنه در موسیقی ایران گفت‌وگو می‌کند.

وارطان ساهاکیان، روز یکشنبه ۱۰ آذر سال ۱۳۳۶ (۱ دسامبر ۱۹۵۷) در خانواده‌ای ارمنی در شهر شاهرود به دنیا آمد. او در ۱۵ سالگی، به تهران آمد. ساهاکیان، فراگیری موسیقی را با ساز پیانو، از ۱۴ سالگی، آغاز کرد.

او فارغ‌التحصیل دانشکده هنرهای زیبا و دارای مدرک درجه یک هنری (معادل دکترا) از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدرک معادل دکترای عمومی از دانشگاه هنر است. از این موزیسین پیشکسوت در اختتامیه بیست و هفتمین جشنواره موسیقی فجر تجلیل شد.

سرمقاله و پخش قسمت‌هایی از نخستین کنسرت ارمنی ارکستر ملی ایران در تالار وحدت با عنوان «شب موسیقی ارمنی» که ۲۸ آذر ماه به رهبری رازمیک اوحانیان برگزار شده از دیگر بخش‌های مجله تصویری «شب موسیقی» است.

به نقل از روابط عمومی شبکه چهار سیما، «شب موسیقی» یکی از برنامه‌های «شب‌های هنر» است که به تهیه‌کنندگی حبیب‌الله ذوالفقاری، پیرامون مسائل موسیقی، یک شنبه شب‌ها ساعت ۲۳ از شبکه ۴ سیما به روی آنتن رسانه ملی کشورمان می‌رود.