نشست خبری کنسرت آتلاس برگزار شد

نشست خبری کنسرت آتلاس برگزار شد

موسیقی کوک| نشست خبری کنسرت آتلاس از کشور دانمارک با حضور با حضور فوزیه مجد، یسپا لوتزهوفت، امیرمهیار تفرشی‌پور و امیر بکان برگزار شد.

در ابتدای این نشست رسانه‌ای «فوزیه مجد» گفت به اینکه آهنگساز درباره کار خودش صحبت کند اعتقادی ندارد. او دراین‌باره افزود: «ما یک نوع آگاهی داریم که از هوش ما تراوش می‌کند. این نوع آگاهی کمک می‌کند ایده خود را روی کاغذ بیاوریم و اجرا کنیم.

آگاهی دیگری هم داریم که شاید فراآگاهی باشد و شما خیلی نمی‌دانید دارید چه می‌کنید. من نمی‌دانم در این کوارتت چه اتفاقی افتاده و احساس کردم که باید آن را بنویسم چون امکان آن برایم فراهم بود. گاهی اوقات پشت پیانو می‌نشینم و نتی را مرور می‌کنم و ایده‌ها به ذهنم می‌آیند.

مهم این است که آدم بداند چگونه به یک ملیت فکر کند و بگوید که من به ملیتی تعلق دارم که امکاناتی را به من می‌دهد. ما یک تصویر درونی و بیرونی از موسیقی داریم. من بیشتر مایلم درباره تجربه درونی‌ام سخن بگویم که البته بیان آن خیلی راحت نیست.

من این کوارتت را اول روی پیانو امتحان کردم و در نهایت دیدم در مجموعه اصوات آنچه که می‌خواهم مطلوب است. این کوارتت در ادامه به یک ایده برای من تبدیل شد و با همان شروع کردم و توانستم باقی آن را پیش ببرم.»

او ادامه داد: «وقتی که شما کاری را می‌نویسید، در هر اجرا به طرز متفاوتی برگزار می‌شود. به نظرم کنسرت پیش رو اجرای خوبی خواهد بود. من همیشه تا حدی از گوش دادن به اجراها هراس دارم و خودم را درگیر نمی‌کنم.
در ایران نوازندگان خوبی داریم و مطمئنا یک روز می‌توان با نوازنده‌های ایرانی نیز این کار را کرد. باید ارتباط بیشتری بین آهنگسازان ایرانی به وجود بیاید.»

در این نشست «یسپا لوتزهوفت» مدیر هنری ارکستر آتلاس هم حضور داشت. او بیان کرد: «این ارکستر ۳۰ سال پیش به وجود آمده و موسیقی معاصر را اجرا می‌کند. ما سال گذشته با هفت نفر در جشنواره فجر به اجرای برنامه پرداختیم و بار دوم است که در ایران اجرا می‌کنیم.

امسال چهار قطعه موسیقی را از سه آهنگساز ایرانی از جمله آقای تفرشی‌پور، خانم مجد، آقای بکان و کارنیلسن آهنگساز دانمارکی اجرا خواهیم کرد.»‌

مدیر هنری این آنسامبل درباره سختی اجرای قطعه «فراقی» از فوزیه مجد در این کنسرت توضیح داد: «این ارکستر نوازندگی خوبی دارد و پیش‌تر قطعات خیلی سخت‌تری را هم اجرا کرده‌ایم. البته مقداری نواختن این قطعات سخت بود ولی این سختی بیشتر به لحاظ درک احساس موجود در کار بود.»

او ادامه داد: «دو سال پیش با آقای تفرشی‌پور آشنا شدم. دوست داشتم وضعیت موسیقی کلاسیک معاصر را در کشورهای خاورمیانه از جمله ایران بدانم. امیدوارم که این همکاری ادامه پیدا کند. برای اولین بار است که با خانم مجد آشنا شدم و موسیقی او را واقعا دوست دارم.

برخی می‌گویند دوره سختی است و دنیا در حال کوچک‌تر شدن است ولی به نظر من این طور نیست چون ارتباط با دیگر فرهنگ‌ها هنوز کار سختی است؛ حتی در خود اروپا نیز وضعیت به همین‌گونه است و ممکن است کسی را که از نژاد خود آنها نباشد، قبول نداشته باشند.»

در ادامه امیر مهیار تفرشی‌پور درباره آلبوم «فراقی» که به تازگی منتشر شده است، گفت: «تابستان گذشته دو قطعه از آثار خانم مجد به نام «رویا زمین» و «فراقی» را به همراه دو اثر از خودم در لندن ضبط کردیم که بازخوردهای مثبتی داشت. در نهایت این کوارتت را برای سازهای زهی ضبط کردیم.

خوشحالم که با خانم مجد کار کردیم. یکی از دغدغه‌هایم این بود که با او کاری بسازم. اکنون نیز پس از ساخت آلبوم، تصمیم گرفتم کنسرتی را برای این آلبوم در ایران برگزار کنم. دلیل اینکه آلبوم را در انگلیس ضبط کردیم، این بود که بتوانیم به راحتی آن را در دیگر کشورهای دنیا هم منتشر کنیم.

یک ماه دیگر آلبومی را با همراهی هرمز فرهت خواهیم ساخت. برای ساخت آلبوم «فراقی» از آنسامبلی استفاده کردیم که شاید بهترین نوازندگان انگلیس در آن حضور داشتند.»

تفرشی‌پور درباره این دو اثر مجد اظهار کرد: «تحقیقات خانم مجد در موسیقی خراسان یا بلوچستان بی‌تاثیر روی این کوارتت نبوده و به نظر من از لحاظ سبک، نزدیک‌ترین اثر به آنچه که ایشان دوست داشت، بوده است. کوارتت «فراقی» هم یک اثر ملی است و هم جهانی.»

او درباره همکاری با هرمز فرهت (آهنگساز و موسیقی‌شناس ایرانی مقیم ایرلند) هم گفت: «در آن زمان دو سال طول کشید تا آقای فرهت را راضی کنم به ایران بیاید.

هیچکس نمی‌پرسید که او کجاست؟ و دانشگاه تهران نیز به آثار او توجه خاصی نمی‌کرد. گرچه او یکی از بنیانگذاران تأسیس دپارتمان موسیقی دانشگاه تهران است.»

امیر بکان هم در پایان این نشست گفت: «آقای تفرشی‌پور از من درخواست کرد که یک قطعه در این ارکستر داشته باشم و باعث افتخار بود که در کنار استاد مجد باشیم. اینکه استاد تفرشی‌پور درباره آثار خود سخن نمی‌گوید، یک فرهنگ است. او معتقد است که کار باید خود را ارائه بدهد.»

این کنسرت با همراهی کوارتت زهی آتلاس پنجشنبه ساعت ۲۰ در فرهنگسرای نیاوران برگزار خواهد شد. در انتهای این کنسرت هم از آلبوم «فراقی» که با آهنگسازی تفرشی‌پور و مجد ساخته شده، رونمایی می‌شود.