نغمه‌های عاشورایی اقوام در شبکه چهار

برنامه «شب موسیقی» به بررسی نغمه‌ها و نوحه‌های عاشورایی اقوام ایران می‌پردازد؛

موسیقی کوک| تازه‌ترین برنامه تلویزیونی «شب موسیقی» شبکه چهار سیما به بررسی نغمه های عاشورایی اقوام مختلف ایرانی می پردازد.

در برنامه این هفته نغمه‌ها و نوحه‌های عاشورایی اقوام ایران با حضور متین رضوانی پور، موسیقی پژوه و تاریخ نگار مداحی ایران بررسی می شود.

رضوانی پور پژوهشگر، آهنگساز و خواننده موسیقی اقوام ایرانی در این گفتگوی زنده تلویزیونی که اجرای آن را رضا مهدوی بر عهده دارد علاوه بر بررسی نغمه های عاشورایی اقوام مختلف ایرانی به اجرا و  نوحه خوانی نغمه های عاشورایی استان های مختلف کشور می پردازد.

متین رضوانی پور بیست و دوم خرداد ماه ۱۳۶۲ در ورامین متولد شده است. او تحصیلات کارشناسی خود را در رشته ادبیات فارسی به پایان رسانده است. رضوانی پور مجموعه نوحه‌هایی از شهرهای همدان، گیلان، سمنان، شیراز، خوزستان، اصفهان و غیره را جمع آوری کرده است.

هر طرف آواز غم کتابی است به قلم متین رضوانی پور که نوحه‌های مذهبی شهرستان شوشتر به همراه آوانگاری (نت نویسی) اشعار، در آن گنجانده شده است. در کتاب برای هر کدام از معصومین نوحه‌هایی گردآوری شده است که آوردن متن نوحه‌ها به علاوه گوشه‌ها و ردیف‌های هر نوحه را می توان از ویژگی‌های بارز کتاب برشمرد.

 به نقل از روابط عمومی شبکه چهار سیما، در بخش خبر «شب موسیقی» هم که با اجرای فرزین طاهری به مخاطبان ارائه می شود، آلبوم های موسیقی ویژه محرم و عاشورا بررسی و معرفی خواهد شد.

«شب موسیقی» به تهیه کنندگی حبیب الله ذوالفقاری، مجله تخصصی موسیقیایی، یک شنبه شب‌ها ساعت ۲۳ به طور زنده، از شبکه ۴ سیما پخش می شود.

«شب های هنر» محصول گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما است که از شنبه تا جمعه، هر شب ساعت ۲۳، به یکی از موضوعات تئاتر، موسیقی، شعر و ادبیات، کتاب و روایت، معماری، سینما و طنز می پردازد.

برنامه «شب های هنر» در دهه اول محرم و همزمان با پخش ویژه برنامه های این ایام، هر شب ساعت ۲۲ به صورت زنده پخش می شود.