نغمه‌های کوردواری در جشنواره جوان

پنجمین روز جشنواره ملی موسیقی جوان برگزار شد؛

موسیقی کوک| نفرات راه یافته به مرحله نهایی در این بخش مقابل هیئت داورانی متشکل از بهمن حاج امینی و حمیدرضا اردلان حاضر شدند و به اجرای قطعات خود پرداختند.

قسمت ابتدایی روز پنجم این جشنواره به سازهای شمشال، دیوان و همین طور آواز اختصاص داشت و نوازندگان به نواختن سازهای خود پرداختند.

نخستین شرکت کننده شهرام مهدوی از رده سنی الف بود که با ساز شمشال به روی صحنه حاضر شد و به اجرای قطعات خود پرداخت. پس از او اسماعیل محمودی و عبدالباسط مرادی از رده سنی ج به اجرا مقابل هیئت داوران پرداختند.

بخش اول با ساز دیوان ادامه پیدا کرد و تارا کمانگر از رده سنی الف به روی صحنه حاضر شد و به اجرای قطعات خود پرداخت. پس از او به ترتیب دانش شریفی و هیوا اسدی از این رده سنی اجراهای خود را ارائه کردند.

نغمه‌های کوردواری در جشنواره جوانبعد از اجرای ساز دیوان، نوبت به بخش آواز رسید و فؤاد استاد قادر برده زرد به عنوان اولین شرکت کننده این بخش از رده سنی الف به روی صحنه آمد و به آواز پرداخت. پس از او فرزین حیدری از این رده سنی و همچنین سجاد رضایی، رانا آذرباد و جهاندار ملکی از رده سنی ب به روی صحنه آمدند و به آوازخوانی پرداختند.

در ادامه گروه سنی ج با سه شرکت کننده رقابت کرد و جبرئیل تخت فیروز، جواد علیمرادی و محمد رحمانی حضور داشتند.بخش دوم اجراها با ساز دوزله آغاز شد و پارسا احمدزاده از رده سنی الف و فرهاد سلیمانی از رده سنی ج دو شرکت کننده این بخش بودند.

در بخش ساز نرمه نای نیز شش شرکت کننده از سه رده سنی با هم به رقابت پرداختند. در ابتدا پارسا احمدزاده به روی صحنه آمد و به اجرا پرداخت. پس از او سینا عارفی و دانش شریفی از این رده سنی و همچنین آروین دباغی از رده سنی ب و کریم صالحی یکشوه از رده سنی ج اجراهای خود را ارائه کردند.

اجراهای بخش ضرب و دهل نیز پایان بخش قسمت دوم اجراهای روز پنجم جشنواره موسیقی جوان بود. در ابتدا کیانوش شهسواری به عنوان اولین شرکت کننده در این بخش از رده سنی الف به روی صحنه آمد و مقابل هیئت داوران به اجرا پرداخت. پس از او کیان عبدالله زاده، باران کیانی، آران فاروقی، ساتیار مرادویسی، منصور کوچری بوکانی و مظهر حسینی از این رده سنی به رقابت با یکدیگر پرداختند.

زیلان رحیمی نیز تنها شرکت کننده این بخش در رده سنی ب بود. در پایان این بخش نیز کیاست دانایی در بخش ساز دهل از رده سنی الف به روی صحنه آمد و قطعات خود را اجرا کرد.

به گزارش روابط عمومی سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، بخش پایانی اجراهای روز پنجم جشنواره، به ضرب زورخانه اختصاص داشت و در ابتدا پوریا میرجلیلی از رده سنی ب به اجرا پرداخت و پس از او علی حسین زاده از رده سنی ج نیز برای اجرا مقابل هیئت داوران قرار گرفت.

صبا صالحی از سنندج تنها غایب روز پنجم جشنواره موسیقی جوان بود.

نغمه‌های کوردواری در جشنواره جوانبهمن حاج امینی عضو هیئت داوران بخش موسیقی نواحی در مورد اجراهای روز پنجم جشنواره موسیقی جوان گفت: استقبال از جشنواره نسبت به سال‌های گذشته بهتر بود و شرکت‌کننده‌های بیشتری در تمام رده‌های سنی در این جشنواره حضور داشتند.

خوشبختانه در بخش سازهای دوزله و شمشال هنرمندان زیادی شرکت کردند و ما نگران این موضوع بودیم که این سازها فراموش شوند اما در حال حاضر می‌بینیم که جوانان به این سازها روی آوردند و این موضوع باعث خوشحالی است و یکی از نقاط قوت برگزاری جشنواره موسیقی جوان هم همین موضوع است.

حاج امینی افزود: به هر حال تمام نوازندگانی که در این جشنواره شرکت کردند، جوان هستند. تعدادی از آن‌ها در سطح عالی بودند اما تعدادی از نوازندگان هم هستند که هنوز جای کار و تلاش بیشتری دارند و باید بیشتر تلاش و تمرین داشته باشند که آن‌ها هم به سطح عالی برسند.

توضیحاتی هم که داوران در طی اجراها به آن‌ها می‌دهند باعث می‌شود که نقاط ضعفشان را بدانند و تلاش کنند تا در سال‌های آینده که مجددا در این جشنواره شرکت می‌کنند، این نواقص را برطرف کنند و کیفیت اجراهایشان را بالا ببرند.

این عضو هیئت داوران، در پایان گفت: برگزاری جشنواره موسیقی موسیقی جوان تا حدود زیادی می‌تواند به جوانان کمک کند. به دلیل اینکه برای جوانان امکاناتی فراهم می‌شود که در این جشنواره حضور داشته باشند و خودشان را محک بزنند. این جشنواره نیز از نفرات برگزیده تقدیر به عمل می‌آورد و این موضوع باعث می‌شود که جوانان انگیزه بیشتری داشته باشند.