نمایش موزیکالی بدون سلبریتی

هادی قضات درباره اجرای «اشک‌ها و لبخند‌ها» توضیح داد؛

موسیقی کوک| نمایش موزیکالی بدون سلبریتی ؛ هادی قضات که نمایش موزیکال «اشک‌ها و لبخندها» را از تاریخ ۶ مرداد در تالار وحدت روی صحنه خواهد برد درباره عدم استفاده از بازیگران سرشناس در اثر جدید خود و اینکه شرایط باعث این تصمیم شده یا توجه به مباحث محتوایی اثر، معتقد است: «صد در صد شرایط هم تأثیر داشته ولی در درجه اول کیفیت اجرا برای من خیلی مهم بود، می‌خواستم کیفیت اجرا از نظر آوازی و موزیکال به کیفیت اجراهای جهانی نزدیک باشد.

اگر قرار بود این نمایش موزیکال هم مثل اکثر اجراهای این روزها با گروهی از بازیگران سرشناس روی صحنه بروز، بی‌شک به‌لحاظ آوازی و موزیکال توقعات من برآورده نمی‌شد و من همه تلاشم بر این بود که در انتخاب‌هایم جوری عمل کنم که بتوانم به استانداردها نزدیک‌تر بشوم. هر آنچه برای تکامل این اثر کمک می‌کرد و بیشتر ما را به استانداردهای جهانی نزدیکتر کرد، با استقبال من روبه‌رو شد».

 

کارگردان «اشک‌ها و لبخندها» که پیش‌تر در سال ۱۳۹۲ این نمایش را در تهران روی صحنه برد و با استقبال خوبی نیز روبه‌رو شد درباره اولویت‌بندی موسیقی و نمایش در این اثر گفت: «هر دو وجه یعنی موسیقی و آواز و بخش نمایشی به یک میزان برای من در «اشک‌ها و لبخندها» مهم است. هرگز در این تیپ کارها نمی‌توان یکی از وجوه یک نمایش موزیکال را به دیگری اولویت داد و به بالاترین کیفیت ممکن فکر کرده‌ایم. همه بازیگران «اشک‌ها و لبخندها» حرفه اصلی‌شان خوانندگی است و در این زمینه بسیار مستعد هستند. از نظر بازیگری هم همه استانداردهای لازم را دارند و به خوبی در تمرینات توانسته‌اند از پس هر دو بخش بربیایند».

 

قضات افزود: «من علاوه بر کارگردانی در «اشک‌ها و لبخندها»، طراح صحنه و دکور این نمایش هم هستم. ما دکوری را برای این نمایش موزیکال در نظر گرفته‌ایم که تکنیکی جدید در این عرصه است که برای اولین بار از آن در ایران استفاده می‌شود. نوع استفاده از دکور، تکنیک نوع استفاده از ارکستر برای همراهی با خواننده‌ها، نوع ارائه از آواز در این قطعات، همه و همه به‌شدت ریزبینانه و دقیق کار شده و همه تلاش ما نزدیک شدن به استانداردهای جهانی است. با توجه به ساختار و قصه این نمایش همه رده‌های سنی اعم از کودک و  نوجوان تا بزرگسال می‌توانند از دیدن آن لذت ببرند».

 

این کارگردان درباره مقوله «تئاتر لاکچری» در سالهای اخیر نیز معتقد است: «هرگز مفهوم تئاتر لاکچری را که این روزها در ادبیات نمایشی ما وارد شده درک نکرده‌ام. لاکچری بودن را همیشه در کیفیت و محتوا دیده‌ام. نمایش موزیکال «اشک‌ها و لبخندها» با رهبر ارکستری به‌نام نصیر حیدریان و بازیگرانی که آواز و موسیقی را به شکل حرفه‌ای پیگیری کرده‌اند، بسیار لاکچری‌تر از خیلی از این آثار است که به اسم لاکچری در فضای هنری این روزها روی صحنه رفته‌اند.

فکر و کانسپت درست و کیفیت قوی مفهوم لاکچری بودن یک اثر را دارد، لاکچری یعنی کیفیت بالا. ولی آیا برخی آثار پرزرق‌وبرق اکران‌شده در سالهای اخیر کیفیت فوق‌العاده‌ای داشته‌اند؟».

مؤسسه «نواى چنگ فرزانه» (به تهیه‌کنندگی سهیل کوشانپور)، با همکاری مجموعه «هاکوپیان» و نورالدین حیدری ماهر (مجری طرح)، برگزار کنندگان این برنامه هستند که قرار است از ۶ مرداد در تالار وحدت روی صحنه برود و بلیت‌فروشی آن نیز در سایت ایران کنسرت آغاز شده است.