نوازندگان جوان تنبک در رودکی

در هفدهمین روز از جشنواره موسیقی جوان اتفاق افتاد؛

نوازندگان جوان تنبک در رودکی ؛ هفدهمین روز از برگزاری سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان به اجرای هنرمندان نوجوان و جوان شرکت کننده در بخش تمبک اختصاص داشت.

به گزارش موسیقی کوک، هفدهمین روز از سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان در بخش موسیقی دستگاهی روز شنبه بیست و ششم مرداد در تالار رودکی تهران به ساز تمبک اختصاص داشت و نفرات راه یافته به مرحله نهایی مقابل هیئت داوران قرار گرفتند. در این روز نوید افقه، سیامک بنایی، پژمان حدادی، مهدی خاکساران، پدرام خاورزمینی، کامبیز گنجه‌ای و حمید قنبری هیئت داوران ساز تنبک را تشکیل می‌دادند.

نوازندگان جوان تنبک در رودکیبخش نخست هفدهمین روز جشنواره موسیقی جوان به رده سنی الف اختصاص داشت و این رده سنی به دو گروه الف ۱ و الف ۲ تقسیم شده بودند. در ابتدا منصور صادق نژاد آئینی از رده سنی الف ۱ به روی صحنه آمد و قطعات خود را اجرا کرد. پس از او، مشتاق معتضدیان، هومان خوش‌بین، باربد مشیدی، عارف مشایخ، حسین حسنوند، نگین نجابت قمصری و ایلیا فرج زاده از این رده سنی به نوبت به روی صحنه حاضر شدند و به اجرای قطعات خود پرداختند.

پس از استراحتی کوتاه نوبت به رده سنی الف ۲ رسید. محمدامین جانعلی نژاد، نیما رنجبریان، آرش مهدیه نجف آبادی، کیان کیوان فر، یزدان درمیانی، مهرشاد فرضی پور، ملیکا رحیمی، میلاد ملکی و متین هاشمی ثابت نفراتی بودند که از این رده سنی به روی صحنه حاضر شدند و قطعات خود را اجرا کردند.

به نقل از روابط عمومی سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، بخش دوم و پایانی روز هفدهم جشنواره، به نوازندگان رده های سنی ب و ج اختصاص داشت. در ابتدا شیوا سادات واحدی از رده سنی ب به روی صحنه حاضر شد و قطعات خود را اجرا کرد.

پس از او، محمدعلی رفیعیان، عارف اسفندپور، محمود جعفری، علیرضا زارع، مائده شفیعی، علی احمدیان و شهریار صابونی از این رده سنی به نوبت مقابل هیئت داوران قرار گرفتند و به تنبک نوازی پرداختند. بعد از استراحتی کوتاه، نوبت به گروه سنی ج رسید. امید مقیمی نژاد، عرفان بطلانی اصفهانی، آرش سروستانی، علیرضا احمدی، فرزاد ذوالجناحی، ایمان شجاعیان و سعید نیک رفتار نفراتی بودند که به روی صحنه حاضر شدند و قطعات خود را اجرا کردند.

حضور بهمن رجبی نوازنده و مدرس پیشکسوت تنبک از نکات جالب توجه روز هفدهم جشنواره ملی موسیقی جوان بود.

یکنواختی در نوازندگی

مهدی خاکساران عضو هیئت داوران بخش موسیقی دستگاهی در بخش ساز تمبک درباره اجراهای روز هفدهم جشنواره موسیقی جوان گفت: اجراهای بسیار خوبی را شاهد بودیم و تمام شرکت‌کنندگان اجراهای باکیفیتی داشتند و بنده از اجراهای امروز راضی هستم.

نوازندگان جوان تنبک در رودکیشرکت‌کننده‌های امروز از بین تمامی نوازندگانی که فیلم‌هایشان را ارسال کرده بودند، انتخاب شدند و حدود یک ماه نیز فرصت داشتند تا تمرین کنند و برای اجرای امروز آماده باشند و علت اینکه بنده در حین اجراها از نوازندگان سوالی نپرسیدم این بود که به اعتقاد من فردی که تمرین کرده و وقت گذاشته و امروز اجرا کرده، پس قطعا با آمادگی بالا در این جشنواره شرکت کرده است.

او ادامه داد: امروز آقای بهمن رجبی بعد از سال‌ها به‌عنوان مهمان در جشنواره موسیقی جوان حاضر شدند و حضور ایشان برکتی برای جشنواره موسیقی جوان بود. امیدوارم که تأثیرات بزرگان موسیقی کشور از جمله آقای رجبی در چنین جشنواره‌هایی پررنگ‌تر شود. من  تمام اجراهای امروز را دوست داشتم اما به شخصه از اجراهای رده سنی الف رضایت بیشتری داشتم. نقطه ضعفی که در رده‌های سنی ب و ج مشاهده کردم  این بود که تمام نوازندگان این رده‌ها یکنواخت ساز زدند و همانند سال‌های گذشته پیشرفت چندانی نداشتند.

مهدی خاکساران درباره برگزاری جشنواره موسیقی جوان خاطرنشان کرد: جشنواره موسیقی جوان یک رویداد بسیار بزرگ و مهم است و به نظر من جزو بهترین جشنواره‌هایی است که در کشور برگزار می‌شود. این جشنواره فرصتی برای جوانان کشور است که بتوانند خودشان را معرفی کنند و محک بزنند. امیدوارم که تمام نوازندگان تنبکی که در سنین مختلف مشغول نواختن هستند بتوانند در این جشنواره شرکت کنند.

کم‌کاری نوازندگان در سنین بالا 

کامبیز گنجه‌ای عضو دیگر هیئت داوران بخش موسیقی دستگاهی برای ساز تمبک درباره اجراهای این بخش گفت: کیفیت اجراها نسبت به سال‌های گذشته خوب بود و به شخصه از اجراهای گروه سنی الف رضایت بیشتری داشتم اما از نوازندگان گروه سنی ج چندان رضایت نداشتم و متأسفانه نوازندگانی که در سنین بالاتر قرار می‌گیرند، کم کار می‌شوند و فکر می‌کنند که در نواختن این ساز تبحر دارند اما این موضوع غلط است و بیشتر باید تلاش کنند.

او درباره نقاط ضعف و قوت نوازندگان بیان کرد: نقاط ضعف نوازندگان در این بود که زیادی غرق تکنیک هستند و این موضوع به آن‌ها صدمه می‌زند. زمانی که برای آن‌ها موسیقی پخش کردیم، نتوانستند همراه با موسیقی ساز بنوازند و موسیقی را درک نمی‌کنند و باید تلاش بسیار زیادی برای رفع این نقیصه انجام دهند. به نظر من باید زیر نظر اساتید برجسته کشور آموزش ببینند تا نقاط ضعف‌شان برطرف شود.

کامبیز گنجه‌ای در پایان درباره برگزاری جشنواره موسیقی جوان گفت: جشنواره موسیقی جوان یک رویداد مهم و بزرگ است. من از تمام مسئولین برگزاری جشنواره تشکر می‌کنم. به هر حال همین که چنین جشنواره‌هایی در جهت رشد و پیشرفت نوازندگان جوان برگزار می‌شود، بسیار خوب است و امیدوارم که این جشنواره در سال‌های آینده نیز ادامه پیدا کند.

ارتباط تمبک با ادبیات و موسیقی 

پژمان حدادی دیگر عضو هیئت داوران بخش موسیقی دستگاهی در ساز تنبک درباره اجراهای روز هفدهم جشنواره موسیقی جوان گفت: نکته‌ای که در تمام دوره‌هایی که جشنواره موسیقی جوان برگزار شده در قسمت نوازندگان تمبک وجود دارد این است که معمولا رده سنی ب از نظر نوازندگی و حس موسیقایی از رده سنی ج بهتر بودند و به نظر من دلیل آن را باید در پشتیبانی که باید بشوند و انگیزه‌هایی که روز به روز در جامعه ما کمرنگ‌تر می‌شود، باید جست‌وجو کرد.

نوازندگان جوان تنبک در رودکیبه طور کلی زمانی که سن انسان بالاتر می‌رود، انگیزه‌ها و علاقه‌مان نیز کمرنگ‌تر می‌شود و این موضوع در تکنیک و محتوا کاملا مشهود است.

او افزود: در اجراهای امروز در قسمت همنوازی با موسیقی نیز اختلاف سطح مشهود بود. البته نکته‌ای که در اجراهای امروز بسیار به چشم خورد این بود که نوازندگان تمبک و حتی سایر نوازندگان کمتر موسیقی گوش می‌دهند و این موضوع بسیار به کارشان لطمه می‌زند. موسیقی به خصوص نواختن ساز تنبک بسیار به ادبیات و موسیقی وابسته است و ریتم ما با شعر و موسیقی پیوند ناگسستنی دارد.

حدادی تصریح کرد: نقطه ضعف دیگر نوازندگان این است که به هیچ عنوان با ریشه موسیقی ایرانی آشنایی نداشتند و اگر هم موسیقی گوش می‌دهند، از یک دوره‌ای به بعد موسیقی را گوش کرده‌اند و این موضوع برای من به عنوان یک نوازنده تنبک بسیار جای تعجب دارد. نکته مثبتی که در اجراهای امروز دیدم این بود که سبک نوازندگی بچه‌ها نسبت به سال‌های گذشته که فقط یک خط را دنبال می‌کردند، بسیار بهتر شده است و دوباره به سمت کلاسیک و نوازندگی‌های قدیمی‌تر روی آورده‌اند.

آئین اختتامیه سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، روز سه شنبه پنجم شهریورماه از ساعت ۱۸ در تالار وحدت برگزار می شود.