نوازندگی افشین هاشمی در تلویزیون/ فیلم

موسیقی کوک| افشین هاشمی؛ بازیگر و کارگردان سینما، تلویزیون و تئاتر با حضور در برنامه “شب‌های هنر” شبکه چهار سیما، تصنیف “خم زلف” محمدرضا شجریان را با کمانچه نواخت.

“خم زلف” از ساخته‌های محمدرضا شجریان بر اساس اشعاری از باباطاهر است که شجریان آن را در کنسرت و آلبوم “یاد ایام” اجرا کرد.

نکته جالب در خصوص اجرای افشین هاشمی، نمایش دادن ساز او در تلویزیون است. اتفاقی که تا سال‌های گذشته کاملا ممنوع بود و در یکی دو سال اخیر برخی از هنرمندان از جمله علیرضا عصار و پرواز همای اجراهایی همراه با تکنوازی در شبکه یک و شبکه چهار داشته‌اند. با این حال همچنان پخش ویدئوی گروه‌نوازی در تلویزیون ممنوع است.

هاشمی دارای مدرک مهندس شیمی از دانشگاه صنعت نفت آبادان (۱۳۷۷) و کارشناسی ارشد کارگردانی از دانشکده سینما تئاتر، دانشگاه هنر (۱۳۸۶) می‌باشد. وی همچنین نوازنده کمانچه است و اجراهایی را نیز در این زمینه داشته‌است.

هاشمی درباره این ایده و علاقمندی‌اش به موسیقی می‌گوید: من نوازنده و مدرس جدی موسیقی نیستم فقط یک دوره کوتاه به‌صورت حرفه‌ای در موسیقی فعالیت کردم که البته در همان دوره کوتاه هم مفتخر بودم که با افراد سرشناس این حوزه همکاری داشتم ولی در ادامه سینما و تئاتر، وقتی برای موسیقی باقی نگذاشت و اکنون فقط یک فرد آشنا به موسیقی هستم.

هاشمی اظهار می‌کند: همیشه فکر می‌کردم چگونه می‌شود مخاطب ناآشنا به این جنس از موسیقی را علاقمند کرد زیرا موسیقی ایرانی بسیار شبیه خانه‌های ایرانی است که ورود به آن سخت است، در را روی هرکسی بازنمی‌کنند، و بعد هنگام ورود ابتدا باید از یک راهروی تنگ گذشت ولی بعد از آن راهرو، یک حیاط بزرگِ فرح‌انگیز است. ولی اول باید محرم بشوی برای ورود به این خانه. موسیقی ایرانی مانند فرش ایرانی است که در نگاه گذرا، همه‌ی فرش‌ها شبیه هم هستند ولی وقتی درست نگاه کنی زیبایی‌های بسیار متفاوتی دارند.

ویدئوی نوازندگی افشین هاشمی در تلویزیون را تماشا کنید: