نواهای خاطره‌انگیز یلدا از دریچه کوک

موسیقی کوک| شب یلدا بزمی سنتی برای ایرانیان است. دور هم جمع می‌شوند و خوراکی‌های مخصوص یلدا می‌خورند و گل می‌گویند و گل می‌شنوند. موسیقی هم جزء لاینفک این دورهمی است. آهنگ‌های یلدا بنا به سلیقه اعضای خانواده می‌توانند شاد یا غمگین، پاپ یا سنتی باشند. خوانندگان مختلفی اعم از محمدرضا شجریان، همایون شجریان، محمد معتمدی، حمید حامی، فاتح نورایی، مازیار فلاحی و … در وصف این شب آهنگ خوانده‌اند.

یَلدا یا شب چلّه یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی است. در این جشن، طی شدن بلندترین شب سال و به دنبال آن بلندتر شدن طول روزها در نیم‌کرهٔ شمالی، که مصادف با انقلاب زمستانی است، گرامی داشته می‌شود. نام دیگر این شب «چِلّه» است، زیرا برگزاری این جشن، یک آیین ایرانی‌است.
شاهنامه‌خوانی
شاهنامه خوانی از دیگر رسومی‌ست که از دیرباز در میان ایران رایج بوده و بخش جدایی ناپذیر یلداست. در مدارس نیز به مناسبت شب یلدا مراسم مختلفی برگزار می‌شود که شاهنامه‌خوانی، کاردستی‌سازی، انشانویسی و اجرای سرود از بخش‌های اصلی این برنامه‌ها هستند.
فال حافظ

مرسوم است که در این شب بزرگ خانواده تفألی به دیوان حافظ می‌زنند و اهل ذوق و شاعری، سروده‌های خود را برای دیگران می‌خوانند. در مجموع این‌ها آدابی هستند که از فرهنگ باستانی مهر در میان مردم باقی مانده و هر سال با یلدا نو می‌شوند.

یلدا در اشعار شاعران
  • سعدی
روز رویش چون برانداخت نقاب از سر زلف/ گویی از روز قیامت شب یلدا برخاست.
  • حافظ

صحبت حکام ظلمت شب یلداست/ نور ز خورشید جو بو که بر آید

  • اوحدی مراغه‌ای
شب هجرانت ای دلبر شب یلداست پنداری/ رخت نوروز و دیدار تو عید ماست پنداری
  • سنایی

به صاحب دولتی پیوند اگر نامی همی جویی/ که از پیوند با عیسی چنان معروف شد یلدا

نواهای خاطره‌انگیر شب یلدا را از دریچه «موسیقی کوک» تماشا کنید:

* این ویدئو با ترکیبی از تصاویر زیبا مربوط به شب یلدا و زمستان و با استفاده از آهنگ‌هایی که با مضمون یلدا خوانده شده‌، ساخته شده است.