نوای بندری با شلنگ تخته صداوسیما

گروه لیان در شب پرحاشیه «نوروزخانه» کنسرت خود را برگزار کردند

موسیقی کوک– سارا حیدرنژاد| آخرین شب از اجرای آنلاین کنسرت‌های نوروزخانه که قرار بود با یک سورپرایز جذاب برای مخاطبان نشسته در خانه همراه باشد، چند دقیقه قبل از علنی شدن شگفتانه به هم ریخت و یک یادگاری ماندگار و البته تلخ را از صداوسیما به کلکسیون اقدامات عجیب این سازمان اضافه کرد.

رسانه ملی سال‌های سال است که اصلاً با کپی‌رایت و حقوق مادی و معنوی مؤلفین و مصنفین کاری ندارد و هر جا دلش بخواهد از روی آن رد می‌شود اما جمعه‌شب نشان داد با اینکه به دیگران جوال‌دوز می‌زد اما حتی حاضر به زدن سوزنی هم به خود نیست. کنسرت گروه لیان در شب بندری نوروزخانه قرار بود با آوازخوانی محمد بحرانی صداپیشه جناب خان و با حضور این عروسک در بخش دوم اجرا همراه شود، اما مسئولان صداوسیما در دقیقه نود اعلام کردند اجازه حضور این عروسک را روی صحنه نمی‌دهند.

شریفیان و گروهش هم بعد از مطلع شدن از این تصمیم صداوسیما به نشانه اعتراض تصمیم گرفتند اجرایشان را نیمه‌کاره رها کنند. اینکه تمامی وسایل ضبط و نور و صدابرداری جمع شد و ساعتی گذشت تا اینکه بالاخره آقایان رضایت دادند جناب خان روی صحنه حاضر شود. کنسرتی که البته با استقبال گسترده مردم روبه‌رو شد و نواهای بندری برای ساعتی شادی را به خانه‌های کرونا زده مردم برد.

محسن شریفیان در ابتدای کنسرت جمعه‌شب گفت:«خوشحالیم که در این لحظات در کنار شماییم. این روزها همه می‌گویند در خانه بمانیم اما من می‌گویم لطفاً برای حفظ سلامتی خود و دیگران در خانه «شاد» بمانید. کابوس من اجرا در مقابل صندلی‌های خالی بوده و هست. اما با وضعیت فعلی باید این صندلی‌ها را خالی بگذاریم. اما من خوشحالم که شما در خانه هستید و بدون محدودیت می‌توانید با موسیقی ما که برحسب ذات و خصیصه خود موسیقی شادی است به شادی و ابراز احساسات بپردازید. پس شادی را از خود دریغ نکنید».

او بعد از منع شدن جناب خان برای حضور روی صحنه، در صفحه شخصی‌اش در اینستاگرام ویدیویی را منتشر کرد که نشان می‌داد سالن برج میلاد به هم ریخته و خالی از وسایل اجراست. شریفیان اما گفت که به احترام مخاطبان روی صحنه خواهد ماند و با جناب خان کنسرت را تمام می‌کند. پیش از آن ویدیو، اما بسیاری از مخاطبان از صفحه تماشای آنلاین کنسرت خارج شده بودند و بخش دوم کنسرت با حضور جناب خان از سوی بسیاری نادیده باقی ماند.

مجموعه کنسرت‌های نوروزخانه هم به‌پایان رسید، اما ظاهراً روسیاهی ماند برای زغال؛ رسانه‌ای که حقوق مادی هنرمندان و ناشران عرصه‌های مختلف هنری را به صلاحدید خودش به یغما می‌برد، اما درباره عروسکی که برندش را به نام خود ثبت کرده آن‌هم در ایام کرونایی که مردم تشویق به ماندن در خانه می‌شوند، از حقش نمی‌گذرد.

جالب اینجاست که پیش از این بارها و بارها جناب خان با صداپیشگی محمد بحرانی در کنسرت‌ها شریفیان و گروهش را همراهی کرده بود، اما مسئولان صدا و سیما درست در چنین شرایطی یادشان آمد که برند این عروسک مال آنهاست.

منتشرشده در روزنامه همدلی