نوربخش به مجلس رفت

نوربخش به مجلس رفت

موسیقی کوک| مدیرعامل خانه موسیقی حمیدرضا نوربخش به مجلس رفت. او به اتفاق معاون امور هنری، مدیرکل دفتر موسیقی، رئیس انجمن صنفی هنرمندان و تعدادی از هنرمندان با حضور در کمیسیون فرهنگی مجلس با چند تن از نمایندگان، درباره قانون معروف به ده درصد به بحث و گفت‌وگو پرداختند.

در این نشست حمیدرضا نوربخش با ذکر سوابقی از پیگیری‌های خانه موسیقی در این خصوص و اعتراض گسترده هنرمندان از این کمیسیون خواست تا نسبت به لغو این قانون مساعدت کنند.

در این نشست هر کدام از حاضران هم به مضرات این قانون اشاره کردند و از کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خواستند تا نسبت به حل و فصل تبعات اجرای این قانون راهکاری ارائه دهد یا آن را حذف کند.

اعضای این کمیسیون پس از شنیدن سخنان  حاضران در جلسه، پیشنهاد دادند تا موضوع از طریق سازمان برنامه و بودجه پیگیری شود و از سوی این سازمان طرح لغو آن به مجلس بیاید.

بر اساس آنچه در سایت خانه موسیقی نوشته شده است، لازم به توضیح است که خانه موسیقی در این زمینه با سازمان برنامه و بودجه تعامل داشته و تا حصول این نتیجه، پیگیری‌ها ادامه خواهد داشت.

به نقل از ایلنا، در پی نامه‌نگاری‌هایی که از سوی هنرمندان و تشکل‌های موسیقی کشور با ریاست کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی صورت گرفته بود، عصر روز یکشنبه ۲۳ تیرماه به دعوت حجت‌الاسلام احمد مازنی نشستی با حضور نمایندگان عضو کمیسیون فرهنگی و مدیران و نمایندگان جامعه موسیقی در محل مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

در این دیدار معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرکل دفتر موسیقی، مدیر کل امور مالی وزارت ارشاد و همچنین نمایندگانی از جامعه موسیقی کشور از جمله محمد اطیابی (رییس انجمن صنفی هنرمندان موسیقی)، حمیدرضا نوربخش (مدیرعامل خانه موسیقی)، کامبیز روشن روان، کیوان فرزین و فاضل جمشیدی حضور داشتند، در حالی که معاون حقوقی و امور مجلس وزارت ارشاد علی‌رغم دعوت در جلسه حضور نداشت.

در این نشست رییس کمیسیون فرهنگی به عنوان میزبان جلسه، تک تک نمایندگان جامعه موسیقی به ترتیب در سخنانی ضمن اشاره بر تحقیقات و رایزنی‌های وسیع خود، با تاکید بر زیانبار بودن این ماده قانونی، به اتفاق خواستار لغو آن شده و در مخالفت با طرح و تصویب هرگونه تبصره یا اضافات و ملحقات بر این قانون تاکید کردند.

مطابق این اظهارات هرگونه توجیه بر نحوه تهیه و اجرایی کردن این قانون جز آسیب برای موسیقی به ویژه در گونه‌های هنری و غیرتجاری آن و ایجاد مصائب و گرفتاری برای هنرمندان، مدیران و دستگاه‌های اجرایی مربوط هیچ حاصل دیگری در پی نخواهد داشت.

همچنین در این جلسه کیوان فرزین با اشاره به ماده ۹۲ از برنامه ششم توسعه کشور که در آن دولت مکلف شده است نسبت به کاهش موانع و تسهیل تولید آثار فرهنگی و هنری اقدام کند و مغایرت قانون مورد بحث با این بند اشاره کرد.

در همین رابطه حجت‌الاسلام سیدصادق طباطبائی‌نژاد دیگر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره و توجه به این بند از برنامه ششم که سند بالادستی محسوب می‌شود، گفت: باید مجددا به شرایط تصویب این قانون مراجعه کنیم چراکه با وجود چنین مغایرت جدی در قانون‌گذاری، این ماده تنها با آرای حداقل دوسوم نمایندگان می‌توانسته تصویب و اجرایی شود.

در ادامه امیر حسین قاضی‌زاده هاشمی (عضو کمیسیون فرهنگی مجلس) با اشاره به این نکته که این ماده قانونی توسط وزارت ارشاد تهیه و امسال توسط آقای کاراندیش ارایه و پیگیری شده است، موثرترین راه برای از میان برداشتن این مشکل را اقدام از طریق دولت یعنی ارائه اصلاحیه توسط سازمان برنامه بودجه عنوان نمود.

در انتهای نشست احمد مازنی در سخنانی اظهار داشت: در نهایت با طرح مجدد این مسئله از سوی دولت یعنی سازمان برنامه و بودجه مبنی بر حذف یا اصلاح این قانون، کمیسیون فرهنگی نهایت تلاش خود را برای تامین نظر جامعه موسیقی انجام خواهد داد.