نکوداشتی برای کارگردان عروس آتش

نکوداشتی برای کارگردان عروس آتش

موسیقی کوک| آیین نکوداشت «خسرو سینایی» و نشست آخرین اثر او، کتاب صوتی «یادگاری» با شعرها و آهنگ‌سازی خودش برگزار شد و در این آیین از او برای ۵ دهه فعالیت‌های سینمایی، موسیقایی و ادبی‌اش تجلیل کردند.

خسرو سینایی، نویسنده و کارگردان سینما در آغاز این آیین گفت: «همیشه از ساختن فیلم لذت برده‌ام اما حاشیه‌های قبل و بعد از ساختن فیلم هم همیشه آزارم داده است.

تجربه من نشان می‌دهد که سینما به دلیل نیازی که به واسطه‌های متعدد و سرمایه دارد، به‌سختی می‌تواند به مرزهای هنر نزدیک شود و اغلب ناچار است در محدوده مهارت‌های حرفه‌ای محبوس بماند.

چشمه جوشان خلاقیت خیلی زود می‌خشکد و در سینما آن‌قدر سرمایه، فناوری، واسطه‌ها، مصلحت‌ها و شرایط اجتماعی در شکل گرفتن یک فیلم نقش دارند که اگر فیلمی را ساختی و دست‌کم نیمی از آنچه را در ذهن داشتی در آن پیدا کردی، باید واقعاً خوشحال باشی.»

او که از سال ۴۲ تا امروز چند مجموعه از شعارهای خودش را به چاپ رسانده، افزود: «سال‌هاست که ثابت شده قوانین تکراری آکادمیک هرگز شاعر نساخته‌اند، بلکه در مواردی عصایی در دست شاعر هنرمند بوده‌اند تا در ابتدای راه سقوط نکند و در بسیاری موارد هم حتی زنجیری بر پایش که او را از پیشرفت بازداشته.

آنچه باعث شکل‌گیری اثری هنری می‌شود، جوشش چشمه‌ای زلال در ذهن هنرمند است که در نهرهای مختلف جریان پیدا می‌کند. شعر در کلام، موسیقی، نقاشی و دیگر هنرها که حاصل خلاقیت ذهنی هنرمندند، ابزارهای مختلفی است که او برای بازتاب محتوای ذهنی‌اش از آن بهره می‌گیرد.

اثری خالی از جوشش خلاق، هرچند بسیار ماهرانه هم شکل گرفته باشد، می‌تواند از کسی که در عرصه هنر فعال است، استادکار بسازد، اما در محدوده خلاقیت هنری نیست. تأکید می‌کنم من نمی‌خواهم ارزش‌های مهارت را در بازتاب محتوای ذهن منکر شوم، اما مهارت خالی از خلاقیت، در جایگاه هنر چیزی کم دارد.»

این کارگردان پیشکسوت با قدردانی از دکتر محمدجواد فاطمی و زهره آشوری که بانیان برگزاری این آیین بودند با اشاره به اینکه جامعه ایران در این روزها به وجود چنین مراکز و  نشست‌های فرهنگی و هنری نیاز دارد و اصلاً برگزاری این برنامه‌ها برایش ضرورت است، ادامه داد: «امروز در این اثری که به‌عنوان «یادگاری» به شما تقدیم می‌کنم، دوباره به شعر و موسیقی پرداخته‌ام و چه در کلام و چه در موسیقی تلاش کرده‌ام بیانی ساده و رها از نظریه‌پردازی‌ها، سبک‌ها و سلیقه‌ها داشته باشم.

من در این اثر می‌خواستم خودم باشم؛ همان خودی که از سال‌ها پیش تکرارش کرده‌ام.»

کارگردان فیلم عروس آتش، توضیح داد: «بر اساس باورهایی که به آن اشاره کردم، کلام و موسیقی هر دو ابزارهایی هستند برای بیان ذهنیاتم. برایم جالب بود که بدانم چگونه می‌توان شعر در کلام را به زبان موسیقی بدل کرد.

من شعرهایم را به بخش‌های مختلف تقسیم کردم و تلاش کردم احساس جاری در هر بخش را به زبان موسیقی ارائه کنم. بیش از آن‌که تلفیق همزمان و متداول کلام و موسیقی برایم اهمیت داشته باشد، بافت متناوب آن دو برای بازتاب یک احساس و ذهنیت واحد مهم بوده است.. کلام و موسیقی برای بیان ذهنیتی که ظاهراً عادت دارد راه‌های نه چندان آسان را انتخاب کند، در این اثر، برایم ابزاری شدند.»

آیین نکوداشت خسرو سینایی به اهتمام محمد حمزه‌ای برگزار شد. غلامرضا رضایی به‌عنوان آوازه‌خوان و هامان خلیلی در مقام نوازنده در آن حاضر بودند. امیرپوریا محمودی اجرای این آیین را بر عهده داشت.