نکوداشت «امیر مداح» برگزار خواهد شد

در سی‌وپنجمین نشست «آیین آواز»

موسیقی کوک|نشست تخصصی آموزشی «آیین آواز» در ایستگاه سی‌وپنجمِ خود با عنوان «آوازخوانِ در سکوت» به نکوداشت امیر مداح ـ خواننده و مدرس ـ اختصاص دارد.

این نشست از ساعت ۱۸ سه‌شنبه (۲۵ تیر ماه) در فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود. قرار است در ابتدای این نشست امیر مداح در برابر پرسش‌های کارشناس‌ مجری برنامه قرار بگیرد و از زندگی هنری، کارنامه و شیوه‌اش در هنر آواز سخن بگوید.

نشست تخصصی آموزشی «آیین آواز» همچنین با سخنرانی شهرام صارمی (نوازنده کمانچه) و صادق چراغی (آهنگساز) و احتمالاً سهیل محمودی (شاعر) همراه خواهد بود.
اجرای بعد از نشست تخصصی آموزشی «آیین آواز» به آوازخوانی امیر مداح در دستگاه راست‌پنجگاه اختصاص خواهد داشت. حسن علی‌نژاد نوازنده (از شاگردان زنده‌یاد جلال ذوالفنون) با ساز سه‌تار، مداح را در این اجرا همراهی خواهد کرد.
امیر مداح سال ۱۳۴۱ در قنات‌آباد (نزدیک محله مولوی) شهر تهران زاده شد. اولین نغمه‌های زندگی را نزد پدرش زنده‌یاد حسین مداح (تعزیه‌خوان قدیمی) آموخت و از ۹ سالگی در تعزیه‌ها با پدر همراه شد و معمولاً نقش موافق‌خوان‌های جوان را بر عهده می‌گرفت. امیر مداح سال ۱۳۵۸ به هنر تئاتر روی آورد و نزد رکن‌الدین خسروی به اندوختن دانش و تجربه مشغول شد. در تئاتر به تلفیقی از دو هنر نمایش و موسیقی اندیشید که حاصلش بازی و آوازخوانی هم‌زمان او در چند اجرای صحنه‌ای در آن سال‌ها بود. هرچند که در ادامه، اهتمامش را بر خوانندگی گذاشت و تئاتر را چندان جدی نگرفت. بدین ترتیب به طور جدی به آموختن آواز پرداخت.

مداح سال ۱۳۶۰ مدت کوتاهی را در گروه چاووش نزد نصرالله ناصح‌پور به فراگیری ردیف گذراند. مدتی هم نزد کریم صالح‌عظیمی به آموختن روایت عبدالله‌خان دوامی از ردیف آوازی مشغول شد. سال ۱۳۶۱ در گروه معارف رادیو خواندن اشعار مذهبی و عرفانی را زیر نظر زنده‌یاد حسین صبحدل در پیش گرفت که اجرای آموخته‌هایش تا امروز و پس از کوچ همیشگی استادش نیز ادامه دارد. از امیر مداح آثار فراوانی از جمله چند اثر ارکسترال به آهنگسازی هادی آرزم در آرشیو رادیو و تلویزیون موجود است که هنوز هم پخش می‌شود. وی در سال‌های اخیر عمده وقتش را به تربیت و آموزش هنرجویان آواز اختصاص داده است. او خواننده‌ای است که بیشتر با آوازخوانی شناخته می‌شود تا قطعات ضربی و تصنیف و ترانه.