نکوداشت ناصر فرهنگ فر در ارسباران

پنجشنبه ۹ آبان ماه؛

موسیقی کوک| آیین هفتاد و دومین زادروز ناصر فرهنگ فر شاعر و نوازنده فقید موسیقی ایرانی ساعت ۱۸ روز پنجشنبه نهم آبان ماه در فرهنگسرای ارسباران تهران برگزارمی شود.

اجرای موسیقی گروه تمبک به سرپرستی آرش فرهنگ فر، دونوازی سنتور و تمبک محمد موحدنیا و آرش فرهنگ فر، تک نوازی تمبک و ضربی خوانی آرش فرهنگ فر، دو نوازی تار و تمبک سیاوش برهانی و آرش فرهنگ فر، سخنرانی میرعلیرضا میرعلینقی پژوهشگر موسیقی، پخش تصاویری از اجراهای ناصر فرهنگ فر و سخنان بزرگان موسیقی ایران درباره این هنرمند فقید بخش هایی از این مراسم است.

علاقه مندان برای حضور در این یادمان می توانند به فرهنگسرای ارسباران به نشانی خیابان دکتر شریعتی، سیدخندان، خیابان جلفا مراجعه کنند.

ناصر فرهنگ فر از سال ۵۱ در جشن هنر شیراز در کنار محمدرضا شجریان، محمد رضا لطفی، حسین علیزاده، داریوش طلایی، داوود گنجه‌ای، پرویز مشکاتیان و… برنامه‌های گوناگونی را اجرا کرد.

بیست و هشت ساله بود که با لطفی و شجریان در سال ۱۳۵۴ در جشن هنر شیراز به روی صحنه رفت و اجرای تاریخ سازی را رقم زد. همکاری با گروه باله موریس بژار با گروه مرکز حفظ و اشاعه در سال ۱۳۵۲ و همکاری با گروه تئاتر رابرت ویلسون در نیویورک در سال ۱۳۵۴ از جمله فعالیت‌های ناصر فرهنگ فر تا نیمه دهه ۵۰ شمسی است.

فرهنگ فر با گروه شیدا، عارف و چاووش هم همکاری کرد. به او لقب شاعر تنبک داده بودند.

نوازندگی بی پیرایه، ظرافت در جملات آوازی و خلاقیت در ادوار ریتمیک از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که درباره شیوه تنبک نوازی ناصر فرهنگ فر به آن اشاره شده است.

او به اوج پختگی رسیده بود که موسیقی را کنار گذاشت.

بعد از تنبک نوازی در آلبوم بسته نگار با تار محمدرضا لطفی گوشه نشین شد و دیگر در هیچ محفلی و با هیچ گروهی ساز نزد.