نینو روتا و فدریکو فلینی سرصحنه ضبط موسیقی فیلم «جولیتای ارواح» – ١٩۶۵

شهر میلان

موسیقی کوک| ١٠٩ سال پیش، برابر با سوم دسامبر ١٩١١ میلادی، نینو روتا، موسیقی‌دان و آهنگساز شهیر ایتالیایی در شهر میلان به دنیا آمد. نام این آهنگساز برجسته بیش از هر چیز با موسیقی سه‌گانه «پدرخوانده» ساخته فرانسیس فورد کاپولا عجین شده است.

اما آنهایی که سینما و دنیای موسیقی فیلم را جدی‌تر دنبال می‌کنند، می‌دانند که روتا درخشش خود در سینما را کنار نام بزرگ دیگری یعنی فدریکو فلینی آغاز کرد و ادامه داد. نینو روتا در عالم موسیقی فیلم فردی پرکار به شمار می‌رود، کما این که نام او در تیتراژ بیش از ١۵٠ فیلم ایتالیایی و غیره ایتالیایی به عنوان آهنگساز درج شده است.

در کارنامه او علاوه بر آهنگسازی فیلم، ١٠ اپرا، ۵ باله و آثاری نیز برای ارکستر و کر دیده می‌شود. «آمارکورد»، «پدرخوانده»، «پلنگ»، «جاده»، «جنگ و صلح»، «روکو و برادرانش»، «رومئو و ژولیت»، «زندگی شیرین»، «شب‌های روشن»، «شب‌های کابیریا»، «گوشه‌گیران آلتونا»، «جولیتای ارواح»، «ناپلئون» و «چه شریرند مردان» از جمله آثار مشهوری هستند که نینو روتا موسیقی آنها را ساخته است. در حوزه تئاتر نیز سابقه همکاری با تعدادی از هنرمندان برجسته‌ این عرصه در کارنامه هنری روتا در شهر میلان  قابل مشاهده است.

نینو روتا تا پایان عمرش مشغول آهنگسازی بوده که عمده این آهنگ‌ها برای سینما و فیلم‌ها بوده. وی برای بیش از ۱۵۰ فیلم ایتالیایی و بین‌المللی در دوره زمانی دهه ۱۹۳۰ تا پایان عمرش – ۱۹۷۹ – آهنگ ساخت؛ که به‌طور میانگین یعنی ۳ آهنگ در هر سال در بازه زمانی ۴۶ ساله. پر مشغله‌ترین سال‌های فعالیت روتا در بین دهه ۱۹۴۰ تا اواسط دهه ۱۹۵۰ بود که وی در هر سال به‌طور میانگین ۱۰ آهنگ می‌ساخت؛ رکورددار این دوره، سال ۱۹۵۴ است که در آن نینو روتا ۱۳ آهنگ مختلف را ساخت.

روتا علاوه بر آهنگ‌سازی فیلم، ۱۰ اپرا، ۵ باله و تعدادی آثار دیگر برای ارکستر و کُر نوشته‌است. در حوزه تئاتر نیز روتا سابقه همکاری با چند هنرمند برجسته را در کارنامه هنری خود دارد.