هنرنمایی نوازندگان جوان سیستان و بلوچستان

هنرنمایی نوازندگان جوان سیستان و بلوچستان

هفتمین روز از سیزدهمین دوره جشنواره موسیقی جوان به هنرنمایی نوازندگان جوان سیستان و بلوچستان در بخش‌های قیچک، به نجو، دونلی، آواز و تنبورک، رباب، دهلک، سرنا و دهل اختصاص داشت.

موسیقی کوک|  هفتمین روز از سیزدهمین دوره جشنواره موسیقی جوان در تاریخ دوازدهم مردادماه به هنرنمایی نوازندگان جوان سیستان و بلوچستان در بخش‌های قیچک، به نجو، دونلی، آواز و تنبورک، رباب، دهلک، سرنا و دهل اختصاص داشت. نوازندگان راه یافته به مرحله نهایی در این روز در تالار رودکی مقابل محمداسحاق بلوچ‌نسب و خداداد شکل زهی به‌عنوان هیئت داوران قرار گرفته و به اجرای قطعات خود پرداختند.

در ابتدای اجراهای روز هفتم، نوازندگان ساز قیچک در دو رده سنی الف و ج به رقابت با یکدیگر پرداختند. سهیل زنگ شاهی از رده سنی الف نخستین شرکت‌کننده این بخش بود و پس از آن، محمدشریف شکل زهی از این رده سنی و همچنین پیام مرادی و مهرداد به امری از رده سنی ج به نوبت به روی صحنه حاضر شدند و قطعات خود را اجرا کردند.

بخش بعدی اجراها به ساز به نجو اختصاص داشت و مهدی بلوچی تنها شرکت کننده از رده سنی الف در این بخش بود. پس از او حبیب‌الله داوودی، حمیدالله سیدزاده، خسرو شهنوازی و محمدصالح سیاهانی از رده سنی ب و  مسلم نیک نژاد، مصطفی نیک نژاد و مصطفی سامی از رده سنی ج به اجرای قطعات خود پرداختند.

بخش نخست روز هفتم جشنواره، با اجرای ساز دونلی به پایان رسید. عیسی بلوچ از رده سنی ج تنها شرکت‌کننده این بخش بود.

نوبت دوم و پایانی روز هفتم جشنواره هم به سازهای آواز و تنبورک، رباب، دهلک، سرنا و دهل اختصاص داشت. بخش تنبورک و آواز به دلیل غیبت شرکت‌کننده این بخش برگزار نشد و بلافاصله اجراهای بخش رباب آغاز شد که محمدصالح سیاهانی و حمیدالله سیدزاده از رده سنی ب و یاسین حدیدی از رده سنی ج به نوبت به روی صحنه حاضر شدند و قطعات خود را اجرا کردند.

در بخش دهلک، محمدفاتح داوودی نژاد و محمدرضا آباد از رده سنی الف، محمد خسروی مقدم و ایرج داوودی از رده سنی ب به نوبت مقابل هیئت‌داوران قرار گرفتند و به اجرای قطعات خود پرداختند. بخش سرنا و دهل نیز به دلیل غیبت شرکت‌کنندگان این بخش برگزار نشد.

حمایت نکردن از نوازندگان جوان باعث دلسرد شدن آن‌ها می‌شود.

خداداد شکل زهی عضو هیئت داوران بخش موسیقی نواحی در بخش سیستان و بلوچستان در مورد اجراهای روز هفتم جشنواره موسیقی جوان گفت: اجراهای امسال نسبت به سال گذشته از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بود و شرکت‌کنندگان در تمامی رده‌های سنی بهترین اجراها را انجام دادند و من از کیفیت اجراها بسیار راضی هستم.

بنده در هیچ یک از اجراهای امروز نقطه ضعفی از نوازندگان ندیدم و تمام آن‌ها فوق‌العاده خوب بودند.

به‌هرحال جشنواره موسیقی جوان یک رویداد بسیار بزرگ در کشور است و باید چنین جشنواره‌هایی برگزار شود تا نوازندگان جوان خودشان را محک بزنند و اگر حمایت‌های لازم از آن‌ها صورت گیرد، به طور حتم می‌توانند آینده‌ای درخشان داشته باشند اما متأسفانه در شهرستان‌ها از این نوازندگان جوان حمایت نمی‌شود و باعث می‌شود تا نوازندگان با استعداد زیادی دلسرد شوند.

محمداسحاق بلوچ نسب دیگر عضو هیئت داوران بخش موسیقی نواحی در بخش سیستان و بلوچستان نیز در مورد اجراهای روز هفتم جشنواره گفت: کیفیت اجراهای امروز بسیار خوب بود و امیدواریم که در دوره‌های آینده نیز اجراهای بهتری را شاهد باشیم.

تنها مشکلی که ما در اجراهای امروز داشتیم این بود که تعدادی از شرکت‌کنندگانی که به مرحله نهایی راه یافته بودند، به دلایلی نتوانستند در این جشنواره حضور داشته باشند و امیدواریم که در دوره‌های آینده شرکت‌کنندگان بیشتری از استان سیستان و بلوچستان در این جشنواره شرکت کنند.

در تمام سازهایی که امروز نواخته شد، دو نوازنده قیچک بسیار عالی بودند. همچنین تعدادی از نوازندگان سازهای رباب و دهلک نیز بسیار خوب بودند. مسلماً هرچقدر تعداد نوازندگان خوب در جشنواره زیاد باشد، داوری‌ها نیز دشوارتر خواهد شد و بنده به‌عنوان عضوی از هیئت‌داوران کار بسیار مشکلی را در جهت انتخاب افراد برگزیده خواهم داشت.

در این شرایط جشنواره موسیقی جوان یک رویداد بزرگ است و وجود چنین جشنواره‌هایی می‌تواند به رشد و پیشرفت نوازندگان جوان کمک کند. وجود چنین جشنواره‌هایی باعث می‌شود یک هنرمند پیشرفت کند و باعث می‌شود که یک هنرمند شناخته شود.

به نقل از روابط عمومی سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، ژان دورینگ مستشرق، موسیقی‌پژوه و ردیف دان، احمد صدری دبیر دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران و محمدرضا درویشی مشاور دبیر جشنواره در بخش موسیقی نواحی از جمله مهمانان روز هفتم جشنواره ملی موسیقی جوان بودند.

این در حالی است که فرهاد فرشانیک از نیمروز، مصطفی بهروز از کنارک، سلمان رومنا از چابهار، حسین بلوچ زهی از سیب و سوران، مراد چاپلین از سرباز، حمدان نیازی از کنارک، ساجد چراس از چابهار، مجید بلوچ نسب از چابهار، فرزاد فرشانیک از نیمروز و فرامرز فرشانیک از نیمروز از غایبان روز هفتم جشنواره موسیقی جوان بودند.