«هومان اسعدی» ​دبیر جشنواره جوان شد

با حکمی از سوی «سید مجتبی حسینی»

موسیقی کوک| «سید مجتبی حسینی» – معاون امور هنری- در حکمی «هومان اسعدی» را به عنوان دبیر چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی جوان منصوب کرد.
در نشستی با حضور معاون امور هنری، محمد اله یاری، مدیر کل دفتر موسیقی و علی ثابت نیا، مدیر عامل انجمن موسیقی ایران، حکم دبیری هومان اسعدی اعطا شد.

سیدمجتبی حسینی، معاون امور هنری گفت: «جشنواره موسیقی جوان ظرفیت عمده‌ای دارد و خوشبختانه توجه به آن بیشتر شده و دامنه اجتماعی جشنواره در دوره اخیر تقویت یافت، امیدواریم که تأثیر اجتماعی این رویداد بیشتر و فرصت‌هایی برای دیده شدن هنرمندان جوان و برگزیدگان جشنواره فراهم شود.»

جشنواره ملی موسیقی جوان که تاکنون سیزده دوره خود را پشت سر گذاشته است، هرساله در سه بخش اصلی (موسیقی دستگاهی ایران، موسیقی نواحی ایران و موسیقی کلاسیک) برگزار می‌شود.
این جشنواره در قالب سه گروه سنی «الف» (۱۵ تا ۱۸ سال، متولدین سال‌های ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۲)، «ب» (۱۹ تا ۲۳ سال، متولدین سال‌های ۱۳۷۴ تا ۱۳۷۸) و «ج» (۲۴ تا ۲۹ سال، متولدین سال‌های ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۳) برگزار می‌شود. متقاضیانی که سن آنها از ۱۵ سال کمتر است نیز، در صورت آمادگی و تمایل، می‌توانند آثار خود را برای بررسی در گروه «الف» ارسال کنند.
در حوزه موسیقی دستگاهی، علاوه بر بخش «حفظ کل ردیف موسیقی ایرانی»، «بخش ویژه موسیقی دستگاهی» با موضوع «آهنگسازی ـ نوازندگی» در نظر گرفته شده است. در این بخش نوازندگان سازهای موسیقی کلاسیک ایرانی (تار، سنتور، سه‌تار، عود، قانون، کمانچه، نی)، با سقف سنی ۲۹ سال، مجاز به شرکت هستند.
این جشنواره در دو مرحله برگزار می‌شود. در مرحله اول باید رپرتوارِ مشخص‌شده برای هر بخش به‌صورت تصویری ضبط و در موعد مقرر، همراه با مدارکِ مندرج در فراخوان، به دبیرخانه جشنواره ارسال شود. پس از بررسی و ارزیابی آثار ارسالی، توسط هیئت‌های داوری، از منتخبین برای شرکت در مرحله نهایی و اجرای صحنه‌ای در جشنواره دعوت می‌شود.
این جشنواره از مهم‌ترین جشنواره‌های موسیقی در ایران است که شهریورماه برگزار می‌شود. انجمن موسیقی ایران مسئول برگزاری این جشنواره است. هومان اسعدی دبیر دوره‌های هفتم تا سیزدهم جشنواره ملی موسیقی جوان بوده است.