وداع «حسام‌الدین سراج» روی صحنه

موسیقی کوک| سوگواره‌ موسیقایی «وداع» با آهنگ‌سازی و خوانندگی «حسام‌الدین سراج» و تنظیم «محمد میرزمانی» از پنجم تا هفتم مهرماه در برج میلاد تهران برگزار می‌شود.

در این کنسرت حسام‌الدین سراج ۱۰ قطعه موسیقی شامل راز، سرخیل مستان، غریب آشنا، یک دل یک یار، سرَ حق، شوخ شیرین، راه عشق، نی نامه، گریه خون و وداع را اجرا خواهد کرد.

«همایون رحیمیان» ارکسترمایستر این برنامه خواهد بود و «رازمیک اوحانیان» به عنوانِ رهبر گروه کر در این برنامه حضور دارد.

رپرتوار این برنامه شامل اجرای ۱۰ قطعه در قالب روایتی داستانی از واقعه عاشورا و سرگذشت یاران حضرت سیدالشهدا (ع) با اشعاری از عمان سامانی، غلامرضا کافی و قیصر امین‌پور است.

اجرای بخش دکلمه در کنسرت را وحید جلیلوند برعهده خواهد داشت.

آلبوم «وداع» برای اولین بار در سال ۱۳۸۴ به آهنگسازی سید محمد میرزمانی و خوانندگی حسام‌الدین سراج از سوی مرکز موسیقی حوزه هنری منتشر شد. اصغر فردی دکلمه خوانی های این مجموعه را بر عهده داشت و نوازندگان شناخته شده کشورمان در زمینه موسیقی ارکسترال غربی در آن حضور داشتند.

به جز یک قطعه که کار مشترک علیرضا قزوه و ابراهیم درویشی بود و دو قطعه از غلامرضا کافی بقیه اشعار شانزده قطعه موجود در آلبوم وداع ۱ و وداع ۲ از گنجینه اشعار عاشورایی عمان سامانی، شاعر مرثیه سرای سده های ۱۳ و ۱۴ هجری است.

سراج درباره حضور خودش و میرزمانی در این آلبوم گفته بود: «این قبیل برنامه‌ها از جای دیگری رقم می‌خورد، من خدا را شکر می‌کنم که توفیق اجرای این برنامه را به من داده است و به آقای میرزمانی هم تبریک می‌گویم که در این برنامه توفیق حضور دارند، من چند بار به آهنگساز برای وداع صحبت کردم ولی قرعه به نام آقای میرزمانی افتاد.».

حسام‌الدین سراج از زمان انتشار این آلبوم تا امروز بارها آن را با ارکستر روی صحنه برده است. آخرین اجرای وداع به سال گذشته یعنی کنسرت وداع ارکستر ملی ایران به خوانندگی حسام‌الدین سراج، با رهبری نادر مرتضی پور، روایتگری سید جواد یحیوی و همراهی کر به رهبری رازمیک اوحانیان در تاریخ چهاردهم آبان ۱۳۹۷ بازمی‌گردد.