ورود کودکان آزاد است

در کنسرت‌های ششم تا هشتم شهریور «زنبورک»؛

موسیقی کوک| تازه‌ترین کنسرت گروه موسیقی «زنبورک» به سرپرستی و آهنگسازی سروش حاتمی آذر ویژه گروه سنی خردسال و کودک (۲ تا ۷ سال) روزهای ششم تا هشتم شهریور در تالار ایوان شمس تهران برگزار می شود.

گروه «زنبورک» به سرپرستی و آهنگسازی سروش حاتمی آذر از سال ۸۹ شروع به فعالیت کرده و تلاش می‌کند موسیقی و سازهای ایرانی را به کودکان ایرانی معرفی کند.

سروش حاتمی آذر که طی سال‌های اخیر از جمله هنرمندان فعال عرصه آهنگسازی و نوازندگی حوزه موسیقی برای گروه سنی کودکان بوده، با اشاره به انگیزه‌های خود در برگزاری این اجراهای زنده توضیح داد: انگیزه من از تشکیل گروه زنبورک، نخست اجرای زنده موسیقی برای کودکان و شنیدن نوای سازهای ایرانی از نزدیک و نفس به نفس از نوازنده‌ها و دوم ترجمه موسیقی ایرانی به زبان کودکان در رویکرد تطابق به دنیای کودکانه و پرنشاط آنها بوده است.

یک نمایش هیجان‌انگیزِ خیال‌پردازانه

او درباره محتوای تازه‌ترین کنسرت گروه «زنبورک» گفت: قصه این کنسرت یک کودک ۸ ساله را نشان می‌دهد که دائم با گوشی موبایل مشغول بازی است. پدر بزرگ و مادر بزرگ به دلیل نگرانی، نوه خود را با بازی‌های مختلف مثل «سایه بازی» و «فرفره‌بازی»آشنا کرده و به او «بازی با خیال» را می‌آموزند.

آن‌ها در این سفر خیالی با نوه خود همراه هواپیما و قطار سفر می‌کنند که این آغاز یک ماجرای فانتزی هیجان انگیز برای شنوندگان خواهد بود. به هر ترتیب ما تلاش کردیم تا به لحاظ تصویری صحنه را به شکلی طراحی کنیم که برای خردسالان و کودکان جذاب بوده و جلوه‌های فانتزی و رنگی مناسبی برای این گروه سنی از مخاطبان به همراه داشته باشد.

حاتمی آذر بیان کرد: آموزش غیرمستقیم «مفاهیم موسیقی»، «مفاهیم اجتماعی» و«مفاهیم فردی» از اهداف مهم گروه «زنبورک» است. ما معتقدیم بازی، قصه، شوخی سه ابزار بسیار مهم برای انتقال مفاهیم به کودکان هستند.

این سه ابزار کودک را جذب می‌کند تا بتوانیم به طور غیر مستقیم مفاهیم آموزشی را به کودک منتقل کنیم. به همین منظور برای کنسرت تابستان از آقای ناصر آویژه برای همکاری دعوت کردم تا بخش نمایشی کنسرت را مدیریت کند و او هم خانم گیتا داوودی را به عنوان نویسنده پیشنهاد داد تا بر این اساس کلیت، کنسرت ما یک روند داستانی به همراه بازی و ایجاد لحظات شاد و کودکانه داشته باشد.

سرپرست و آهنگساز گروه موسیقی «زنبورک» در معرفی قطعات منتخب این کنسرت و نوازندگان گروه «زنبورک» گفت: «زنبورک»، «بندباز»، «هواپیما»، «کنار دریا»، «کبوتر»، « قطار»، «خروس»، «فرفره»، «جیرجیرک»، «لالایی» و «خوشحال و شاد و خندانم» قطعاتی هستند که برای این کنسرت پیش روی مخاطبان قرار می گیرد.

سیاوش طاهریان نوازنده کمانچه، کیمیا نیکپور فرخ نوازنده قیچک، رضا نجارزاده نوازنده تار، فرهاد صفار نوازنده عود، اسماعیل محبی‌نیا نوازنده تارباس، امیرحسین مومن نوازنده تمبک، امیرحسین رمضانیان نوازنده درام، مهیار حاتمی آذر نوازنده گیتار، آیدین حاتمی آذر نوازنده و بهناز آشنا، ساناز سزاوار، پگاه قنبر، سویدا زارع (همخوانان) گروه اجرایی کنسرت پیش رو را تشکیل می‌دهند.

ورود کودکان زیر ۸ سال در این کنسرت آزاد است

او ادامه داد:  همیشه در کنسرت‌ها از ورود کودکان زیر ۸ سال به سالن کنسرت جلوگیری می‌شود و این نکته‌ای بود که همواره برایم جالب توجه بود که چرا نباید شرایطی فراهم شود تا کودکان خردسال هم بتوانند از مواهب و تاثیرات شنیدن موسیقی خوب بهره‌مند شوند.

از این رو با تکیه بر تجربیات موسیقایی‌ام تلاش کردم تا با راه‌اندازی گروه « زنبورک» کنسرت‌های تخصصی را اجرا کنم که به طور متمرکز برای گروه سنی خردسال موسیقی تولید و همراه با تعدادی از نوازندگان روی صحنه اجرا کنم.

انگیزه دیگر تغییر نگاه متولیان امر آموزش کودکان به ویژه  مربیان کودک و مدیران مهد کودک‌ها بود تا موسیقی کودک را سطحی و کم ارزش نبینند، تا این حد که  برای یک جشن از یک نوازنده کیبورد دعوت کنند تا چند دقیقه کودکان فقط برای نشاط از آن بهره ببرند.

به نقل از  امور رسانه‌ای گروه موسیقی «زنبورک»، تازه‌ترین کنسرت این گروه روزهای ششم، هفتم و هشتم شهریور ساعت های ۱۷:۳۰ و ۲۰ در تالار ایوان شمس تهران برگزار م