پایان ممنوعیت خواننده‌ معترض

یراحی بعد از شش ماه ممنوع الكاری به روی صحنه می رود

موسیقی کوک|مهدی یراحی  که شش ماه قبل به خاطر پوشیدن لباس کارگران روی استیج کنسرت اهواز و پخش کلیپ جنجالی پاره سنگ از آلبوم سه گانه اجتماعی اول، در این شش ماه ممنوع الفعالیت شده بود، با انتشار تیزری از رفع ممنوع الکاری اش خبر داد.

کلیپ «پاره سنگ» که از آلبوم «سه‌گانه اجتماعی» این خواننده است، محتوایی ضدجنگ داشت و بعدها گفته شد کلیپ منتشر شده با کلیپی که مجوز گرفته بود تفاوت داشته، با انتقاد برخی سایت‌ها و رسانه‌ها روبه‌رو شد. سیدمجتبی حسینی معاون هنری وزیر ارشاد هم با بیان این نکته که کلیپ مجوزگرفته با کلیپ پخش‌شده بسیار تفاوت داشته گفته بود: «طبیعتاً به دلیل آنکه اداره کل موسیقی باید از آنچه که مجوز داده صیانت کند و فضا را به صورت قانونی پیش ببرد،‌ از دست‌اندرکاران این موضوع دعوت کرده است که برای ادای توضیحات به این اداره‌کل مراجعه کنند.»

پیش از پایان ممنوعیت خواننده معترض اما، یراحی درباره تفاوت کلیپ مجوز گرفته با آنچه پخش شده است، ضمن صحه گذاشتن بر این موضوع گفته بود: «یکی از رسالت‌های بزرگ هنر ایجاد تعامل و تقارب میان خواسته‌های جامعه و سیاستمداران است. اما برخی جریان‌های صاحب قدرت مقابل هنرمندان جبهه دارند و با هر ابراز نظر غیرموافقشان، مخالف هستند.
حتی دروغ‌هایی به ما نسبت دادند مانند توهین به شهدا که اصلا چنین چیزی نبوده است. تا امروز قانونمند کار کرده‌ام و همیشه هم سرم مقابل قانون پایین است، اما یک جاهایی نداشتن جسارت در برخی مدیران باعث خودسانسوری می‌شود که در عرصه‌های مختلف از جمله موسیقی، مردم را به سطح برده است.
من تمام مسأله‌ام این است! هنرمند کارش پرسش‌گری و رساندن حرف مردم به مسئولان و تلطیف فضای بین این دو است. اگر هنرمند صدای مردمش نباشد، عاشقانه بخواند تا راحت مجوز بگیرد و فقط بخواهد پول چاپ کند، این که دیگر نامش هنر متعهد نیست!» روز گذشته هم سید مجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت وگویی اعلام کرده بود در حال حاضر هیچ هنرمندی ممنوع الکار نیست!

این یعنی پایان ممنوعیت خواننده‌ معترض بعد از شش ماه ممنوع الکاری. مهدی یراحی دیگر ممنوع الکار نیست و از اجرای کنسرتش در ٢۶ تیرماه در برج میلاد خبر داده است.  بلیط فروشی این کنسرت روز یکشنبه در تاریخ ١۶ تیرماه از ساعت ١۴ آغاز می‌شود.