پخش اجرای «علی رهبری» از تلویزیون ترکیه

موسیقی کوک| فردا یکشنبه ۲۷ اکتبر برابر با ۵ آبان ماه، کنسرت افتتاحیه ارکستر سمفونیک دولتی استانبول  به رهبری «علی رهبری»  آهنگساز و رهبر بین‌المللی ارکستر از تلویزیون دولتی ترکیه پخش خواهد شد.

این کنسرتِ دو ساعته، مهم‌ترین کنسرت ارکستر سمفونیک استانبول است که با همکاری  مشهورترین نوازنده هارپ دنیا انجام شده است.

این برنامه در کلیسای ایرینه واقع در قصر قدیمی توپ کاپی  استانبول شامل آثاری از موتسارت و برلیوز است. سولیست‌های این کنسرت خانم لاگلامنت از ارکستر فیلارمونیک برلین و بولنت اجوید نوازنده مشهور فلوت ترکیه بودند.

کاخ توپکاپی یکی از بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین مراکز برای بازدید گردشگران در استانبول است. این بنا در بین سال‌های ۱۴۶۶ و ۱۴۷۸ توسط سلطان محمد دوم ساخته شده است.

این کاخ بر روی یک شبه جزیره کوچک بنا شده است و در سمت شمالی آن دماغه طلایی و در جنوب آن نیز دریای مرمر قرار دارد. در سمت شمال شرقی این کاخ هم تنگه بسفر قرار گرفته است که موجب می‌شود تا نمایی زیبا از سمت آسیایی این منطقه نیز برای این کاخ مهیا شود.

این کنسرت که از چند روز قبل از اجرا، تمام بلیت‌هایش به فروش رفته بود از مهم‌ترین رویدادهای هنری در استانبول به شمار می‌رود و می‌توان آن را مهم‌ترین کنسرت سالِ استانبول دانست.

«علی رهبری» آهنگساز و رهبر بین‌المللی ایرانی، مدیر هنری و رهبر سابق ارکستر سمفونیک شهرهای بروکسل، پراگ، زاگرب، مالاگا و تهران بوده و علاوه بر آن ۱۴ سال به‌عنوان رهبر اصلی ارکستر سمفونیک دولتی استانبول فعالیت داشته است و بارها در این کنسرت‌ها حضور داشته است.

این کنسرت‌ها معمولاً در کلیسای «ایرنه هاگیا» اجرا می‌شوند. این کلیسا در یک پارک زیبا و تعدادی از خرابه‌های متعلق به دوران بیزانس قرار گرفته است. از کلیسای ایرنه هاگیا در شرایط خاص برای برگزاری کنسرت و نمایشگاه‌های بین‌المللی استفاده می‌شود.