پرواز یک صداپیشه

علی اکبر هرانر که پدربزرگ پِرین را با صدای او می شناختیم، درگذشت؛

به گزارش موسیقی کوک، علی اکبر هرانر پیشکسوت هنر دوبله و اجرا در رادیو و تلویزیون صبح امروز۲۰ آبان ماه، درگذشت. دختر آقای هرانر تایید کرد که پدرش بر اثر کهولت سن از دنیا رفته است و این یعنی پرواز یک صداپیشه!

این دوبلور که که اغلب صدایش در کارتون «باخانمان»، در خاطرات نقش بسته در سال های اخیر در تهران زندگی نمی کرد.

او در آن کارتون در کنار عباس نباتی:مدیر دوبلاژ و راوی، نرگس فولادوند: پرین، مینو غزنوی:مادر پرین (ماری)، رزیتا احمدی: روزالی، شایسته تاج‌بخش: مارسل،اکبر منانی هرندی: تاروئل(مدیر کارخانه بیلفران گوینده نقش پدربزرگ پرین (بیلفران) بود.

سریال «ارتش سری» از دیگر آثاری است که زنده یاد هرانر در آن صداپیشگی کرده بود.داستان ارتش سری مربوط به دوران جنگ جهانی و فعالیت‌های یک گروه نجات در بلژیک است. فعالیت‌های این گروه بیشتر به فراری دادن خلبان‌های بریتانیایی است که هواپیماهایشان در بلژیک سقوط می‌کند. اعضای گروه در بروکسل رستورانی دارند و ظاهراً مهماندارانی گرم برای افسرانگشتاپو هستند که بروکسل را در اشغال خود دارند. شماری از اعضای گروه در جریان عملیات و همچنین بمباران‌های زمان جنگ کشته می‌شوند. پس از جنگ مردم شهر با این تصور که گردانندگان رستوران، خودفروخته و دوست افسران گشتاپو بوده‌اند آن‌ها را مورد آزار قرار می‌دهند.

هرانر متولد ۳ مرداد ۱۳۱۸  بود. او از سال ۱۳۴۲وارد بانک صادرات شد تااینکه  سال ۱۳۴۷ ازدواج کرد. علی اکبر هرانر  از سال ۱۳۴۸ وارد رادیو شد و همزمان به اجرای برنامه راه شب و دوبله در کارتون‌ها و فیلم‌ها پرداخت. هرانر حدود سال ۱۳۷۱ بازنشسته شد.

به گفته خانواده این هنرمند اطلاعات درباره مراسم تشییع و خاکسپاری به زودی اطلاع رسانی خواهد شد.