پرونده سانگ لاینز برای کیهان کلهر

پرونده سانگ لاینز برای کیهان کلهر
موسیقی کوک| نشریه بین‌المللی سانگ‌ لاینز «songlines» که به مناسبت بیستمین سالگرد تأسیس خود، نام ۲۰ تن از مهم‌ترین هنرمندان امروز جهان را در یک فهرست انتخاب و معرفی کرده است و نامِ «کیهان کلهر» نوازنده سرشناس ایرانی را نیز در میانِ آنان آورده است، شماره‌ی بعدی خود را به این هنرمند اختصاص داده است.
این مجله پیش از این نیز در سال ۲۰۱۳ آلبوم مشترک «کیهان کلهر» نوازنده سرشناس کمانچه و «اردال ارزنجان»، نوازنده ساز «باغلاما» اهل ترکیه را در میان ۱۰ اثر برگزیده سال قرار داده بود.
مجله بین‌المللی «سانگ لاینز» سال ۱۹۹۹ در انگلیس راه‌اندازی شد و سالی هشت بار به چاپ می‌رسد. این نشریه به‌طور تخصصی به موسیقی کشورهای مختلف جهان می‌پردازد. کنسرت‌ها، موسیقی‌های سنتی و فستیوال‌ها ازجمله مسائلی هستند که در این مجله مورد تمرکز قرار می‌گیرند.
«سانگ لاینز» در هر نوبت چاپ یک CD از بهترین ترانه‌های منتشرشده را هم توزیع و پنج اثر برگزیده چهره‌های مشهور را نیز معرفی می‌کند.

سانگ‌ لاینز

نشریه موسیقی «سانگ لاینز» در شماره قبلی خود فهرست ۱۰ آلبوم برتر موسیقی ملل در ماه‌های اوت و سپتامبر ۲۰۱۹ را منتشر کرد که در آن نام دو هنرمند ایرانی دیده می شود.

در این مجموعه آثار «کیهان کلهر» و «مهدی رجبیان» دو هنرمندان ایرانی هم دیده می شود که به انتخاب سردبیر این نشریه در میان آثار برگزیده نشریه موسیقی «سانگ لاینز» قرار گرفته‌اند.

«خاورمیانه‌ای» یا «اهل خاورمیانه» اثری از مهدی رجبیان آلبوم برتر این فهرست است و در صدر جدول قرار دارد، مجموعه ‌ای که با همکاری گروهی از هنرمندان ایرانی و غیرایرانی تولید شده است و شرکت سونی ماه مارس گذشته روانه بازار کرد.

رجبیان برای تولید این آلبوم، صاحب مدال نقره «جایزه جهانی موسیقی» نیز شد.

آلبوم «هنوز پاییز است» که در رتبه ششم قرار دارد، اثر مشترکی از کیهان کلهر و گروه موسیقی هلندی «رمبرانت تریو» است که توسط «کپرا رکوردز» منتشر شد.

این آلبوم شامل دو بخش است، کیهان کلهر در بخش اول به نوازندگی کمانچه و در بخش دوم به نوازندگی «شاه‌ کمان» می‌پردازد.