«پرویز پورحسینی» درگذشت

موسیقی کوک| پرویز پورحسینی بازیگر مطرح سینما، تئاتر و تلویزیون ایران بامداد امروز جمعه ۷ آذر بر اثر ابتلا به کرونا و در سن ۷۹ سالگی چشم از جهان فروبست.

پرویز پورحسینی بازیگر مطرح و باسابقه سینما، تئاتر و تلویزیون که از چندی پیش به‌دنبال ابتلا به کروناویروس در بیمارستان بستری و تحت مراقبت ویژه قرار داشت، دار فانی را وداع گفت.

پورنگ پورحسینی فرزند پرویز پورحسینی، خبر درگذشت این هنرمند را تأیید کرد.

پورحسینی متولد شهریور ۱۳۲۰، در سن ۷۹ سالگی و به دلیل ابتلا به کرونا چشم از جهان فروبست.

او دانش آموخته بازیگری دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران بود و بعد از یک دوره آموزشی سال ۱۳۴۰ در نمایش «مرد گل به دهن» به روی صحنه رفت تا اینکه سال ۱۳۴۱ با پری صابری و سمندریان گروه نمایشی پاسارگاد را تشکیل دادند.

او در عرصه تئاتر در آثار کارگردان‌های مطرحی همچون پیتر بروک، آربی آوانسیان، حمید سمندریان، بهرام بیضایی و علی رفیعی به ایفای نقش پرداخت.

پرویز پورحسینی در سال ۱۳۵۱ با فیلم چشمه به کارگردانی اربی اوانسیان کنار جمشید مشایخی ومهتاج نجومی برای اولین بار جلوی دوربین رفت.

او همچنین در عرصه تصویر نیز در فیلم‌هایی چون «کمال‌الملک» علی حاتمی، «کشتی آنجلیکا» محمد بزرگ نیا، «باشو غریبه‌ای کوچک» بهرام بیضایی، «روز فرشته» بهروز افخمی، «قاتل اهلی» مسعود کیمیایی، «شب حادثه» سیروس الوند و «طلسم» داریوش فرهنگ به ایفای نقش پرداخته بود.

پورحسینی در حوزه تلویزیون نیز در مجموعه‌های مختلفی از جمله «مختارنامه» داود میرباقری، «بی گناهان» احمد امینی، «سرزمین کهن» کمال تبریزی و «میکائیل» سیروس مقدم حضور داشته است.

پورحسینی در مصاحبه‌ای گفته بود که اگر بازیگر نمی‌‌شدم، حتما دوست داشتم در کار چاپ و نشر کتاب فعالیت کنم و آرزوی زندگی‌‌ام هم، خیلی خصوصی است که نمی‌توانم بگم و توی دلم ماندگار است.

آخرین تجربه تلویزیونی این بازیگر با سابقه در مجموعه تلویزیونی «بچه مهندس» علی غفاری رقم خورد.