پری ملکی: هنوز خیلی آرزو دارم

موسیقی کوک| آیین رونمایی از کتاب «آوای یک زندگی، گفت‌وگو با پری ملکی» عصر جمعه (یکم آذر ماه) با حضور برخی از هنرمندان و علاقه‌مندان به موسیقی در موزه موسیقی تهران برگزار شد.

در آغاز این آیین، ویدیویی در گفت‌و‌گو با پری ملکی؛ خواننده و موسیقیدان ایرانی پخش شد. او گفت: گاهی بعضی‌ها به من می‌گویند چرا هنوز همه تو را نمی‌شناسند؟ در پاسخ می‌گویم: برایم مهم نیست همه مرا بشناسند، مهم رسالتی است که بر گردن من بوده و اینکه تا چه حد توانسته‌ام آن را به انجام برسانم.

من در خانواده‌ای مرفه بزرگ شدم و پدرم مذهبی بود. رفت و آمدهای زیادی به خانه ما می‌شد و روضه‌ها و آواهای خاصی در آنجا به گوش می‌رسید. از هفت سالگی آرزو داشتم در سالنی بزرگ برای دیگران بخوانم. از وقتی به یاد دارم در مدرسه برای دوستانم می‌خواندم.

وقتی ازدواج کردم، حمایت‌های همسرم در کار من موثر بود. او هرگز سد راهم نشد. من به آن چه می‌خواستم، رسیدم و تا زمانی که بتوانم می‌خوانم.

ملکی در ادامه گفت: فکر می‌کنم خیلی خوش‌شانس بودم در خانواده‌ای زندگی کرده‌ام که همه فرهنگی بودند. در مسیر خودم، از همراهی دوستانی همچون بردیا صدرنوری استفاده کرده‌ام.

نمی‌توان این راه را همیشه به تنهایی آمد و باید کسی باشد که به آدم کمک کند.

در این مسیر، کمک‌های زیادی داشتم که مهم‌ترینش شاید اراده خودم بوده است. من هیچ گاه خسته نمی‌شدم.

پنج تا شش صبح تمرین سازم را انجام می‌دادم، خیاطی می‌کردم، به بچه‌ها رسیدگی می‌کردم، کار خانه، شاگرد و… را هم داشتم اما هرگز خسته نمی‌شدم.

من هنوز خیلی آرزوها دارم و دوست دارم کنسرت‌های بزرگ برگزار کنم، تورهای زیادی در دنیا بگذارم و حضور زن در موسیقی را در ایران به دنیا نشان بدهم.

ملکی درباره کتاب «آوای یک زندگی، گفت‌وگو با پری ملکی» که به قلم دخترش توکا ملکی نوشته شده، توضیح داد: زمانی که این کتاب نوشته شد، برایم خیلی عجیب بود و تازه احساس کردم که هستم و این چیزی است که از من به یادگار خواهد ماند. حس می‌کنم با نوشته شدن این کتاب، جادوانه شدم.

پری ملکی در ادامه آیین رونمایی از کتابی درباره خوش، افزود: خیلی خوشحالم که بعد از ۴۰‌ سال فعالیت اینجا ایستاده‌ام و حاصل فعالیتم در این کتاب مقابل چشمانم قرار دارد.

چندین سال قبل در کشور بلژیک به موزه موسیقی‌شان رفتم و با حسرت از خودم پرسیذم چرا ما هم در کشورمان موزه موسیقی نداریم ولی امروز به همت آقای مرادخانی این موزه در ایران هم راه‌انداری شده است.

علیرضا خمسه (بازیگر) که در این آیین به عنوان یکی از سخنرانان رو در روی حاضران قرار گرفته بود، درباره پری ملکی و انتشار کتاب درباره زندگی‌نامه او گفت: خیلی خوشحالم که امشب در این آیین حضور پیدا کردم. به نظر من، امشب، شب توکا ملکی است که این کتاب «آوای یک زندگی، گفت‌وگو با پری ملکی» را نوشت.

توکا روزنامه‌نگار بزرگی است ولی شرایط باعث می‌شود که گاهی زنانی اینچنین، دیده نشوند. امیدوارم انتشار این‌گونه کتاب‌ها ادامه داشته باشد.

پری ملکی کار بزرگی کرده است؛ او سعی کرده در این سال‌ها بگوید زن ایرانی مانند مرد ایرانی می‌تواند فعالیت کند و نشان دهد زن و موسیقی نمرده و همچون موسیقی مردان، موسیقی زنان هم زیباست و جریان دارد.

گیتی خسروی (خواننده) هم به عنوان یکی از سخنرانان حاضر در این آیین، بیان کرد: خانم ملکی در یک خانواده متفکر، روشنفکر و هنرمند حاضر بوده و همه اعضای این خانواده همچون اعضای یک بدن کنار هم بوده‌اند.

پیش از این یک بار در خانه آنها در کنارشان بوده‌ام و خوشحالم که این موقعیت را در زندگی‌ام، داشته‌ام. خیلی خوشحالم که توکا ملکی توانست این کتاب را درباره پری ملکی که یک خواننده متفکر است، بنویسد.

زمانی که تفکر سالم باشد، همه چیز در وجود یک آدم، سالم خواهد بود. خانم ملکی همیشه در خدمت هنر و فرهنگ بوده است. امیدوارم ما بانوان بتوانیم در سراسر جهان پرچم‌دار موسیقی و فرهنگ ایران باشیم.

بردیا صدرنوری، نوازنده پیانو و مدیرعامل موسسه رادنواندیش هم درباره پری ملکی گفت: یکم بهمن ۱۳۷۲ برای اولین بار در آیینی برای نکوداشت جواد معروفی با پری ملکی ملاقات کردم. خانم ملکی یکی از کسانی است که در زندگی من تاثیر مداوم داشته و امیدوارم این اثرگذاری ادامه داشته باشد.

این تاثیرگذاری در زندگی هنری‌ام زیاد بود و تحت تاثیر همین آشنایی بود که جسارتم بیشتر شد و توانستم کارهای بیشتری انجام بدهم‌. اگر بگویم او درس مردانگی به همه شاگردان خود داده، گزاف نگفته‌ام. در کنار او تجربیات زیادی به دست آوردم.

او هر کنسرتی را با تفکر و ایده‌ای نو برگزار می‌کرد و حتما درباره موضوعش مشورت می‌کرد. او خستگی نداشت و همه کارهای گرفتن مجوز را به تنهایی انجام می‌داد.

پری ملکی در فضایی کار کرد که خانم‌ها اجازه اجرا به ویژه برای مردان را نداشتند. ولی او این سدها را شکست و به افراد زیادی میدان ‌داد تا خود را نشان دهند.

در ادامه توکا ملکی، نویسنده کتاب«آوای یک زندگی، گفت‌وگو با پری ملکی» و دختر پری ملکی، گفت: در درجه اول خیلی خوشحالم که به عنوان یک فرزند، این کار را برای مادرم کردم.

من در درجه دوم این کار را به عنوان یک روزنامه‌نگار که دغدغه موسیقی زنان را دارد، انجام دادم. در ابتدای این کتاب اشاره کردم که شاید عجیب باشد که آدم با مادر خودش گفت‌وگو کند ولی در نهایت حتی اگر آن را در آرشیو خودم نگه می‌داشتم، دوست داشتم این کار را انجام بدهم.

در پایان آیین رونمایی از کتاب «آوای یک زندگی، گفت‌وگو با پری ملکی»، بردیا صدرنوری قطعاتی را با ساز پیانو اجرا کرد. پری ملکی هم کتاب را برای علاقه‌مندان امضا کرد.