پلاسیدو دومینگو از سمتش استعفا داد

موسیقی کوک| پلاسیدو دومینگو، خواننده اپرا و مدیر اپرای لس‌آنجلس در پی مطرح شدن اتهام آزار و سوء رفتار جنسی از مقامش استعفا داد.

او گفته است که این اتهامات توانایی او را برای ادامه وظایفش در این پست به خطر انداخته و به همین دلیل تصمیم به استعفا گرفته است.

پلاسیدو دومینگو، هنرمند پرآوازه اسپانیایی از سال ۲۰۰۳ میلادی تاکنون مدیرکل اپرای لس‌آنجلس است.

ده‌ها خواننده، رقصنده، نوازنده، اساتید صداسازی و کارکنان پشت صحنه شهادت داده‌اند که شاهد رفتارهای نامناسب آقای دومینگو نسبت به زنان در خانه‌های مختلف اپرا در سه دهه گذشته بوده‌اند.

و اعلام کرده‌اند که اجراهای بعدی اپراهایی که با حضور این ستاره دنیای اپرا برنامه‌ریزی شده بود را لغو کرده‌اند.

پلاسیدو دومینگو ۷۸ ساله که به عنوان یکی از بزرگترین خوانندگان اپرای جهان شناخته می‌شود این اتهامات را «نادرست و بسیار نگران کننده» ارزیابی کرده است. او همچنین در بیانیه‌ای گفته است: « اعتقاد دارم که تمامی روابط و تعاملاتم همواره بر اساس رضایت بوده است.»

خبرگزاری آسوشیتدپرس در ماه اوت از متهم شدن این اسطوره اپرا به آزار جنسی خبر داده بود. بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، شاکیان می‌گویند که بارها قربانی مزاحمت‌های جنسی او در رختکن، در اتاق‌های هتل و حتی در جلسه کاری شده‌اند.

پیش از این، اُپرای دالاس به دلیل اتهامات مطرح شده علیه پلاسیدو دومینگو سوپراستار اپرا، مبنی بر آزار و اذیت جنسی مهم‌ترین رویداد سال ۲۰۲۰ را لغو کرده بود.

بنابر مطلب منتشر شده در آسوشیتدپرس، ۱۱ زن دیگر به شاکیان تجاوزهای جنسی «پلاسیدو دومینگو» بزرگ‌ترین خواننده اُپرای جهان افزوده شدند.

خوسه پلاسیدو دومینگو امبیل که بیشتر با نام پلاسیدو دومینگو مشهور است، یک خواننده تِنور اپرای مشهور اسپانیایی/مکزیکی است. او به خاطر صدای منعطف و قوی‌اش و زنگ و شفافیتی که در گستره صداییِ خود دارد معروف است.

دومینگو همچنین به دلیل توانایی بالایش در بازیگری اپرا و تعداد نقش‌های تأثیرگذار فراوانی که با تسلط از پس آن‌ها برآمده، بسیار ستایش شده ‌است. علاوه بر خوانندگی، او سابقه رهبری اجراهای اپرایی را دارد و نیز مدیر اپرای ملی واشنگتن و اپرای لوس‌آنجلس بوده ‌است.

مسئولان اُپرای دالاس اعلام کرده بودند به خاطر افزایش اتهام‌های تجاوز جنسی علیه این خواننده برنامه‌ای را که قرار بود در تاریخ یازدهم ماه مارس سال ۲۰۲۰ اجرا شود را از تقویم رویدادهایشان حذف کردند.

۱۱ زن ادعاهای جدیدی درباره اتهامات جنسی علیه دومینگو ارائه داده‌اند. آنها به ۹ زنی پیوستند که در ۱۳ آگوست به آسوشیتدپرس گفتند توسط این ستاره مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته‌اند. این داستان اولیه باعث شد تا  LA Opera(اُپرای دالاس) تحقیقی را درباره دومینگو که از سال ۲۰۰۳ مدیرکل آن بوده، آغاز کند.

اُپرای متروپولیتن در نیویورک نیز اعلام کرده بود همچنان منتظر نتایج LA Opera است و تصمیم‌گیری درباره آینده «پلاسیدو دومینگو»  را به بعد از این تحقیقات موکول می‌کند. طبق برنامه قرار بود دومینگو از ۲۵ سپتامبر در اُپرای متروپولیتن نیویورک اجرا کند.