پنج فیلم هومن ظریف در جشنواره سینما حقیقت

موسیقی کوک| هومن ظریف با بیان اینکه مستند «پیرنیا باغبان گلها»، بعد از ۵ سال، با حمایت مرکز گسترش، مرحله تدوین را پشت سر گذاشت، گفت: مستند عالیجناب عشق؛ ر اعتمادی، به دلایلی در این دوره از جشنواره فیلم مستند شرکت نخواهد کرد، اما سعی دارم آن را در شرایطی در ایران به نمایش بگذارم.

فیلم «پیرنیا باغبان گلها» درباره داود پیرنیا، مؤسس برنامه گلهای رادیو و نخستین برنامه کودک رادیو است.

مستند «در جستجوی زمان ازدست‌رفته» درباره حوض روغن موزه هنرهای معاصر و «یک روز با هوشمند وزیری» درباره غارموزه روانشاد ناصر هوشمند وزیری است.

«مرز پرگهر دو»، درباره زندگی علمی دکتر حسین گل‌گلاب و تصحیح چند تحریف و اشتباه تاریخی و مستند «میلاد کیایی» درباره آرا و زندگی هنری میلاد کیایی نوازنده و آهنگساز است.

ظریف پیشتر درباره حسین گل گلاب گفته بود: «گل گلاب، در عرصه شعر و ادب، بیشتر با سرودهایی چون «ای ایران» (مرز پر گهر) و «آذرآبادگان» شناخته می شود ولی تصنیف های بسیاری از ایشان موجود است که متاسفانه کمتر به آن ها پرداخته شده است.

فقط کافی است تصنیف «بسته دام» او با آهنگسازی کلنل وزیری و صدای بانو پریسا را با چاشنی خاطره چندین دهه پیش، بشنویم تا متوجه هنر انتخاب واژگان و شناخت عروض و موسیقی جناب گل‌گلاب شویم.

کسی که دو دوره نخست فرهنگستان زبان و ادب فارسی، آبرومندتر از وضع امروز فرهنگستان، توانست معادل‌گزینی‌هایی مقبول عام و خاصی را به زبان زنده فارسی، اعطا کند.»

«مرز پرگهر»، «یمینی شریف نغمه‌سرای کودکان»، «فرخی یزدی»، آثار پیشین این مستندساز هستند به که دو فیلم از این میان در سینمای هنر و تجربه اکران محدود شده است.

هومن ظریف، خبرنگار، روزنامه‌نگار و مستندساز است. او فعالیت مطبوعاتی خود را با نوشتن یادداشت‌های اجتماعی و سیاسی در روزنامه آفتاب یزد شروع کرد و تاکنون به عنوان خبرنگار، مترجم، دبیر بخش ادب و هنر و معاون سردبیر، با روزنامه‌های نسیم صبا، حُسبان، همشهری محله، مجله درد، آفرینش، کارگزاران، خبرگزاری مهر و در بخش هنری روزنامه اطلاعات نیز فعالیت کرده است.