پیانیست نابینا دانشمندان را شوکه کرد

پیانیست نابینا

موسیقی کوک| ویتاکر با اختلال رتینوپاتی نارس به دنیا آمد و این وضع باعث شد نابینا شود. به‌تازگی اما عملکرد بی‌نظیر این جوان ۱۸ ساله توجه دانشمندان را جلب کرده و آنان مغز این نابغه را موردبررسی قرار داده‌اند تا دریابند چگونه این پیانیست نابینا توانسته تا این حد موفق در عرصه موسیقی ظاهر شود و با تسلط کار خود را انجام بدهد.

به همین منظور از ویتاکر خواسته شد هنگامی‌که پزشکان عملیات اسکن مغز ام.آر.آی را انجام می‌دادند، کیبورد بنوازد و در مجموعه‌ای از آزمایش‌های شنیداری شرکت کند. دانشمندان دریافتند هنگامی‌که ویتاکر موسیقی را می‌شنود، کل قشر بینایی او (ناحیه‌ای که اطلاعات بصری را پردازش می‌کند) فعال می‌شود. این نتایج نشان می‌دهد که مغز ویتاکر از این ناحیه که توسط بینایی تحریک نمی‌شود، استفاده می‌کند تا به او در درک موسیقی کمک کند.

ویتاکر که اهل شهر هکنساک نیوجرسی است از سه‌سالگی که یک کیبورد کوچک یاماها را از پدربزرگش هدیه گرفته است، تمرین موسیقی خود را آغاز کرده است.   «موسس ویتاکر»(Moses Whitaker) پدر متیو گفت: او در آن زمان مشغول نواختن لالایی مشهور چشمک بزن ستاره کوچولو (Twinkle, Twinkle, Little Star) بود اما نکته این است که او با هر دو دست خود این آهنگ را می‌نواخت. مت هم‌زمان آکورد و ملودی آهنگ را می‌نواخت. او هیچ تمرینی تا آن زمان ندیده بود و تنها سه سالش بود.

بنابراین برایم سال شد که چه کسی این کار را به او یاد داده است و حتماً کسی باید به متیو یاد داده باشد که چگونه این آهنگ را بنوازد. من در ادامه دریافتم هیچ‌کس این کار را به او یاد نداده و او به شکل خدادادی در انجام این کار توانایی دارد.

در سن ۹ سالگی او به خودش یاد داد که چگونه ارگ هموند B۳ را بنوازد و در سن ۱۱ سالگی نیز مرتباً در حال رفتن به سالن‌های کنسرت در سراسر جهان بود تا استعدادهای موسیقی خود را نشان دهد و موفق شد تا این هنر را در بیش از ۲۰۰ کلوپ و سالن کنسرت نمایش دهد. بهار سال گذشته نیز او برای اولین بار در جشنواره جاز نیواورلئان حضور پیدا کرد. اخیراً نیز دکتر «چارلز لیمب» (Charles Limb) مغز او را موردبررسی قرار داده است.

هدف لیمب از این کار درک نحوه عملکرد مغز نوازندگان ماهر و بااستعداد است.  لیمب دراین‌باره گفت: فکر می‌کنم هر زمان کسی  پیانو نواختن متیو را تماشا می‌کند، اولین چیزی که به ذهنش می‌رسد این است که این فرد چگونه این کار را انجام می‌دهد. من هم وقتی نواختن او را دیدم متعجب شدم و این سؤال در ذهنم ایجاد شد و تصمیم گرفتم به سؤال ایجادشده در ذهنم پاسخ بدهم.

به نقل از دیلی‌میل، به همین منظور، پزشکان ویتاکر را به یکی از مراکز ام.آر.آی در دانشگاه کالیفرنیای سانفرانسیسکو آوردند و در آنجا ویتاکر همراه با یک کیبورد کوچک حاضر شد و از او خواستند هنگامی‌که مغزش اسکن می‌شود، کیبورد بنوازد. این پیانیست نابینا مجموعه آزمایش‌های شنیداری نیز انجام داد و در این آزمایش‌ها به سخنرانی و موسیقی گوش داد. درحالی‌که سخنرانی‌ها پخش می‌شد، لیمب متوجه شد که هیچ فعالیتی در قشر بینایی وجود ندارد اما در هنگام پخش موسیقی این رویه تغییر می‌کرد.

لیمب گفت: پس از پخش سخنرانی ما موسیقی برای او پخش کردیم. ما یک آهنگ از گروه «Snarky Puppy» که متیو با کارهای آن‌ها کاملاً آشنا بود، پخش کردیم و در آن لحظه متوجه تغییراتی در مغز او شدیم. به نظر می‌رسید قسمت بصری مغز ویتاکر در حال استفاده از بخشی از بافت آن قسمت که توسط بینایی تحریک نمی‌شود، است تا متیو بتواند موسیقی را درک کند.

این عملیات همانند نوعی قرض گرفتن آن قسمت از مغز و سیم‌کشی مجدد آن بخش از مغز برای کمک به او در شنیدن موسیقی است. لیمب نتایج اسکن مغز ویتاکر هنگام گوش دادن به موسیقی را به او گفت و این پیانیست از شنیدن نتایج حیرت‌زده شد.   ویتاکر گفت: من حتی نمی‌دانستم که این اتفاق می‌افتد. هنگامی‌که از ویتاکر پرسیدند نظرت درباره علت رخ دادن این اتفاق چیست گفت: من عاشق موسیقی هستم.

در ادامه ویدیوی نواختن این پیانیست نابینا را می‌بینید: