پیمان خازنی با شمس لنگرودی همکار شد

موسیقی کوک| پیمان خازنی آهنگساز و شمس لنگرودی شاعر معاصر کشورمان، در پروژه‌ای مشترک به همکاری می‌پردازند.

پیمان خازنی با اعلام خبر همکاری‌اش با شمس لنگرودی، گفت: این روزها پروژه‌ای مشترک را با جناب شمس لنگرودی شروع کرده‌ایم که پیش تولید این پروژه از ماه‌ها پیش و طی نشست‌ها و گفت‌وگوهای متعدد آغاز شده بود.

خازنی درباره این همکاری تاکید کرد: جزئیات این همکاری را در آینده بیشتر تشریح می‌کنیم، اما باید این نکته را توضیح بدهم که این همکاری می‌تواند راه‌های تازه‌ای پیش روی همه‌ی شاعران گرانقدری که علاقه به حضور موسیقی در هنرشان دارند، باز کند.

شمس لنگرودی از شاعران نامدار و محبوب کشورمان است و در عرصه تحقیق و پژوهش؛ کتاب ماندگار تاریخ تحلیلی شعر نو در چهار جلد را تالیف کرده است. شمس لنگرودی تاکنون در چندین فیلم سینمایی به ایفای نقش پرداخته است.

نام شمس لنگرودی پس از انتشار مجموعه‌های «خاکستر و بانو» و «جشن ناپیدا» اواسط دهه ۱۳۶۰ مطرح شد و پس از چاپ «قصیده لبخند چاک‌چاک» به شهرت رسید؛ سپس یک دهه را با سکوت در شعر می‌گذراند و سرانجام سال ۱۳۷۹، مجموعه شعر «نت‌هایی برای بلبل چوبی» را روانه بازار کتاب می‌کند.

این شاعر در دهه ۱۳۸۰ سال‌های سکوت و کم‌کاری را جبران می‌کند؛ در این سال‌ها هشت مجموعه شعر از او منتشر می‌شود که از آن جمله است: «پنجاه‌وسه ترانه عاشقانه»، «رسم کردن دست‌های تو» و «شب، نقاب عمومی است». از این میان، مجموعه شعر «۲۲ مرثیه در تیرماه» از طریق رسانه‌های اینترنتی منتشر شده ‌است.

شمس لنگرودی، سال ۱۳۸۹ در فیلم فلامینگو شماره ۱۳ به کارگردانی حمیدرضا علیقلیان در نقش یک شاعر ظاهر شد. سال ۱۳۹۲ در فیلم پنج تا پنج به کارگردانی تارا اوتادی همراه با رضا کیانیان بازی کرد و پس از آن سال ۱۳۹۳ در فیلم سینمایی «احتمال باران اسیدی» به کارگردانی بهتاش صناعی‌ها مجدداً به ایفای نقش پرداخت و برای بازی در این فیلم کاندیدای دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد در نهمین جشن انجمن منتقدان سینمای ایران شد.

اسفندماه ۱۳۹۳، شمس لنگرودی طی نامه کوتاهی از جشنواره شعر فجر که در آن نامزد دریافت جایزه شده بود کناره‌گیری کرد.

پیمان خازنی هم علاوه بر تصنیف‌سازی و ساخت موسیقی فیلم، دو آلبوم در عرصه پیوند مستقیم شعر و موسیقی به نام «کجاست خانه‌ی باد» و «همه‌ی کاشی‌ها» را روانه بازار کرده است.