پیکر خالق «بهار بهار» تشییع شد

موسیقی کوک| آیین تشییع پیکر زنده‌یاد تورج شعبان‌خانی آهنگساز و خواننده پیشکسوت موسیقی کشورمان، صبح روز چهارشنبه بیستم آذرماه از تالار وحدت به‌سوی قطعه هنرمندان بهشت‌زهرا برگزار شد.

تورج شعبان‌خانی برای برگزاری کلاسی آموزشی درزمینه آسیب‌شناسی ترانه‌های موسیقی ایران در صد سال اخیر راهی همدان شده بود که به دلیل بیماری او را در بیمارستانی در همان شهر بستری کردند و سرانجام دوشنبه ۱۸ آذرماه درگذشت.

ساخت موسیقی فیلم «آدمک» و ترانه‌ای با همین نام که با صدای فریدون فروغی خوانده شد، همکاری با مازیار، ناصر عبداللهی، سیمین غانم، ابراهیم حامدی، خشایار اعتمادی و بسیاری دیگر بخشی از کارنامه هنری پربار شعبان‌خانی را تشکیل می‌داد.

صدای تورج شعبان‌خانی هم در ذهن بسیاری از مخاطبان ایرانی با ترانه «دیگه دیره» و «بهار بهار»  برای همیشه ماندگار شده است.

محمدعلی بهمنی شاعر و ترانه‌سرای کشورمان در آغاز این برنامه با عرض تسلیت برای درگذشت تورج شعبان‌خانی گفت: آدم بزرگ و عزیزی را از دست دادیم که در وجود ما همیشه خواهد ماند. او انسانی خوب و مهربان بود.

شما بهتر می‌دانید که استاد شعبان‌خانی چه ظرفیت‌هایی در موسیقی داشت. او صدای دل‌نشینی داشت که وقتی ترانه «بهار» من را خواند، دیدم چگونه آن را ماندگار کرد.

شعبان‌خانی شیفتگی‌هایی زیادی داشت بنابراین وقتی خبر رفتنش را شنیدم واقعاً غمگین شدم. البته خانواده او به‌حق دلگیری‌هایی از من بعد از فوت او داشتند و جا دارد همین‌جا از این عزیزان عذرخواهی کنم که کمی دیر خودم را به این مراسم رساندم.

ویگن داودی از هنرمندان پیشکسوت موسیقی پاپ و همکار قدیمی تورج شعبان‌خانی هم بعد از سخنان بهمنی گفت: تورج ازجمله هنرمندانی بود که هم در استودیو هم در اجرای زنده توانمندی‌های زیادی دارند.

او درون و بیرون واحدی داشت و من در طول این سال‌ها بدون هیچ مشکلی افتخار همکاری با او را داشتم. در این مدت کارهای زیادی را در همکاری با او تجربه کردم که خوشبختانه تبدیل به آثار ماندگاری شدند.

به‌هرحال امیدوارم هنرمندان را تا زمانی که زنده هستند پاس بداریم و قدردان زحماتشان باشیم.

عبدالجبار کاکایی ترانه‌سرا و شاعر نام‌آشنای کشورمان هم به‌عنوان سخنران بعدی گفت: خیلی وقت‌ها فکر می‌کردم هنری که ما هنرمندان داریم چه طور می‌تواند نردبان سلوک ما باشد.

بعدها به این پاسخ رسیدم که بی‌تعارف خیلی از ما این‌چنین نیستیم. اما می‌خواهم تورج شعبان‌خانی را از این ماجرا استثنا کنم. او در دو دوره تاریخی با آثاری که ساخت جاودانه و ماندگار شد.

او شبیه به هنرش بود و بنده افتخار این را داشتم با او همکاری‌هایی داشته باشم. من به او علاقه زیادی داشتم اما متأسفانه فرصتی نشد که به او این علاقه را اعلام کنم.

اکبر آزاد شاعر و ترانه‌سرا هم بعد از سخنان کاکایی در یادمان تورج شعبانی‌خانی متنی خواند و یاد و خاطره مرحوم شعبان‌خانی را گرامی داشت.

سیمین غانم از هنرمندان پیشکسوت موسیقی پاپ و دخترخاله زنده‌یاد شعبانخانی هم در این آیین با خواندن نوشته‌ای برای تجلیل از این هنرمند فقید، گفت: من و زنده‌یاد تورج شعبان‌خانی علاوه بر نسبت فامیلی با هم، از لحاظ روحی هم نزدیکی زیادی داشتیم.

او باوجود مشکلات، همواره برای هنری که داشت ارزش قائل بود. تورج آثار ماندگاری را خلق کرد اما به یاد دارم که آخرین بار گفت «دلم از روزگار گرفته چون آثارم در جامعه آن‌طور که بایدوشاید موردتوجه قرار نگرفت.»

سید عباس سجادی رئیس فرهنگسرای نیاوران هم یکی دیگر از سخنرانان آیین تشییع پیکر زنده‌یاد تورج شعبان‌خانی بود.

او گفت: امروز شخصیتی را تشییع می‌کنیم که اخلاق و هنر را با هم درآمیخت. تورج شعبان‌خانی ازجمله هنرمندانی بود که فقط یک شخصیت داشت. ما امروز با مردی وداع می‌کنیم که انسانیت را به اوج خودش رساند و درک عمیقی از هنر این سرزمین داشت.

او به آثاری که می‌ساخت، ایمان داشت. خیلی‌ها آثارش را بدون اجازه خواندند اما او حتی انتقاد هم نکرد.

او امروز با کارنامه‌ای پربار از ما خداحافظی می‌کند. او هنرمندی بود که شعر و کلام را به خوبی می‌شناخت و برعکس برخی هنرمندان سلبریتی که بدترین و سخیف‌ترین کارها را می‌خوانند با یک ساز و درک عمیق از فرهنگ و هنر سرزمینش جامعه خود را راهبری می‌کرد.

بسیاری از اهالی هنر موسیقی در آیین تشییع پیکر زنده‌یاد تورج شعبان‌خانی در تالار وحدت حضور داشتند.