پیکر پیشکسوت موسیقی در گلستان به خاک سپرده شد

موسیقی کوک| پیکر مرحوم جواد داوری پیشکسوت موسیقی سنتی و آهنگساز گلستانی که روز دوشنبه بر اثر ابتلا به کرونا درگذشته بود، امروز چهارشنبه با حضور جمعی از هنرمندان و علاقمندان به فرهنگ و موسیقی تشییع و در امامزاده عبداالله گرگان به خاک سپرده شد.

مرحوم داوری به عنوان نوازندگان برجسته سنتور و تنبک در سال ۱۳۴۳ به همراه مرحوم استاد محمدرضا لطفی و چند نفر دیگر از پیشکسوتان موسیقی گلستان، اولین گروه موسیقی گرگان را تشکیل داده بود.

مرحوم داوری در بداهه نوازی سنتور چیره دست بود و برای علاقمندان به این ساز زهی در کشورهای اروپایی نامی شناخته شده به شمار می رفت.

حضور در چند کنسرت به عنوان نوازنده سنتور به همراه مرحوم لطفی از دیگر فعالیت های هنری مرحوم داوری بود.

پیشکسوت فقید موسیقی سنی دوران جوانی و میانسالی خود را با مرحوم استاد محمدرضا لطفی آهنگساز و نوازنده چیره‌دست بسیاری از سازها از جمله سنتور، تار، سه تار، کمانچه، نی و پیانو، گذرانده بود.

این هنرمند برجسته گلستانی از مدت‌ها قبل مشغول تربیت هنرجوی موسیقی سنتی در گرگان بود.

جواد داوری، پیشکسوت موسیقی در سال ۱۳۲۷ در خانواده‌ای که همگی اهل موسیقی بودند به دنیا آمد و دانش آموخته مقطع کارشناسی دانشگاه هنر تهران در سال ۵۵ و نخستین کارشناس موسیقی اداره فرهنگ و هنر گرگان بود.

براساس آخرین آمار منتشره دانشگاه علوم پزشکی گلستان ۵۱۳ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند.

در حال حاضر گمیشان تنها شهرستان دارای وضعیت قرمز کرونا است و ۱۳ شهرستان دیگر گلستان در وضعیت نارنجی شیوع این بیماری قرار دارند.