چشم ایران نگران شجریان

خسروی آواز ایران باز هم در بیمارستان بستری شد؛

علی نامجو- موسیقی کوک| «خود من هم با یک میهمان ۱۵سال است که آشنا هستم و دوست شدیم با همدیگر و الآن هم من به خاطر همان اینجا ایستاده‌ام و طبق دستور ایشان موهای سرم را هم کوتاه کردم و بچه حرف‌گوش‌کنی شدم و چند وقت دیگر هم در اینجا هستم، چون آرامش خوبی دارم و خیلی راحتم اینجا، برای اینکه با این میهمان بتوانیم به تفاهم برسیم انشاءالله. به تفاهم که رسیدیم، راه می‌افتم می‌آیم به سراغ شما هم‌میهنان عزیزم و کارهای هنری‌ام را دنبال خواهم کرد.»
این جملات را محمدرضا شجریان در یک پیام تبریک ویدیویی به ایرانیان در نوروز سال ۱۳۹۵ گفت و از همان‌جا بود که بسیاری از مردم از ابتلای او به بیماری سرطان مطلع شدند. او در آن ویدیو با چهره‌های متفاوت با آنچه در ذهن مردمان کشورش از استاد آواز ایران به ثبت رسیده بود، حاضر شد. شجریان در آن ویدیو چهره‌‌ای دگرگون داشت و موهایی بسیار کوتاه.
بعد از انتشار آن ویدیو برخی از رسانه‌ها خبر از ابتلای او به بیماری سرطان کلیه دادند. شجریان مهرماه ۱۳۹۴ به خاطر عوارضی که برایش بعد از سرماخوردگی به وجود آمده بود، راهی بیمارستان شد تا از همان زمان پزشکان ابتلایش به سرطان را تشخیص دهند.

بیماری شجریان زمین‌گیرش کرد

بعد از پیام تصویری ویدیویی که برای نوروز سال ۱۳۹۵ از سوی شجریان، شب یلدای یک سال بعد هم ویدیوی دیگری از او منتشر شد که این خواننده پرآوازه موسیقی ایرانی را کنار دوستان و آشنایانش نشان می‌داد. یکی از حاضران در آن ویدیو تفألی به حافظ زده بود و داشت این شعر را می‌خواند:

ای صبا نکهتی از خاک ره یار بیار/ ببر اندوه دل و مژده دلدار بیار
نکته‌ای روح فزا از دهن دوست بگو/ نامه‌ای خوش خبر از عالم اسرار بیار
تا معطر کنم از لطف نسیم تو مشام/ شمه‌ای از نفحات نفس یار بیار
به وفای تو که خاک ره آن یار عزیز/ بی‌غباری که پدید آید از اغیار بیار
با خواندن بیت پایانی غزل حافظ همه حاضران شروع به دست زدن کردند و استاد شجریان هم مایل بود تا با آنان همراه شود، اما ظاهراً اختلالی حرکتی در دست‌هایش پیش آمده بود (به‌خصوص دست چپش) که اجازه نمی‌داد همچون بقیه آدم‌های حاضر در آن ویدیو، دست بزند.
ربنا، صدا و سیما و سرطان
در این سال‌ها به‌جز ماجرای پخش نشدن ربنای محمدرضا شجریان از صداوسیما و شکایت وکلای او از این رسانه، خبر اوضاع‌واحوال جسمی او بود که باعث می‌شد نامش دوباره در رسانه‌های رسمی بیاید، البته اگر از زادروزش بگذریم. هشتم مهرماه امسال هم یعنی درست یک هفته پس از زادروز خسروی آواز ایران، محمدحسین آقاسی وکیل محمدرضا شجریان درباره وضعیتِ جسمانی او سخن گفت.
به قول آقاسی در آن روزها استاد شجریان در خانه خودش استراحت می‌کرد و به لحاظ جسمی وضعیت ثابتی داشت. برای مراقبت بیشتر سه پرستار در سه شیفت به‌صورت دائم از او پرستاری می‌کردند. آقاسی گفته بود: «هم‌اکنون ایشان نمی‌توانند در مجامع حاضر شوند و فعالیتی داشته باشند. همیشه تحت مراقبت هستند».

خبر بدی که مربوط به امروز و دیروز نیست

دیروز اما در فضای مجازی و البته رسانه‌های رسمی مطلبی در صدر اخبار عرصه فرهنگ و هنر قرار گرفت که ظاهراً اخبار بدی از وضعیت جسمی این خواننده پرآوازه ایرانی را منتقل می‌کرد؛ محمدرضا شجریان در بیمارستان بستری شد. او از روز گذشته، زیر نظر دکتر بهلولی در بیمارستان جم قرار گرفت. در اخبار اولیه آمده بود که بر اساس شنیده‌ها حال عمومی او چندان مساعد نیست.

مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی درباره وضعیت شجریان گفت: «استاد شجریان برای تعبیه راه عروقی جهت دارورسانی راحت به بیمارستان مراجعه کرده و امروز یا فردا مرخص می‌شود». حسین کرمانپور به ایرنا درباره مراجعه محمدرضا شجریان به بیمارستان، توضیح داد: «رئیس سازمان نظام پزشکی محمدرضا ظفرقندی، در این زمینه با رئیس بیمارستان جم تهران صحبت کرد و در جریان کم و کیف روند درمان استاد شجریان قرار گرفت».
او ادامه داد: «حال عمومی استاد شجریان مساعد است و به‌زودی مرخص می‌شود». شاهرخ تویسرکانی روزنامه‌نگار باسابقه عرصه موسیقی هم که با خانواده شجریان ارتباط نزدیکی دارد، درباره علت بستری شدن محمدرضا شجریان در بیمارستان به ایسنا گفت:«محمدرضا شجریان هر چند وقت، دست‌کم برای چک‌آپ‌های لازم، به بیمارستان مراجعه داشته است».
سایت خانه موسیقی هم اعلام کرد که محمدرضا شجریان از یکشنبه‌شب در بیمارستان بستری شده است. در این میان، خانواده شجریان تمایلی به اطلاع‌رسانی مفصل دراین‌باره ندارند و ترجیح می‌دهند رسانه‌ها به حریم خصوصی آنها احترام بگذارند.

بستری در بیمارستان برای چک‌آپ

حسن عباسی دکتر هماهنگ‌کننده تیم پزشکی محمدرضا شجریان هم درباره او این‌طور توضیح داد: «حال این هنرمند موسیقی در وضعیت ثابتی است و به‌زودی از بیمارستان مرخص خواهد شد. محمدرضا شجریان که روز گذشته برای انجام چک‌آپ پزشکی در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شده بود، اکنون در وضعیت بهتری قرار دارد و به‌احتمال تا سه‌شنبه از بیمارستان مرخص خواهد شد». او گفت: «حدود ۲۰سال است که خدمت استاد هستم و از امورات پزشکی ایشان اطلاع دارم. هماهنگی میان تیم پزشکان استاد را من انجام می‌دهم.

وضعیت جسمی آقای شجریان تغییر چندانی نداشته و ما هر چند وقت یک بار می‌خواهیم که بیایند تا علائم مختلف را برای پیگیری بیماری‌شان کنترل کنیم و به همین دلیل معمولاً یکی دو روز در بیمارستان بستری می‌شوند. ریه آقای شجریان از قبل مشکل داشت و الآن بهتر از قبل است و خوشبختانه آب آن‌چنانی ندارد».
او درباره علت بستری شدن شجریان در بخش سی‌سی‌یو هم گفت: «استاد شجریان اکنون در بخش سی‌سی‌یو بستری است چون این بخش ایزوله است و می‌توان در آن، رفت‌وآمدها را کنترل کرد». رئیس بیمارستان «جم» هم پیش‌ازاین روند درمانی محمدرضا شجریان را همچون قبل ارزیابی کرده و تعبیه راه عروقی برای دارورسانی راحت‌تر را علت بستری شدنش در بیمارستان عنوان کرده بود.

شجریان در قلب مردم ایران جای گرفته است

از برآیند این واکنش‌ها می‌شود این‌طور نتیجه گرفت که استاد محمدرضا شجریان هر از چندگاهی برای بررسی اوضاع‌واحوال جسمی و به‌خصوص ریه‌اش راهی بیمارستان می‌شود و هر بار هم یکی دو روز میهمان آنجا خواهد بود. بنابراین موجی که با عنوان خبر بد درباره شجریان در رسانه‌ها و البته فضای مجازی ایجاد شده، چندان درست نیست.

در این میان، از یک سو سؤال این است که چرا هر بار که پیش‌ازاین، آقای شجریان راهی بیمارستان می‌شد، این موج شکل نمی‌گرفت و از سوی دیگر می‌شود این پرسش را طرح کرد که اوضاع جسمی خسروی آواز ایران در قیاس با دفعات قبلی چه فرقی کرده که دیروز بسیاری از آن با عنوان خبر بد درباره او یاد کردند.
درنهایت اما همه این نگرانی‌ها و دلواپسی‌ها نشان‌دهنده یک گزاره مشخص است؛ عموم مردم به محمدرضا شجریان و حال جسمی‌اش توجه ویژه‌ای دارند و به او علاقه‌مند هستند. در پایان، ما هم برای این این استاد آواز آرزوی سلامتی و تندرستی داریم و امیدواریم حال این چهره شناخته‌شده فرهنگ ایران روزبه‌روز بهتر شود.
منتشر شده در روزنامه همدلی