چنگ و آواز در سیدنی

برایان ترول و هانا استون در تالار اپرای سیدنی روی صحنه رفتند؛

موسیقی کوک| تالار اپرای سیدنی از نظر هنر معماری یکی از بناهای چشمگیر و برجسته در قرن بیستم است. این سالن اپرا که در فهرست میراث فرهنگی یونسکو قراردارد، به تازگی میزبان کنسرتی از برایان ترول، خواننده باس-باریتون بود.

از قهرمان‌های تیره و تار آثار ریچارد واگنر(آهنگساز آلمانی قرن ۱۹) گرفته تا کمدی موزیکال «اقیانوس آرام» و آوازهای سنتی ایرلندی، خواننده صدای باس-باریتون قطعات گوناگونی را در اپراخانه سیدنی اجرا کرد.

هانا استون نوازنده چنگ و همسر خواننده ایرلندی او را در این برنامه همراهی کرد.

به گزارش یورونیوز، برایان ترول می‌گوید: «برنامه با اجرای قطعاتی از واگنر شروع می‌شود. یکی از این بخش‌ها، آخرین قطعه اپرای «والکیری» است که در آن ووتان (شخصیت اصلی) برای آخرین بار با دختر محبوب خود وداع می‌کند.»

ترول در باره اجرای این قطعه می‌گوید:‌ «خواندن این قطعه احساسات گوناگونی در من برمی‌انگیزد. من (از ازدواج اولم) سه پسر دارم اما با هانا یک دختر داریم که باعث می‌شود احساس متفاوتی را در خواندن این قطعه تجربه کنم.»

هانا استون نوازنده سابق ارکستر سلطنتی در این کنسرت قطعه موسوم به «رقص مقدس و رقص ناپاک» اثر کلود دبوسی (آهنگساز فرانسوی قرن ۱۹) را اجرا کرد.

این نوازنده جوان می‌گوید: «این قطعه در میان قطعاتی که برای هارپ ساخته شده اهمیت زیادی دارد. بهترین واژه‌ای که می‌توان برای توصیف آن به کاربرد اثیری است. جادویی است و با آن به جهان دیگری سفر می‌کنید.»

یکی دیگر از قطعاتی که ترول در سیدنی می‌خواند، آریایی از اپرای مفیستوله است با سوت اجرا می‌شود.

این خواننده ۴۵ ساله درباره اجرای برنامه با هانا استون می‌گوید:‌ «هانا منبع الهام من بوده است. او در انجام تمرین‌ها نظم و انظباط دارد.»

از نظر هانا استون، همسرش روی صحنه مسلط است و در کارش تمرکز دارد. او می‌گوید: «برایان ذاتا مرد صحنه است. همه می‌گویند که او صحنه را در دست می‌گیرد. اما او از این هم فراتر می‌رود. روی صحنه ما یکی هستیم و وقتی در کنار او ساز می‌زنم بخشی از وجود او می‌شوم.»

زوج هنرمند به ریشه‌های خود می‌بالند. آنها در کنسرت خود در سیدنی، یک آواز عاشقانه قدیمی ایرلندی را نیز اجرا کردند. ترول می‌گوید:‌ «این آواز  Ar lan y môr ‌  نام دارد و درباره عشق و بودن کنار دریاست. تمام عناصر مربوط به دریا در رابطه عاشقانه این زوج و پیوندشان تجسم می‌یابد.»

ترول همچنین می‌گوید که قصد دارد در آینده با همسرش چند ترانه دیگر ایرلندی را که قابلیت اجرای با چنگ و آواز را دارند، اجرا کند.