«چهل قطعه برای کاخن» منتشر شد

با تالیف محمدرضا رئیسی؛

موسیقی کوک| کتاب آموزشی «چهل قطعه برای کاخن» از مبتدی تا پیشرفته، همراه با مجموعه شنیداری با تألیف محمدرضا رئیسی منتشر شد. این پژوهشگر تاکنون کتاب‌های «شیوه نوازندگی کاخن جلد ۱ و ۲» را منتشر کرده بود.

محمدرضا رئیسی درباره جدیدترین کتاب خود گفت: هدف از انتشار این کتاب، ارتقای سطح نوازندگیِ نوازندگان کاخن و وسعت بخشیدن به دایره تواناییِ آنان است.

به همین جهت در این کتاب، قطعاتی با ریتم‌های گوناگون و تکنیک‌های متفاوت آورده شده تا نوازندگان در عین حال که قطعه‌ای می‌نوازند و الگوهای مختلف ریتمیک را تمرین می‌کنند، به تکنیک نوازندگی خود نیز بیفزایند.

منظور از این تکنیک‌ها، تکنیک‌هایی است که در کتاب‌های شیوه نوازندگی کاخن جلد ۱ و ۲ که پیشتر به چاپ رسیده بود، به آنها اشاره شده بود ولی به دلیل حجیم بودن و وسیع بودن مطالب مجالی نیافته بودند تا در خلال ریتم‌ها مورد استفاده قرار گیرند.

او ادامه داد: این کتاب از بخش‌هایی چون پیشگفتار، راهنمای علائم و اختصارات، قطعات و مشخصات مراجع تشکیل شده که بخش قطعات، خود شاملِ دستگاه‌های رومبا، نیوارلیان، آلگریا، مارتیو، ثاپاتئادو، سالسا، راک، شافل، بولریا، سگریا و غیره است که در خلال آنها از تکنیک‌هایی مانند ریز دوبل، ریز طبلایی، ضربه‌زدن با ناخن، گلیساندو و ضربه‌زدن روی بدنه ساز، استفاده شده است.

مؤلف کتاب «چهل قطعه برای کاخن» در خصوص ضرورت انتشار چنین اثری بیان کرد: با توجه به این نکته که بنده بیش از ۱۶ سال است که در زمینه آموزش موسیقی مشغول هستم و سال‌هاست کاخن و دیگر سازهای کوبه‌ای را تدریس می‌کنم، بر مبنای مشاهده نقاط ضعف و قوت هنرجویان و دیگر نوازندگان کاخن، انتشار چنین کتابی را لازم دیدم.

این کتاب به نوعی  کامل‌کننده خلاءهایی است که هنرجویان در نوازندگی خود با آن روبرو هستند. همچنین این کتاب نخستین کتاب در زمینه آموزش کاخن در ایران است که به صورت قطعه نوشته شده است و تاکنون کتابی در قالب قطعه در زمینه کاخن منتشر نشده است.

این پژوهشگر با اشاره به کمبود منابع موجود ساز کاخن گفت: با یک بررسی ساده می‌توان به کمبود منابع پی ببریم به عنوان مثال از اولین کتاب‌های آموزش دف در ایران حدود ۲۷ سال می‌گذرد و طی این سال‌ها در این زمینه کتاب‌هایی تولید شده است و همچنان هم کتاب‌های جدید منتشر می‌شود.

اما از چاپ اولین کتاب کاخن در ایران حدود ۵ سال می‌گذرد و از آنجایی که کاخن طی چند سال اخیر، سازی بسیار پرکاربرد و پرطرفداری شده است، قطعاً چاپ و نشر منابع بیشتر در این زمینه نیاز است.

رئیسی در خاتمه یادآور شد: یکی از نکات مثبت این کتاب، مفید بودنش برای هر سطحی است. چه برای هنرجویانی که تازه نواختن کاخن را آغاز کرده‌اند که بعد از ۴ الی ۵ جلسه می‌توانند اولین قطعه این کتاب را بنوازند و چه برای کسانی که سال‌ها است مشغول نواختن هستند و چه‌بسا اکنون کاخن را آموزش می‌دهند.

قطعات این کتاب تقریباً از ساده به دشوار تدوین و آماده‌سازی شده که همه نوازندگان بر حسب توانایی‌شان بتوانند از آن بهره‌مند شوند و با به خاطر سپردن برخی از جملات و عبارات آن بتوانند در تک‌نوازی یا بداهه‌نوازی خود از آن استفاده کنند.

کتاب «چهل قطعه برای کاخن» با طراحی جلد فرید حامدی و صفحه‌آرایی اردوان رضای سلطان‌آبادی توسط انتشارات نای و نی منتشر شده و علاقه‌مندان می‌توانند آن را از کتابفروشی‌ها و یا به صورت اینترنتی خریداری کنند.