«کامبوزیا پرتوی» درگذشت

موسیقی کوک| کامبوزیا پرتوی درگذشت. کامبوزیا پرتوی کارگردان و فیلمنامه‌نویس سینمای ایران صبح امروز بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت. این فیلمساز برنده سیمرغ بلورین جشنواره فجر اوایل امسال نیز دچار سکته مغزی شده بود.

فیلم سینمایی کامیون آخرین ساخته این کارگردان که در جشنواره سی‌وششم فیلم فجر حضور داشت هنوز اکران نشده و پرتوی در سال‌های پایانی عمرش دغدغه اکران این فیلم را داشت.

این فیلمساز مطرح سینمای ایران درباره‌ی انتخاب بازیگر این فیلم گفت: «اگر بخواهیم به عقب برگردیم، انتخاب من بهروز وثوقی و لوکیشن مد نظرمان هم ترکیه بود. اما وقتی لوکیشن به ایران رسید و زمان ساخت رسید، اولین انتخابم سعید آقاخانی بود و به دلیل آشنایی و همکاری قبلی با او و اصالت کردی‌اش این انتخاب قطعی شد.»

کامبوزیا پرتوی در گفتگویی که دو سال پیش انجام داده بود از عدم اکران فیلمش گلایه کرده و گفته بود تا زمانی که «کامیون» اکران نشود به سراغ ساخت فیلم دیگری نمی‌رود.

در جشنواره فیلم کودک و نوجوان اصفهان بزرگداشتی برای فیلمساز خاطره‌ساز سینمای کودک و نوجوان تدارک دیده شد و مجید توکلی فیلم این بزرگداشت را با حضور پرتوی ساخت. کامبوزیا پرتوی در این بزرگداشت از آرزوهای خود برای کودکان و سینمای کودک گفت.

کامیون، کافه ترانزیت، ننه لالا و فرزندانش، ماهی، گلنار و گربه آوازخوان از آثار او در مقام کارگردان است.

تماشای مجدد فیلم‌‌ بزرگداشت پرتوی و آرزوهایی که او برای سینمای کودک داشت خالی‌ از لطف نیست. روحش شاد.