کتاب «آوای یک زندگی» رونمایی می‌شود

جمعه اول آذر و در موزه موسیقی؛

موسیقی کوک| کتاب «آوای یک زندگی؛ گفت‌و‌گو با پری ملکی» سرپرست گروه موسیقی «خنیا» و مدرس موسیقی روز جمعه اول آذرماه با حضور تعدادی از هنرمندان و علاقه‌مندان در موزه موسیقی ایران رونمایی می‌شود.

این کتاب گفت‌وگویی با پری ملکی را دربرمی‌گیرد که در آن هنرمند به شرح حال دوران کودکی، نوجوانی، نحوه فعالیت های موسیقایی، تعلیم موسیقی و روایتی از زندگی خود می پردازد.

پری ملکی را از جمله هنرمندان فعال حوزه موسیقی است که بعد از گذشت ۳۰ سال همچنان در این عرصه به فعالیت خود ادامه می‌دهد. به باور برخی، این هنرمند پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران تلاش زیادی در معرفی موسیقی بانوان کرد.

او در سال ۱۳۷۲ با تشکیل گروه موسیقی خنیا، این مجموعه را به عنوان یکی از گروه های فعال حوزه موسیقی معرفی و پس از آن در شهرهای مختلف ایران و سایر کشورها به اجرای برنامه پرداخت.

توکا ملکی مولف کتاب «آوای یک زندگی» که همچون پدرش حسن ملکی نویسنده است و منتقد، ، در مقدمه این کتاب که از سوی نشر «هفت رنگ» در دسترس مخاطبان قرار گرفته، می‌نویسد: «در روایت تاریخ هنر موسیقی حضور و تلاش بسیاری از زنان چنان که باید دیده نشده است.

به کلامی دیگر در موسیقی ایرانی اساسا کمبود روایت‌های دقیق و مستند درباره همه موسیقیدان‌ها از زن و مرد وجود دارد. تاریخ شفاهی آن بخش گمشده پژوهش درباره موسیقی ایرانی است که می توانست و می تواند در ترسیم و نگارش تاریخ موسیقی این سرزمین نقش مهم ایفا کند.

پری ملکی به سبب مردمداری، سخت‌کوشی و مداومت کاری‌اش، این فرصت را داشته تا با خبرنگاران بسیاری دراین حوزه به صحبت بنشیند و از آنجا که من در کنار او زیسته‌ام و شاهد لحظه لحظه فعالیت‌های موسیقایی‌اش بوده‍ام و هم پری ملکی مادر و هم پری ملکی هنرمند را می شناسم – یا فکر می کنم می شناسم – با جزییات و بی‌پرده‌پوشی از او پرسیدم  و او جواب داد.»

آیین رونمایی از کتاب «آوای یک زندگی» ساعت ۱۶ روز جمعه اول آذرماه در موزه موسیقی ایران به نشانی تجریش، خیابان شهید ابراهیم دربندی ( مقصود بیک ) بعد از سه راه تختی، خیابان موزه برگزار می‌شود.